تبادل دانش و تجربیات مشترک بخش کشاورزی بین آذربایجان غربی و حکاری ترکیه
1398/03/27

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، از اعلام آمادگی این استان برای همکاری‌های فی مابین در جهت انتقال تجربیات و دانش فنی مشترک در بخش کشاورزی و مشارکت در امر بازاریابی، واردات و صادرات محصولات کشاورزی خبر داد .

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، رسول جلیلی در نشست با معاون فرماندار و مسئولان بخش کشاورزی و جنگل‌کاری شهر حکاری ترکیه، با اشاره به پتانسیل‌های بخش کشاورزی استان اظهار کرد: آذربایجان غربی به لحاظ پتانسیل‌های کشاورزی و نزدیکی اقلیمی با استان حکاری ترکیه شرایط مساعدی برای افزایش همکاری‌های کشاورزی و اقتصادی دارد. در صورتی که این همکاری‌های مشترک در راستای انتقال تجربیات و دانش فنی انجام گیرد، تاثیر زیادی در رونق اقتصادی و توسعه پایدار کشاورزی دو منطقه خواهد داشت.

وی افزود: آذربایجان غربی با دارا بودن 820 هزار هکتار از اراضی کشاورزی، در برخی از محصولات کشاورزی اعم از زراعی، باغی و دامی دارای رتبه های برتر کشوری است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: 820 هزار هکتار اراضی کشاورزی، چهار میلیون راس دام کوچک و 600 هزار رأس دام بزرگ در آذربایجان غربی وجود دارد.

وی با بیان این که این استان قطب کشاورزی کشور است و در زمینه تولید بسیاری از محصولات رتبه اول کشوری را دارد، اظهار کرد: سالانه بیش از 22 هزار تن عسل، 1.2 میلیون تن سیب درختی و 2.2 میلیون تن چغندرقند در این استان تولید می‌شود و پنج کارخانه قند فعال مشغول تولید قند و شکر در این منطقه از کشور هستند.

جلیلی با بیان این که از نظر صنایع تبدیلی رتبه دوم کشور متعلق به آذربایجان غربی است، اضافه کرد: 19 کارخانه کنستانتره و 29 کارخانه آب میوه در این استان فعال است که بیشترین تعداد در ارومیه فعالیت می‌کند.

وی با اشاره به اینکه 330 سردخانه در استان وجود دارد، گفت: این سردخانه‌ها با ظرفیت 950 هزار تن فعالیت دارند و آذربایجان غربی در این زمینه نیز در کشور دارای رتبه اول است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی اظهار کرد: این استان سالانه با تولید 16 هزار تن انواع ماهی و آبزیان در آب‌های داخلی جزء 17 استان برتر ساحلی کشور است.

جلیلی گفت: به طور میانگین سالانه 4.5 میلیون تن انواع محصولات زراعی در این استان تولید می‌شود که مهمترین آنها شامل گندم و چغندرقند است و برنامه های اصلی و اولویت دار در استان برای توسعه کشاورزی پایدار، توسعه کشت‌های گلخانه‌ای و سیستم‌های آبیاری تحت فشار و افزایش بهره وری در راندمان تولید و مصرف آب در بخش کشاورزی است.

وی اضافه کرد: این مجموعه درصدد احداث دامداری‌های صنعتی از 500 رأس تا 2 هزار راسی بوده و در این راستا برای متقاضیان وام و زمین‌های مورد نیاز برای احداث دامداری‌ها به صورت اجاره واگذار می‌کند.

این مسوول با اشاره به اهتمام سازمان جهاد کشاورزی در زمینه ارتقای سیستم‌های سورت و بسته بندی صادراتی محصولات کشاورزی در استان گفت: سعی می‌شود تا تکنولوژی‌های جدید در این زمینه وارد استان شود و این استان علاقمند به داشتن ارتباط تجاری با کشور ترکیه و تبادل تکنولوژی در بخش های مختلف کشاورزی است.

در این دیدار رییس اداره کشاورزی و جنگلداری حکاری ترکیه گفت: ارومیه و حکاری 2 شهر همسایه و دوست هستند که باید از ظرفیت‌های کشاورزی در این 2 استان بیش از پیش استفاده شود.

وهاب شمشک با اشاره به این که 52 درصد از زمین‌های منطقه حکاری به چراگاه‌ها و مراتع اختصاص داده شده است، گفت: این شهر در زمینه دامداری و زنبور داری فعال بوده و صادر کننده سالانه 2 هزار تن عسل است.

وی با اشاره به وجود 151 هزار کندوی عسل اعم از مدرن و سنتی در حکاری بیان کرد: 25 هزار کندوی عسل سنتی نیز در این شهر وجود دارد و به ازای هر کندو به زنبورداران کمک مالی پرداخت و وسایل و تجهیزات مورد نیاز نیز به آنان ارائه می‌شود.

این مسوول اظهار کرد: در زمینه تولید گردو نیز ارقام آمریکایی و فرانسه در باغ‌های این شهر کشت و از طرف وزارت کشاورزی حمایت می‌شود و نهال‌ها به صورت تعاونی فروخته می‌شود.

معاون فرماندار حکاکی ترکیه نیز در این دیدار افزود: سیاست‌های حمایت از کشاورزان در شهر حکاری اعمال می‌شود و تولیدات هر منطقه در ترکیه بسیار متفاوت‌تر از سایر مناطق است و در زمینه کشاورزی و پروژه‌های گلخانه‌ای فرمانداری حمایتهای مطلوبی دارد.

عزیز گل باشی اضافه کرد: هم اکنون مردمی که در روستاها و خارج شهرها هستند، در حال مهاجرت به داخل شهرها هستند و 10 درصد کشاورزان حکاری در داخل روستاها هستند و بقیه در شهرها زندگی می‌کنند.

وی با بیان این که سفر به ایران با هدف کسب تجربیاتی در زمینه حمایت از روستاییان و کشاورزان است، افزود: توسعه همکاری‌های بخش خصوصی در بخش کشاورزی و صنایع وابسته در دستور کار است و استفاده از تجربیات آذربایجان غربی در حوزه توسعه روستایی و کشاورزی از اهداف سفر این هیات است.

در ادامه رایزنی‌ها بین رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با معاون فرماندار و مسئولان بخش کشاورزی شهر حکاری ترکیه در خصوص همکاری‌های آتی در زمینه همکاری‌های کشاورزی و اقتصادی انجام گرفت و بازدید از موسسه موسسه کشت بافت گیاهی رویان پژوهش (تولید پایه‌های رویشی) و واحد تولیدی و بسته‌بندی عسل در شهرستان ارومیه نیز از دیگر برنامه‌های سفر یکروزه هیات اعزامی از واحد خدمات فرمانداری حکاری و اداره جنگل کاری و کشاورزی کشور ترکیه به شهرستان ارومیه بود.

 

 

تعداد مشاهده خبر17 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal