تشکیل زنجیره ارزش و تلفیق بخش های اجرا و تحقیقات اولویت های حوزه باغبانی کشور
1398/03/26

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی، تلفیق بخش های اجرا و تحقیقات و تشکیل زنجیره ارزش را از مهمترین موضوعات و اولویت های حوزه باغبانی کشور عنوان کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌ رسانی وزارت جهاد کشاورزی، محمد علی طهماسبی در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل دفتر امور میوه های سردسیری و خشک با اشاره به اینکه در سال گذشته 100 هزار میلیارد ریال خسارت سرمازدگی بخش باغبانی کشور بود، گفت: تلفیق اجرا و تحقیقات و بهره گیری از توان و تخصص پژوهشگران موسسه تحقیقات علوم باغبانی کشور به منظور حفظ باغات موجود و کشف ارقام جدید را امری لازم و ضروری دانست.افزود: گردو، انگور، پسته و میوه های هسته دار جز محصولات آسیب پذیر ما هستند و از آنجا که هر ساله به دلیل سرمازدگی درختان چند هزار میلیارد از دارایی های مردم از دست شان خارج می شود، کاهش حجم این خسارات در گرو استمرار تحقیقات و پژوهشها و انتقال دانش فنی در محیط های زیر بخش ما در کل کشور است.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به توان تحقیقاتی و پتانسیل اعضای هیات علمی، ابواب جمعی و کارشناسان موسسه تحقیقات علوم باغبانی کشور و همچنین معاونت امور باغبانی، تصریح کرد: باید افزایش درآمد، محور فعالیت های کارشناسان قرار گیرد و تلاش برای تشکیل زنجیره ارزش از مهمترین موضوعات این حوزه محسوب می شود.

طهماسبی ارزش افزوده در این حوزه را علاوه بر فرآوری محصولات باغی، در بخش گردشگری باغبانی دانست و افزود: برگزاری جشنواره های مردمی محصولات باغی در روستاها و مناطق سراسر کشور از ظرفیت های مهمی است که باید قدر آن را دانست که میتوان برای تقویت اقتصادی این حوزه از آن استفاده کرده و مورد توجه ویژه قرار داد.

او در ادامه به شرایط تنش آبی و تنش اقلیمی در کشور اشاره کرد و گفت: بازسازی ارقام جدید یا بهره گیری از ارقام بازسازی شده در خارج از کشور، تحقیقات به منظور کشف ارقام جدید در طبیعت و یا تولید گلخانه ای محصولات باغی امری لازم و ضروری است که در صورت تحقق آن، دیگر نیازی به نگهداری میوه در سردخانه ها نخواهیم داشت و انواع میوه را در طول سال در بازار مصرف خواهیم داشت.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به افزایش میزان تابش و همچنین افزایش تبخیر آب در کشور افزود: در سال گذشته به دلیل اینکه در باغات پسته نیاز سرمایی به خوبی تامین نشد، 50 درصد از عملکرد آن کاهش یافت و کشاورزان از این بابت آسیب زیادی متحمل شدند که با بهره گیری از توان تحقیقاتی در عرصه اجرا، می توان خسارات ناشی از این مخاطرات جوی را کاهش داد.

در پایان این مراسم از خدمات و اقدامات آقای دکتر شکراله حاجی‌وند تقدیر و آقای دکتر داراب حسنی رییس سابق موسسه تحقیقات علوم باغبانی کشور به سمت مدیرکل دفتر امور میوه های سردسیری و خشک منصوب شد.

گفتنی است دکتر حاجی‌وند روز گذشته از سوی رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی به عنوان سرپرست موسسه تحقیقات علوم باغبانی کشور منصوب شده بود.


 

تعداد مشاهده خبر237 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal