700 میلیارد تومان برای پرواربندی دام سبک عشایر تخصیص یافته است
رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: طی چهار سال گذشته بیش از 700 میلیارد تومان از این محل برای تمامی عشایر سراسر کشور برای پرواربندی دام سبک تخصیص یافته است.
1398/03/25

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان امور عشایر ایران، کرمعلی قندالی در آیین افتتاح کارخانه خوراک دام عشایر استان مرکزی در ساوه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ظرفیت تولید سالانه کارخانه خوراک دام عشایر استان مرکزی که امروز افتتاح شد حدود 14 هزار تن است و با راه‌اندازی کامل و فعالیت با ظرفیت حداکثری کارخانه و تولید علمی خوراک دام، عشایر استان با یک روش جدید علمی برای تولید خوراک و تغذیه دام آشنا می شوند.

وی افزود: اصلاح الگوی مصرف دام بهره‌وری بالا از منابع را هم به همراه خواهد داشت، زیرا با اجرای این روش حداقل در مصرف علوفه دستی می‌توانیم شاهد افزایش 30 درصدی بهره‌وری باشیم.

قندالی با اشاره به فعالیت ها و رویکرد سازمان امور عشایر در حمایت از عشایر، اظهار داشت: توانمندسازی عشایر در زمینه‌های مختلف از جمله ایجاد و توسعه زنجیره تولیدات عشایری از اولویت‌های دولت است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران افزود: آموزش، تقویت کارآیی و ترویج و ایجاد تنوع در تولیدات برای تامین عشایر از مهم‌ترین موضوعاتی است که سازمان امور عشایر دنبال می‌کند.

وی گفت: فعالیت در حوزه دام از مهم‌ترین حوزه‌های امور معیشتی و اقتصادی عشایر است چرا که 70 درصد درآمد عشایر در حوزه دامداری تامین می‌شود.

قندالی بیان کرد: خوشبختانه با کمک مجلس شورای اسلامی و از طریق بند "ب" ماده 52 قانون برنامه می‌توانیم سالانه یک درصد از ورودی صندوق توسعه ملی را برای اجرای طرح‌های اقتصادی عشایر هزینه کنیم که بر این اساس سالانه بین 200 تا 300 میلیون تومان به عنوان سرمایه در گردش در اجرای طرح‌های پرواربندی دام عشایر تخصیص می‌یابد.

رئیس سازمان امور عشایر ایران افزود: طی چهار سال گذشته حدود 600 میلیارد تومان تسهیلات با سود 4 درصد و دوره بازگشت 5 ساله برای انواع فعالیت‌های اقتصادی با تاکید بر تقویت صنعت گردشگری عشایری، کشت گیاهان دارویی و صنایع دستی به عشایر تخصیص یافته که خوشبختانه نتایج خوبی را در بر داشته است.

وی با اشاره به اینکه ماموریت سازمان امور عشایر تامین زیرساخت‌های لازم برای عشایر است، اظهار داشت: حدود 66 هزار کیلومتر راه عشایری در کشور وجود دارد که همه این راه ها نقشه‌برداری دقیق شده و ظرف دو ماه آینده اطلس راه‌های عشایری منتشر و در نقشه کاداکس کل کشور قرار می‌گیرد.

قندالی بیان کرد: عشایر مصداقی مهم در حوزه تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و رونق تولید هستند و حمایت و تقویت حوزه عشایر می‌تواند منجر به تقویت زنجیره تولید در این قشر شود و توسعه اقتصادی را نیز به ارمغان می‌آورد.

رئیس سازمان امور عشایر ایران در بخش دیگری از سخنانش گفت: اجرای طرح تجهیز اتراقگاه‌های عشایری به انرژی خورشیدی از حدود چهار سال قبل مدنظر بوده چراکه انرژی آسان، رایگان و مقرون به صرفه و در عین حال قابل حمل برای عشایر است.

وی ادامه داد: تاکنون 25 هزار خانوار عشایری از این نعمت برخوردار هستند و تا آخر برنامه ششم توسعه حداقل 75 هزار خانوار عشایری از انرژی خورشیدی برخوردار می‌شوند.

قندالی خاطرنشان کرد: تامین برخی از نیازهای رفاهی و آسایشی از جمله طرح‌های بهداشتی و درمانی به منظور ارتقاء سلامت قشر عشایر از جمله طرح‌های مصوب هیئت دولت است که به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شده است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به اینکه حدود 55 درصد از عشایر کشور از آب آشامیدنی سالم برخوردار هستند، افزود: تامین آب شرب و دام عشایر یک نیاز حیاتی است که در همین راستا امسال با پیگیری‌های انجام‌شده و با کمک‌هایی که با اذن رهبر معظم انقلاب و حمایت مجلس انجام شد، از بند "ه" تبصره چهارم قانون بودجه 200 میلیارد تومان به منظور ساماندهی آب عشایر اختصاص پیدا کرد.

وی افزود: اجرای پروژه آبرسانی 14 محله با تخصیص اعتبارات لازم از محل صندوق توسعه به میزان 10 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است که با اجرای آن شاهد برخورداری مردم ساکن این منطقه از آب سالم می‌شویم.

گفتنی است، رئیس سازمان امور عشایر ایران و هیئت همراه همچنین در سفر به ساوه از طرح کشت گیاهان دارویی عشایر استان بازدید کردند. نماینده مردم ساوه و زرندیه، نماینده مردم شازند در مجلس، فرماندار ویژه ساوه و رئیس امور عشایر استان مرکزی در این بازدید حضور داشتند.

تعداد مشاهده خبر34 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal