تولید علوفه قابل برداشت در مناطق عشایری یک‌ میلیون و 300 هزار تن افزایش یافت
1398/03/26

رئیس سازمان امور عشایر کشور گفت: در سال جاری با افزایش 20 تا 35 درصدی مراتع در مناطق عشایری، تولید علوفه قابل برداشت در این مناطق یک میلیون و 300 هزار تن افزایش یافت.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان سمنان، کرمعلی قندالی در آئین تجلیل از تولید کنندگان برتر بخش کشاورزی استان سمنان، میزان کل مراتع عشایری کشور را 3.5 میلیون هکتار عنوان کرد و افزود: در ‌کل کشور 8 تا 10 میلیون تن تولید مراتع بوده که این رقم قابل ‌توجه و بی‌نظیر است.

وی با اشاره به بارندگی‌های مناسب امسال گفت: بر اساس آمار میزان بارندگی‌ها در کل کشور 332 میلی‌متر بوده که نسبت به میانگین 30 سال، 65 درصد افزایش بارندگی‌ها بوده است.

قندالی با بیان این که در تمام بخش‌های کشاورزی شاهد تحول مطلوبی بودیم، خاطرنشان کرد: توان و تولید عرصه‌های طبیعی منوط به بارندگی است اما خوشبختانه با وجود همه محدودیت‌ها، امسال سال خوبی در حوزه عشایر بوده و با کمک مجلس و دولت برای ساماندهی منابع آبی اعتبار مناسبی در نظر گرفته ‌شده است.

رئیس سازمان امور عشایر کشور تصریح کرد: بر اساس جدول ذیل بند 5 تبصره چهار، 202 میلیارد تومان برای اجرای 280 پروژه در کل کشور برای ساماندهی منابع آبی مناطق عشایری در نظر گرفته ‌شده که تمامی پروژه‌ها نیز مکان‌یابی شده و اجرای آن‌ها آغاز می‌شود.

وی همچنین افزود: 2.5 میلیارد تومان برای اصلاح منابع آبی و چشمه‌سارها برای استان سمنان در نظر گرفته ‌شده است.

قندالی با بیان این که با مصوبه هیات دولت و بند پ ماده 52 قانون در 6 ماهه نخست امسال 300 میلیارد تومان تسهیلات برای عشایر در نظر گرفته‌ شده است، گفت: از این رقم 100 میلیارد تومان به ‌صورت تسهیلات قرض‌الحسنه و 200 میلیارد تومان تسهیلات سرمایه در گردش برای عشایر کشور در نظر گرفته ‌شده است که امیدواریم با توزیع مناسب و تبدیل آن به نهاده‌های تولید، گام مهمی برای تأمین نهاده‌های این قشر تأثیرگذار کشور برداشته شود.

وی ابراز امیدواری کرد که در 6 ماهه دوم سال نیز این میزان تسهیلات برای عشایر کشور اختصاص یابد.

رئیس سازمان امور عشایر کشور یادآور شد: در حوزه مالیات بر ارزش‌ افزوده نیز سالانه 150 میلیارد تومان برای عمران و آبادی مناطق عشایری در نظر گرفته می‌شود.

تعداد مشاهده خبر82 بار
تصاویر مرتبط

  • عشایری_0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal