خرید گندم از مرز سه میلیون تن گذشت
1398/03/27

مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح ملی گندم گفت: خرید تضمینی گندم مازاد بر نیاز کشاورزان در کشور به سه میلیون و 100 هزار تن رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش نشان می دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان بوشهر، اسماعیل اسفندیاری‌پور در حاشیه آئین شکرگزاری گندم در استان بوشهر در گفت وگویی افزود: سطح زیر کشت گندم کشور در سال زارعی 97- 98 در مجموع 6 میلیون هکتار است که از این میزان2میلیون هکتار گندم آبی و چهار میلیون هکتار گندم دیم است.

وی بیان کرد: با توجه به سال زراعی مناسب و سیلابی که اتفاق افتاد پیش بینی می‌شود امسال 14.5 میلیون تن گندم در کشور تولید شود که نسبت به 13.3 میلیون تن سال گذشته افزایش نشان می‌دهد.

اسفندیاری پور افزود: وضعیت برداشت گندم که از اواخر اسفند ماه سال گذشته آغاز شده تاکنون مناسب بوده و تا اواسط شهریور ماه ادامه خواهد داشت.

وی یادآور شد: هم اکنون برداشت گندم در استان‌های دارای اقلیم گرم و خشک پایان یافته و برداشت در استان‌های دارای اقلیم معتدل آغاز و از نیمه‌های تیراستان های با اقلیم سرد در گردونه برداشت گندم قرار می‌گیرند.

اسفندیاری پور اضافه کرد: در زمان حاضر کل نیاز گندم از محل تولید داخلی تأمین می‌شود و پایداری قابل قبولی داریم و انتظار می‌رود امسال برای سال چهارم کشور از نظر تولید گندم خودکفا و کل نیاز داخلی از محل تولید داخل تأمین شود.

مجری طرح ملی گندم گفت: سال گذشته 9.5 میلیون تن گندم خوراکی و 530 هزار تن گندم بذری در کشور خرید شد.

وی در باره استان خوزستان گفت: با توجه به سال زراعی مناسب جاری اگر سیل اتفاق نمی‌افتاد پیش بینی خرید یک میلیون و 800 هزار تن محصول گندم در خوزستان شده بود که با توجه به بارندگی‌ها و سیلاب این میزان در زمان حاضر به یک میلیون و 300 هزار تن رسیده و نسبت به سال گذشته که یک میلیون و 140 هزار تن خرید گندم شده بود 160 هزار تن افزایش نشان می‌دهد.

اسفندیاری پور درباره رطوبت گندم گفت: استانداردهایی برای ماندگاری و نگهداری گندم تعیین شده که کشاورزان باید به آنها توجه کنند زیرا براساس دستورالعمل موجود میزان رطوبت باید 12 درصد و در مناطقی که رطوبت بالایی دارند این رقم به 14 درصد می‌رسد.

وی یادآور شد: از سال 92 تاکنون از طریق بانک کشاوزی 60 هزار میلیارد ریال تسهیلات برای ارتقای ضریب مکانیزاسیون پرداخت و اکنون 70 هزار دستگاه تراکتور، انواع دنباله بند و سمپاش پشت تراکتوری خریداری شده است.

اسفندیاری پور اضافه کرد: در زمان حاضر 85 تا 90 لاین و رقم بذر در گردونه تولید و تکثیر قرار دارد و هرسال بذرهای جدید معرفی می‌شود.

وی ادامه داد: مقدار بذری که در سال 90 و 92 در کشور تولید شد 290 هزار تن بود این درحالی است که این رقم امروز به 475 هزار تن رسیده است.

مجری طرح ملی گندم گفت: بذر به عنوان ژنتیک گلوگاه و تعیین کننده در بخش تولید است به نحوی که اگر میزان کیفیت بذر به حد مناسب برسد سایر نهاده‌های تولید نیز به بهره وری لازم می رسند.

وی اضافه کرد: با توجه به کاهش 12 درصدی سطح زیر کشت متوسط خرید گندم از چهار میلیون تن در سال 92 به 9 میلیون تن رسیده است و این به معنی وجود برنامه ریزی و انگیزه در کشاورزان برای کشت گندم است.

تعداد مشاهده خبر28 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal