اصلاح نژاد جمعیت دامی بهترین گزینه توسعه و افزایش درآمد در بخش دامپروری کشور
1398/03/26

معاون تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی، اصلاح نژاد جمعیت دامی را بهترین گزینه توسعه و افزایش درآمد در بخش دامپروری کشور اعلام کرد و گفت: چهارمحال و بختیاری امسال به عنوان پایلوت در پروژه ترکیب اصلاح نژاد در دام سبک روستایی برگزیده شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌ رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری، دکتر مرتضی رضایی در همایش تجلیل از کشاورزان نمونه چهارمحال و بختیاری، با اشاره به هفته جهاد کشاورزی اظهار کرد: در این مناسبت‌ها باید کار‌های انجام شده یادآوری شود تا علاوه بر شناسایی آسیب‌ها برای ادامه بهتر مسیر تلاش شود.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی افزود: با تلاش‌های انجام شده در سال‌های اخیر شاهد تولید پروتئین‌های دامی و شیلات بیش از میانگین جهانی برای مصرف هستیم، اما همچنان جای پیشرفت وجود دارد.

وی ادامه داد: با توجه به پتانسیلی که در کشور وجود دارد می‌توانیم در زمینه تولید گوشت قرمز به خوکفایی کامل برسیم به علاوه دنیا ارزش گوشت قرمز کشور ما را می‌داند پس اگر در این خصوص همت جدی کنیم فرصت صادرات را نیز خواهیم داشت.

رضایی خاطرنشان کرد: باید علاوه بر شناسایی بازار فروش و مصرف از تکنولوژی‌های روز دنیا برای بهره‌وری بیشتر استفاده کنیم، البته میانگین گاوداری‌های کشور از میانگین در کشورهای اروپایی بالاتر است.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: از آنجایی که هم در کشور و هم در خارج از آن به ارزش پروتئین دامی واقف هستند لذا باید در این زمینه مجهز به دانش روز شویم.

وی ضمن تاکید بر پتانسیل و ظرفیت بالای چهارمحال و بختیاری در زمینه دامپروری عنوان کرد: در همین زمینه تلاش‌هایی در استان انجام گرفته و در حال تکمیل  می باشد.

رضایی وظیفه اصلی جهاد کشاورزی را انتقال دانش به‌روز به دامداران و دامپروران دانست و خاطر نشان کرد: باید از ظرفیت بالای این صنعت که اولین صنعت بعد از نفت محسوب می‌شود استفاده کنیم.

اصلاح نژاد در جمعیت دامی را بهترین گزینه توسعه و افزایش درآمد در بخش دامپروری کشور دانست و تصریح کرد: چهارمحال و بختیاری امسال به عنوان پایلوت در پروژه ترکیب اصلاح نژاد در دام سبک روستایی برگزیده شده است.

دکتر رضایی در دیدار مسئولان جهاد کشاورزی با نماینده ولی فقیه در استان چهارمحال و بختیاری نیز اصلاح نژاد جمعیت دامی را بهترین گزینه توسعه و افزایش درآمد در بخش دامپروری کشور اعلام کرد و گفت: چهارمحال و بختیاری امسال به عنوان پایلوت در پروژه ترکیب اصلاح نژاد در دام سبک روستایی برگزیده شده است. با اشاره به وجود بیش از دو میلیون رأس دام سبک در مناطق عشایری و روستایی چهارمحال و بختیاری افزود: با اصلاح نژاد دامی، بره دهی در گوسفندان از 70 درصد به 110 درصد با دو قلوزایی قابل افزایش است.

وی، کاهش چربی، افزایش تولید گوشت قرمز، افزایش دوقلوزایی و سلامت دام و اقتصادی نمودن کار و افزایش درآمد را از عمده دلایل اصلاح نژاد در جمعیت دامی عنوان کرد.

بر اساس این گزارش، در سفر یک روزه معاون تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی به استان  چهارمحال و بختیاری، بازید از ایستگاه اصلاح نژاد گوسفند نژاد لری بختیاری، شرکت در همایش تجلیل از تولید کنندگان بخش و بازدید از چند طرح تولیدی و اصلاح نژاد در سطح استان انجام شد.


 

تعداد مشاهده خبر252 بار
تصاویر مرتبط

  • 2_0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal