پیش‌بینی تولید 6300 تن گیلاس از سطح باغات خراسان شمالی
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان شمالی از پیش‌بینی تولید 6 هزار و 300 تن گیلاس از سطح باغات این استان خبر داد.
1398/03/28

به گزارش پایگاه اطلاع‌‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی، سطح کشت باغات گیلاس استان را 1340 هکتار اعلام کرد و افزود: از این میزان، 1139 هکتار آن بارده بوده و میزان تولید باغات بارده 5989  تن است.

مهندس محمدعلی شریکیان اظهار داشت: شهرستان‌های اسفراین و بجنورد، بیشترین سطوح کشت و تولید این میوه نوبرانه را به خود اختصاص داده که دره بازخانه، دهستان بدرانلو، روستای رئین شهرستان بجنورد و روستای رویین اسفراین بهترین نقاط تولید گیلاس در استان می باشند.

وی ادامه داد: اکثر روستاهای واقع در نقاط کوهستانی که دارای اراضی شیبدار با منبع آبی مطمئن هستند بسیار مستعد برای  پرورش و تولید محصول گیلاس بوده و بهره‌برداران می‌توانند با مشاوره کارشناسان جهاد کشاورزی نسبت به احداث باغات جدید اقدام کنند.

شریکیان تشریح کرد: برداشت گیلاس در استان خراسان شمالی بسته به نوع ارقام متفاوت است و معمولا از اوایل خرداد ماه آغاز و تا اواسط تیر ماه ادامه دارد. ارقام مورد کاشت شامل گیلاس تکدانه مشهد، گیلاس شیشه ای، گیلاس دم بلند فرانسه، دم کوتاه فرانسه با پایه‌های بذری است.

این مقام مسئول تصریح کرد:  توسعه باغات جدید و اقتصادی با ارقام پایه رویشی سبب بهبود کمی و کیفی این محصول می‌شود، در این راستا باغات الگویی گیلاس پایه رویشی احداث شده و به منظور تولید نهال پایه رویشی گیلاس در استان در سال گذشته  2500 اصله پایه‌های کشت بافتی گزیلا 6 وماکزیما برای نهالستان ها تامین شده است.

وی در پایان توصیه کرد: بهره‌برداران در برنامه جایگزینی باغات درجه 3 و احداث باغات جدید گیلاس ضمن بررسی شرایط اقلیمی،  آب و خاک، استفاده از نهال شناسه‌دار ارقام تجاری و کاشت ارقام گرده زا متناسب با رقم کشت شده، استفاده مطلوب از کودهای آلی، شیمیایی و بیولوژیکی براساس آنالیز خاک وکاربرد روش‌های نوین آبیاری را مد نظر قرار داده و با کارشناسان باغبانی مشورت کنند.

گفتنی است؛ گیلاس یکی از مهمترین میوه های مناطق کوهستانی است که دارای مواد مغذی فراوان، خواص آنتی اکسیدانی بالا و منابع سرشار کلسیم، پتاسیم، منیزیم می باشد. 
تعداد مشاهده خبر47 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal