استان تهران سرآمد اجرای گلخانه در کشور/30 درصد گلخانه‌های کشور در استان تهران قرار دارد
1398/03/27

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران  گفت: استان تهران با دارا بودن 30 درصد گلخانه‌های کشور، رکوردار ایجاد گلخانه‌ در کشور است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان تهران، ذوالفقاری در مراسم افتتاح اولین گلخانه روستای عماد آور بخش مرکزی شهرستان ری، اظهار داشت: 3 هزار و 580 هکتار گلخانه از 14 هزار هکتار فضای گلخانه موجود در کشور در استان تهران وجود دارد که 30 درصد از کل گلخانه‌های کشور را تشکیل می‌دهد.

وی با بیان این که بیش از 96 درصد محصولات کشاورزی تولید داخلی است، گفت: کشاورزی در استان تهران مکانیزه بوده و در حالی که رقم تولید در هکتار کشور زیر ده تن است این عدد در تهران 32 تن در هکتار است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران با اشاره به اهمیت اجرای گلخانه‌ها در کشور گفت: در فضای باز یک هکتاری محصولی مثل خیار یا گوجه فرنگی بین 30 تا 50 تن برداشت می‌شود که این عدد در فضای گلخانه به بیش از 50 تن می‌رسد.

وی افزود: تولید گوجه فرنگی و خیار در فضای باز هیچ ارزآوری نداشته و قابلیت صادرات ندارد، اگر هزاران تن از این محصولات تولید شده در فضای باز را دپو کنیم هیچ کشوری از ما نمی‌خرد ولی برای محصولات گلخانه‌ای علاوه بر توجیه بسیار بالا بازار صادرات خوبی وجود دارد.

ذوالفقاری با اشاره به هزینه حدود یک میلیارد و 400 میلیونی احداث این گلخانه 5 هزار متر مربعی و کارآفرینی مستقیم برای 30 نفر و غیرمستقیم بیش از 100 نفر، خاطرنشان کرد: برای تولید یک کیلو خیار گلخانه‌ای با تمام هزینه‌ها حتی سود تسهیلات بانکی 1200 تومان تمام می‌شود و بین 3 تا 4 هزارتومان به دست مصرف کننده و خانوار می‌رسد و هیچ جایی در جامعه چنین سود شرعی و حلال 300 درصدی وجود ندارد و قطعا مدیر این گلخانه با مدیریت صحیح می‌تواند در مدت 2 سال هزینه اجرایی خود را صفر کند.

تعداد مشاهده خبر26 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal