تعاونی‌های روستایی زنان، کانون امیدبخش توسعه مناطق روستایی
1398/03/26

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: ایجاد اشتغال مولد برنامه بی‌بدیل جامعه زنان روستایی از طریق توانمندسازی شبکه تعاونی‌های زنان، بستری مناسب در جهت ارتقای تولید ملی و توسعه پایدار روستایی است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان تعاون روستایی، دکتر حسین شیرزاد با اشاره به تاریخچه فعالیت تعاونی‌های روستایی زنان اظهار داشت: پس از تصویب اساسنامه شرکت‌های تعاونی روستایی زنان در دی ماه 1372 توسط هیأت مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، این تعاونی‌ها به عنوان یکی از ساختارهای مطلوب جهت جلب مشارکت زنان روستایی و در راستای سیاستگذاری، ایجاد هماهنگی و جهت‌دهی به فعالیت آنان ایجاد شدند و بر همین اساس گروه توسعه و آموزش تعاونی‌های روستایی زنان در ساختار سازمانی تعاون روستایی ایران با هدف توسعه و بسط نهضت تعاون از طریق آگاه‌سازی زنان روستایی، به انجام وظایف قانونی خود حول سه محور نظارت، حمایت و هدایت تعاونی‌های زنان در جهت توسعه کمی و کیفی آنها همت گمارده است.

وی در تشریح وضعیت موجود شبکه تعاونی‌های روستایی زنان یادآور شد: در حال حاضر تعداد 328 تعاونی روستایی زنان با 60 هزار و 546 نفر عضو و سرمایه‌ای به میزان 29 میلیارد ریال در سطح 2135 روستا مشغول فعالیت بوده و گروه توسعه و آموزش تعاونی‌های روستایی زنان سازمان مرکزی تعاون روستایی در قالب 3 برنامه عملیاتی آموزش ارکان، کارکنان و اعضای تعاونی‌های زنان؛ معرفی و گسترش پروژه‌های اشتغالزا در تعاونی‌ها و حضور گسترده تعاونی‌ها در نمایشگاه‌ها، اقدامات لازم را در راستای توانمندسازی و حمایت از تعاونی‌های مذکور در دستور کار خود قرار داده است.

رئیس هیات مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی در ارتباط با آموزش ارکان، کارکنان و اعضای تعاونی‌های روستایی زنان تصریح کرد: در حوزه آموزش، به استناد بندهای 1 و 6 و 7 ماده 3 اساسنامه سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، تعلیم و تربیت کارمند و مدیر برای شرکت‌ها و اتحادیه‌ها بر عهده این سازمان است و بر همین اساس در زمینه آموزش تعاونی‌های روستایی زنان نیز برنامه‌های سازمان هر ساله در قالب تقویم آموزشی به استان‌ها ابلاغ می‌شده که در این رابطه حذف ردیف آموزشی 200101 از سال 1393 و کاهش تخصیص بودجه آموزشی به استان‌ها مشکلات عدیده‌ای را ایجاد کرده است. در حقیقت، تا قبل از سال 93 حتی اعضای تعاونی‌های روستایی زنان از آموزش‌های مرتبط بهره مند می‌گردیدند در حالی که بعد از سال 1393 این آموزش‌ها متوقف و آموزش‌های مستقیم ویژه ارکان نیز با توجه به کمبود بودجه مذکور کاهش چشمگیری داشته است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت بالای اصل آموزش در ارتقای بهره‌وری نیروی انسانی، دفتر آموزش سازمان به منظور جبران این کمبود، راهکارهایی همچون پایین آوردن میزان تعهد استان‌ها؛ تأکید به مدیریت‌های استانی در خصوص حضور تعاونی‌های زنان در آموزش‌های شبکه؛ برقراری تعامل با سایر نهادهای دولتی از قبیل سازمان فنی و حرفه‌ای، شبکه بهداشت و ... جهت استفاده از امکانات و دوره‌های آموزشی را اتخاذ  کرد که خوشبختانه راهکارهای مذکور موجب شد هر ساله شاهد افزایش سطح آموزشی از نظر کمی بوده به طوری که عملکرد آموزشی تعاونی‌های روستایی زنان در 9 ماهه پایانی سال 1397 معادل 5970 نفر/روز و مؤید رشد 32 درصدی نسبت به برنامه بوده است.

شیرزاد همچنین در زمینه گسترش پروژه‌های اشتغال‌زا در تعاونی‌های زنان ضمن تأکید بر اینکه اساسا" ایجاد و توسعه پروژه‌های اشتغال‌زا در تعاونی‌های روستایی زنان به عنوان یک برنامه راهبردی در فعالیت‌های عملیاتی این سازمان قرار دارد، افزود: عوامل مؤثر در موفقیت و پایداری این فعالیت‌ها شامل؛ ‌امکان‌سنجی اولیه در ابعاد مختلف نظیر حجم سرمایه‌گذاری و میزان مشارکت عملی اعضا، دسترسی به مواد اولیه و منابع مورد نیاز جهت اجرای پروژه وهمچنین بازاریابی مناسب جهت عرضه تولیدات و توجه به تنوع فعالیت‌های درآمدزا در سطح شرکتهای تعاونی روستایی زنان است.

وی، عملکرد 9 ماهه آخر سال 1397 در حوزه اشتغالزایی تعاونی‌های زنان را 76 پروژه موفق اعلام کرد.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی در زمینه مشارکت تعاونی‌های زنان در نمایشگاه‌های مختلف اذعان داشت: ایجاد فرصت مناسب جهت معرفی و عرضه مستقیم تولیدات تعاونی‌های روستایی زنان به منظور ارتقای عملکرد شبکه‌ای در بازاریابی و بازاررسانی از طریق حضور فعال تعاونی‌ها در نمایشگاه‌های گوناگون از جمله برنامه‌های حمایتی سازمان مرکزی تعاون روستایی نسبت به تعاونی‌های روستایی زنان بوده که از این رهگذر شرکت‌های موصوف ضمن معرفی و عرضه تولیدات خود، توانسته‌اند به بازارهای مناسب و پایداری دست یابند.

گفتنی است؛ طی 9 ماهه سال 1397 تعداد 214 نمایشگاه در سطوح مختلف منطقه‌ای و کشوری با حضور تعاونی‌های روستایی زنان برگزار شده که این میزان بیش از 10 درصد بالاتر از تعهد سازمان در این حوزه بوده ‌است.

بنابه این گزارش؛‌ رئیس هیات مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، به گوشه‌هایی از برنامه‌های در دست اقدام سازمان در خصوص تعاونی‌های روستایی زنان اشاره و اعلام داشت: بخشی از موارد در حال پیگیری سازمان در سال جاری عبارتند از؛

- ارائه طرح توانمندسازی روستایی زنان در کمیته کارگروه زنان روستایی در مرکز امور زنان نهاد ریاست جمهوری که اعتبار پیشنهادی طرح مورد تأیید قرار گرفته و تخصیص آن در حال پیگیری است.

 - بکارگیری نیروی کارشناسی در پست کارشناس امور اجتماعی زنان استان در راستای اجرای مناسب و اثربخش پروژه های تعاونی‌های زنان همچنین تدوین طرح تشکیلاتی جهت ارتقای وضعیت اداره تعاونی‌های روستایی زنان.

-  ارتباط با سازمان‌های بین‌المللی و آژانس‌های زیرمجموعه سازمان ملل که میتواند در اجرای پروژه‌های آموزشی و اشتغالزایی و تامین اعتبار مورد نیاز این بخش بسیار اثربخش باشد.

-  تقویت شبکه تعاونی‌های روستایی زنان در قالب تاسـیس و راه‌اندازی اتحـادیه تعاونی‌های روستایی زنـان و متعاقب آن ورود به تجارت فراملی به عنوان یکی از مکانیزم‌های توسـعه تعاونی‌های زنـان.

-  اجرای طرح توسـعه درون زای تعاونی‌های زنـان از طریق" الزام برنـدسازی در محصولات منطقه ای "

- مستندسازی دانش بومی و همچنین احیاء صـنایع منسوخ روستایی توسط تعاونی‌های زنان، از طریق انعقاد تفاهمنامه با سازمان‌هایی نظیر؛ میراث فرهنگی، اوقاف، معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم، بانک توسعه و تعاون و... بویژه در آن دسته از فعالیت‌هایی که زنان روستا، میراث دار آن بوده و در احیـاء آن نقش حیاتی دارنـد.

-  توسعه گردشـگری و بومگردی روستایی؛ تعاونی‌های روسـتایی زنان به مثابه کانون متشکل زنان روستایی، در مدیریت بوم‌گردی روستایی نقش بسیار موثری داشته و آموزش اجرای طرح مذکور در تعاونی‌های زنـان از طریق تعامـل بـا یونسـکو و انعقاد تفاهم‌نامه با سازمان میراث فرهنگی گردشگری، می‌تواند اثربخش باشد.

- انعقاد تفاهمنامه با سازمـان حفاظت محیـط زیست و همچنین ایجاد ارتباط با برنامه کمک‌های کوچک زیست محیطی سازمان ملل در راستای مقابله با تغییر اقلیم روستا؛ به عنوان مثال در زمینه مدیریت حفظ و توسعه گونه‌های گیاهی و جانوری و همچنین حفظ منابع آبی و خاکی روستاها.

- پیگیری و تعامل با سازمان دهیاری‌ها و شهرداری‌ها به منظور هماهنگی در بهره‌مندی زنان روستایی عضو تعاونی‌ها از امکانات موجود.

-  بهسازی مدیریت کشاورزی خانوادگی رایج در سیستم خرده دهقانی و حاکم بر کشاورزی ایران توسط تعاونی‌های روستایی زنان به عنوان مکانیزم تأثیرگذار در مهاجرت معکوس.

-  فعال‌سازی اعضای تعاونی‌های روستایی زنان، با هدف توانمندسازی پایدار در فعالیت‌های تعاونی و ایجاد انگیزه از طریق راه‌اندازی گروه‌های کوچک خودیار و حمایت از پروژه‌های چندمنظوره، کوچک مقیاس، کم سرمایه و زودبازده در گروه‌های خودیار.

-  راه‌اندازی نمایشگاه‌های دائمی، فصلی، ادواری، بین استانی و نیز طرح جشنواره سالانه تعاونی‌های روستایی زنان (سرزمین شکوفان) با هدف توانمندسازی تعاونی‌های زنان برای حضور در عرصه بازارهای وسیع‌تر و رقابتی، از دیگر طرح‌های حمایتی و مهم سازمان در این حوزه خواهد بود.

تعداد مشاهده خبر288 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal