900 هزار هکتار آبیاری نوین در کشور اجرا شده است
1398/03/28

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: از سال 92 تاکنون بیش از 900 هزار هکتار سیستم آبیاری نوین در کشور اجرا شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین، علی‌مراد اکبری در مراسم افتتاح طرح آبیاری نوین روستای آجربند از توابع بخش مرکزی قزوین افزود: در سال 96 حدود 500 میلیون دلار از صندوق توسعه و سال قبل 250 میلیون دلار و امسال 150 میلیون یورو برای اجرای سیستم‌های آبیاری مدرن اختصاص یافته است.

وی افزود: در سال‌های گذشته 12 میلیارد دلار در آبیاری تحت فشار سرمایه‌گذاری شده است.

اکبری با بیان این که با اقدامات انجام شده و در سه سال گذشته توانسته‌ایم در تولید گندم خودکفا شویم، اظهار کرد: در حالی که در سال‌های قبل 2.5 میلیارد دلار واردات گندم داشتیم، امروز به خودکفایی رسیده‌ایم که ارزشمند است و پیش‌بینی می‌شود امسال 14 میلیون و 500 هزار تن گندم تولید شود.

معاون آب و خاک وزارت جهادکشاورزی تصریح کرد: در تولید دانه‌های روغنی از ضریب 95 درصد وابستگی به 80 درصد رسیده‌ایم. این امر نتیجه اقدامات آب و خاک در پروژه‌های بزرگ آبیاری و زهکشی در شمال و غرب کشور است که موجب دستاوردهای ارزشمندی شده است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر با برنامه‌ریزی باید خودکفایی گندم تداوم یابد و در تولید علوفه، گوشت، گندم و شکر نیز باید خودکفا باشیم.

این مسوول اظهار داشت: سال قبل بدترین سال آبی بود با 68 میلیمتر بارندگی، اما در تولید شکر و گندم و دانه‌های روغنی خیز بلندی برداشتیم و امروز در تولید برخی محصولات کشاورزی در رده‌های بالا هستیم و در تولید خرما پسته زرشک زعفران شاخص جهان هستیم.

وی بیان کرد: چون منابع محدود آبی داریم تلاش زیادی شده استفاده بهینه از منابع موجود صورت گیرد.

اکبری، نقش رهبری در تامین منابع مالی آب و خاک را ارزشمند برشمرد و افزود: اختصاص 12 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی در آبیاری با دستور رهبری از کارهای ارزشمندی بود که به موفقیت در کار کمک کرد.

وی تصریح کرد: با اجرای طرح‌های نوین آبیاری راندمان از 32 به 45 درصد و مصرف آب به شدت کاهش یافته و سالانه 6 درصد در مصرف آب صرفه‌جویی شده است.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی، سهم اجرای سیستم آبیاری در استان قزوین در برنامه پنجم توسعه را 3 هزار و 500 هکتار عنوان کرد و گفت:‌ در حال حاضر این میزان به 6 هزار و 800 هکتار رسیده است و به دلیل موقعیت استان قزوین هر میزان اعتبار برای آبیاری نوین لازم باشد تامین می‌کنیم تا امنیت غذایی استان تامین شود.

 ظرفیت توسعه افقی در بخش کشاورزی کشور دیگر وجود ندارد

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در نشست با مسوولان بخش کشاورزی استان در باغستان گفت: به دلیل محدودیت منابع آب و خاک در کشور دیگر ظرفیت توسعه بخش کشاورزی به صورت افقی وجود ندارد و باید بهروری را بالا برده و کشت گلخانه‌ای بیشتر شود.

وی تصریح کرد: با در نظر گرفتن همه ظرفیت‌ها و چالش‌های پیش‌رو باید اذعان کرد دیگر در کشور ظرفیت توسعه افقی در بخش کشاورزی را نداریم و توسعه تنها با افزایش بهره‌وری و تولید پایدار و مطلوب با کمترین هزینه، آب‌بری و توسعه گلخانه‌ها محقق می‌شود.

این مسوول اضافه کرد: در کشور ظرفیت‌های زیادی در مناطق غربی و شمال غربی داریم که از آن غفلت شده و اگر مورد توجه قرار گیرد می‌تواند به اقتصاد و کشاورزی کشور کمک کند.

اکبری، از افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی خبر داد و اظهار داشت: در سال‌های اخیر با اقدامات خوب انجام شده توانسته‌ایم میزان بهره‌وری را تا 6 درصد بالا ببریم که این میزان باز هم قابل افزایش است اما باید حداقل بهره‌وری مشخص شود تا بتوان به شکاف بهره‌وری رسید و آن را کاهش داد.

به گفته وی، از آنجا که در کشور خشک و نیمه‌خشکی هستیم و رفتار اقلیم در نوسان است اگر برای منابع آبی خود تدبیر نکنیم و بهره‌وری در تولیدات کشاورزی را بالا نبریم با مشکلات جدی مواجه خواهیم شد.

این مقام مسوول خاطرنشان کرد: میزان راندمان بهره‌وری در بخش کشاورزی کشور در سال 95 حدود 39 درصد بود که با برنامه‌ریزی و اقدامات انجام شده این میزان به 45 درصد افزایش یافته است.

وی تصریح کرد: پروتکلی بین وزارت جهاد کشاورزی و اتاق بازرگانی امضا شده تا برنامه‌ریزی مدونی برای افزایش بهره‌وری صورت گیرد.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی بیان کرد: بر اساس ارزیابی کارشناسی انجام شده نقش آب در بهره‌وری حدود 34 درصد است و بقیه موارد در بخش‌های تحقیقات و پژوهش، برنامه‌ریزی، توجه به امور کارشناسی و ده‌ها موارد دیگر است.

وی با اشاره به ظرفیت استان قزوین و اقدامات خوب انجام شده در لایروبی و احیای قنوات منطقه گفت: در استان کارهای خوبی شده و ریاست سازمان جهاد کشاورزی بسیار پیگیر امور هستند و می‌تواند نتایج خوبی برای استان داشته است.

اکبری گفت: برای توسعه کشت در اراضی شیب‌دار و انتقال سهم آب به میزان 25 میلیون مترمکعب آب از رودخانه شاهرود به استان برای تأمین نیازهای کشاورزی آمادگی داریم و در این زمینه مساعدت لازم صورت خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: قزوین ظرفیت افزایش توسعه با اجرای طرح‌های بهره‌وری را دارد و باید گیاهان پر مصرف را به فضاهای بسته و گلخانه منتقل کنید تا مصرف آب کاهش یابد.

این مسوول خاطرنشان ساخت: اجرای طرح‌های آبیاری تحت فشار در استان وضعیت خوبی دارد و در شرایطی که در طول برنامه پنجم سالانه سهم شما 2500 هکتار بوده اکنون 6800 هکتار عملیاتی شده و بیش از 120 هزار هکتار اراضی شما استعداد آبیاری مدرن را دارد که به همین دلیل در استان قزوین به هر میزان می‌توان طرح آبیاری به ویژه به صورت تجمیع اجرا کرد.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در این نشست، پس از شنیدن گزارشی از وضعیت کشاورزی استان و نیز دیدگاه‌های ارائه شده، در خصوص پیگیری مشکلات بیان شده قول مساعد داد.

 

 

تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal