70 هزار پیوندک برای اصلاح درختان گردو به همدان اختصاص یافت
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان گفت: از 100 هزار پیوندک گردو برای سرشاخه‌کاری گردو در کشور حدود 70 درصد پیوندک‌ها به استان همدان اختصاص داده شد.
1398/03/27

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از منصور رضوانی جلال ظهر امروز در نشست خبری به مناسبت آغاز هفته جهاد کشاورزی اظهار داشت: در هفته جهاد کشاورزی هم 79 طرح با سرمایه‌گذاری با 41 میلیارد تومان و ایجاد اشتغال برای 411 نفر بهره‌‌برداری می‌شود.

وی افزود: در سیل اخیر هم استان همدان حدود 834 میلیارد‌تومان خسارت دید که برای جبران آن 164 میلیارد‌ تومان کمک بلاعوض و 102 میلیارد‌تومان هم تسهیلات با نرخ سود 4 درصد در نظر گرفته شده است و با اطلاع‌رسانی سریعی که در استان اتفاق افتاد 6 درصد از اعتبار‌های کل کشور در این حوزه به استان اختصاص داده شد و همدان استان چهارم در این حوزه شد.

رضوانی جلال گفت: هنوز پرداخت خسارت سیل آغاز نشده و در مرحله راستی‌آزمایی مقدار خسارت عنوان شده است تا بر مبنای آن و تعهدی که دولت دارد خسارت‌ها پرداخت شود.

وی درپاسخ این سئوال تسنیم که کشاورزان از تامین نشدن نهاد‌ه‌های کشاورزی به حد کفایت گلایه دارند بدون اشاره به مقدار نهاده‌های توزیع شده بین کشاورزان اظهار داشت: توزیع نهاده‌ها در مقایسه با سال قبل 130 درصد افزایش داشته است و اگر کشاورزی نهاده‌ کافی دریافت نکرده است شاید محصول کشت شده او در اولویت نبوده است. اما به قدر کفایت به سایر کشاورزان نهاده تحویل دادیم.

رضوانی جلال همچنین درباره این پرسش خبرنگار تسنیم که چه مقدار از 4.9 محصول تولیدی کشاورزی استان تازه‌خوری و چقدر آن فر‌آوری می‌شود هم گفت: برخی محصولات در استان مانند صیفی‌ها تازه‌خوری است اما محصولاتی که انباری یا سرد‌خانه‌ای است برای آن فضای انبار و سردخانه پیش‌بینی شد و بیش از 3 میلیون و 400 هزار تن قابلیت جذب برای آن وجود دارد. برای نگهداری محصولات سردخانه ای هم 170 هزار تن ظرفیت داریم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان درباره گلایه کشاورزان از توزیع سم و کود تقبلی دربازار هم افزود: توزیع هر کودی خارج از چرخه تنظیم آن خلاف قانون است و اگر کودی خارج از این چرخه در استان توزیع شده است شاید از استان‌های مجارو تهیه شده است و ارتباطی به استان همدان ندارد. گزارش کود و سم تقبلی هم داشتیم که بررسی خواهیم کرد.

رضوانی جلال با یاد‌آوری این که کشاورزی استان همدان 29 درصد ارزش افزوده تولید کشور و همچنین 26 درصد اشتغال کشور را دارد، اظهار داشت: امسال در استان همدان 4 هزار و 500 هکتار کلزا کشت شده است که نقش موثری در تامین ماده اولیه روغن و کنجاله دامداری‌ها دارد و باید در افق پیش روی تعیین شده هم سطح زیرکشت آن را به 15 هزار هکتار در استان افزایش دهیم.

وی گفت: در حوزه سرمایه‌گذاری صنایع بخش کشاورزی هم 3 هزار نفر شغل با سرمایه‌گذاری 350 میلیارد‌تومان در استان ایجاد شده است و پیش‌بینی می‌کنیم در پایان سال زراعی امسال(97 و 98) که شهریور 98 است به سطح سرمایه‌گذاری 550 میلیارد‌تومان برسد. بر اساس سند تدوین شده در استان هم تعهد ایجاد اشتغال مستقیم برای سال‌های 98 ،99 و 1400 به ترتیب 2 هزار و 620 نفر، 2 هزار و 800 نفر و 2هزار و 800 نفر است که سهمی از این اشتغال هم مربوط به ایجاد گلخانه است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان افزود: در باغ‌ها عنوانی به اسم خانه باغی نداریم و افراد برای حفظ باغ اجازه دارند خانه کارگری در باغ به مساحت 20 متر‌مربع بسازند و هر نوع ساخت‌و سازی غیر از این تخلف است اگر در محدوده شهر باشد که شهرداری‌ها به این تخلف باید رسیدگی کنند. در خارج از محدوده شهر و حریم و مانند آن ما برای آن تشکیل پرونده خواهیم داد.

وی گفت: محصور کردن باغ از سطح زمین به ارتفاع یک متر و بیست‌سانتیمتر مجاز است و بیش از آن تخلف محسوب می‌شود توصیه هم شده است که فقط از فنس برای محصور کردن باغ به دلیل تطابق آن با محیط استفاده کنند.

تعداد مشاهده خبر11 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal