نگاه به تعاونی و بخش خصوصی لازمه توسعه بخش کشاورزی است
استاندار خراسان شمالی گفت: نگاه به تعاونی ها، بخش خصوصی و استفاده از تکنولوژی های نوین لازمه توسعه بخش کشاورزی است و سازمان جهاد کشاورزی استان باید به عنوان متولی نسبت به این موضوع اهتمام ویژه داشته باشد.
1398/03/28

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان‌شمالی، دکتر محمدعلی شجاعی در همایش تجلیل از فعالان بخش کشاورزی به مناسبت هفته جهاد کشاورزی اظهار داشت: مسیر توسعه هر کشوری تعریف شده است و اگر به تاریخ کشورهای پیشرفته کنونی نگاهی بیندازیم متوجه می شویم توسعه در این کشورها ابتدا از روستا و بخش کشاورزی شروع شده و سپس به بخش ها صنعت و خدمات رسیده است.

وی افزود: امروز اگر افزون بر 30 درصد اشتغال در بخش کشاورزی است نشان می دهد ما مسیر توسعه را به خوبی طی نکرده ایم چرا که اگر مسیر درست باشد باید درصد کمی از نیروی انسانی در بخش کشاورزی اشتغال داشته باشند.
این مسوول تصریح کرد: این بدان معناست که باید با بهره مندی از علم و تکنولوژی های نوین دستگاه جایگزین انسان شود تا با صفر شدن خطاها، راندمان بخش کشاورزی ارتقا پیدا کند.
 شجاعی گفت: تکنولوژی باید وارد سه مرحله کاشت، داشت و برداشت شود و کشاورزان خود به بحث فراوری محصولات وارد شوند تا با جلوگیری از خام فروشی ارزش افزوده و درآمدشان افزایش یابد.
نماینده عالی دولت در خراسان شمالی خاطر نشان کرد: میزان سهم استان در تولید محصولات کشاورزی کشور نشان دهنده فعالیت ماست چرا که اگر عملکرد ما خوب باشد می توانیم مازاد تولیدات داخلی استان را صادر کنیم.
وی افزود: در جوامع پیشرفته اشتغال در بخش خدمات بیشتر از بخش کشاورزی است تا محصولات به خوبی وارد بازار کشورهای هدف و صادرات شوند و درآمد کشاورزان افزایش یابد.
شجاعی مطرح کرد: شرایط حضور بخش خصوصی در حوزه های مختلف به ویژه بخش کشاورزی باید فراهم شود تا سرمایه گذاری های دولت در تامین زیرساخت ها تبدیل به سرمایه شود.
وی تاکید داشت: تشکیل و توسعه بخش تعاونی ها در بخش کشاورزی استان باید بسیار جدی گرفته شود و جمعیت روستایی در قالب تعاونی ها تقویت شوند تا با افزایش درآمد بتوانند تکنولوژی های نوین را وارد کار خود کنند.
این مسوول افزود: سازمان تحقیقات یکی از داشته های بسیار خوب بخش کشاورزی است که باید مسیر ورود علم به بخش کشاورزی استان ترسیم شود تا کشاورزان با اطمینان بیشتری گفته های کارشناسان این حوزه را عملیاتی کنند.
شجاعی با تاکید بر تولید انبوه محصولات کشاورزی، اشاره داشت: نرخ تورم در خراسان شمالی حتی در مورد محصولات تولیدی در بخش های کشاورزی و صنعت بالاست و این بدان معناست مردم از تولیدات استان سودی نمی برند بلکه تعدادی سودجو از محل فروش محصولات سود می برند و متاسفانه این درآمدها را در جایی غیر از استان هزینه می کنند.
به گفته وی، اگر سود فروش محصولات به جیب کشاورزان استان می رفت ما مشکلی نداشتیم اما ویترین روستاها ویترین فقر است که نشان می دهد آنان از این سود بهره‌مند نیستند.
استاندار خراسان شمالی افزود: محصولات تولیدی استان باید با هزینه کم وارد سفره های مردم استان شوند بنابراین سازمان های کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت استان طی یک هفته مسیر حوزه های خود برای فروش محصولات را ارائه دهند تا عوامل عدم کنترل قیمت ها در استان مشخص و نقص ها برطرف شود.
دکتر محمدعلی شجاعی تصریح کرد: برای توسعه بخش کشاورزی و افزایش درآمد کشاورزان استان برنامه و جدیت داریم اما برای تحقق این اهداف باید کشاورزان هم پای کار بیایند و با تغییر مسیرها و برنامه پذیری برای استفاده از علم نوین ما را کمک کنند.
دکتر شجاعی در بخش پایانی سخنان خود افزود: تلاش داریم با هدف برقراری عدالت اجتماعی توسعه استان از روستاها و بخش کشاورزی شروع و در ادامه به بخش های صنعت و خدمات برسد.

تعداد مشاهده خبر28 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal