استفاده از مالچ ریگی در اراضی کویری و بیابانی
1398/03/26
پروفسور پرویز کردوانی چهره ماندگار و پدر علم کویرشناسی ایران با مهندس خلیل آقایی معاون وزیر و رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در خصوص استفاده از مالچ ریگی (سنگریزه) در اراضی کویری و بیابانی دیدار و گفت و گو کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، پروفسور کردوانی معتقد است با توجه به کمبود آب، بهترین روش در مبارزه با بیابان‌زایی روش مالچ‌پاشی ریگی (سنگریزه) است.
وی مزایای مالچ ریگی را دایمی بودن، سازگاری با طبیعت، در دسترس بودن مصالح و ازدیاد آن دانست و گفت: به منظور سازگاری با محیط زیست در جاهایی از بیایان که امکان کار بیولوژیکی نیست مالچ ریگی کاری درست و کارشناسانه است.
در ادامه معاون وزیر جهاد کشاورزی در سازمان جنگل‌ها، طرح اجرایی پایلوت در منطقه بیابانی گرمسار را اقدامی شایسته و درخور توجه دانست و گفت: این طرح باید مورد پایش و ارزیابی قرار گیرد و اگر به نتیجه لازم رسیده باشد، سازمان جنگل‌ها و منابع طبیعی استان‌های بیابانی، خود را موظف به اجرای این روش نوآوری شده می‌دانند.
خلیل آقایی از پروفسور کردوانی خواست این ابداع خلاقانه و نو را در بوته آزمایش و بازدید دانشگاهیان، دانشجویان و اساتید مراکز علمی و تحقیقاتی قرار دهند تا با  نقد و چالش و با بکارگیری خِرد جمعی به نتیجه لازم دست پیدا کنیم.
وی افزود: موضوع مالچ ریگی باید در بازه زمانی دو ساله مورد پایش و ارزیابی قرار گیرد تا آثار مثبت و منفی آن معلوم شود.
این مسوول ابراز امیدواری کرد تا برنامه افتتاح مالچ ریگی به عنوان یک کارگاه آموزشی با حضور دانشگاهیان، مراکز تحقیقاتی و روسای ادارات بیابان منابع طبیعی کشور در ماه آینده در سمنان برگزار شود.
در ادامه این دیدار مدیرکل منابع طبیعی استان سمنان که پروفسور کردوانی را در دیدار مهندس آقایی همراهی می‌کرد، در این‌باره گفت: در سال 97 حدود 50 هکتار از اراضی بیابانی را در منطقه گرمسار به صورت پایلوت در اختیار آقای کردوانی قرار داده‌ایم تا این اراضی که محل برداشت شن‌های روان و گرد و غبار بود با مالچ ماسه‌ای و ریگی تحت پوشش قرار گیرد.
علینقی حیدریان، ارزیابی منابع طبیعی استان سمنان را نسبت به ایده پروفسور کردوانی و پاشیدن مالچ ریگی مثبت دانست و گفت: در یکی دو سال آینده اگر این روش نتیجه‌بخش باشد می‌تواند به عنوان یک روش کارآمد و قابل دسترس به دیگر استان‌های بیابانی تعمیم داده شود. 
تعداد مشاهده خبر115 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal