کشاورزان از بابت ملخ‌ها و پروانه‌ها نگران نباشند
مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با تأکید براینکه پروانه‌ها هیچ‌گونه مشکلی برای محصولات کشاورزی استان ندارد، گفت: کشاورزان از بابت ملخ‌ها و پروانه‌ها نگران نباشند.
1398/03/25

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان همدان، شهرام پیشه‌ور با بیان اینکه پروانه‌های رنگین بانو در کل کشور پراکنده هستند، اظهارکرد: این پروانه‌ها از نوع پروانه‌های روز پرواز بوده و آفت محصولات کشاورزی نیستند.

وی با اشاره به اینکه پروانه‌های شب پرواز آفت محصولات کشاورزی هستند، یادآور شد: لارو پروانه‌های شب پرواز محصولات کشاورزی را از بین می‌برند اما پروانه‌های روز پرواز آفت محصولات کشاورزی به شمار نمی‌روند.

این مسوول ادامه داد: پروانه‌های روز پرواز موجود در سطح استان و کشور یا رنگین‌بانوها پروانه‌های زیبایی هستند که در سالهایی که زمستان معتدل بوده و در بهار بارندگی‌های خوبی وجود داشته باشد ظاهر می‌شوند.

پیشه‌ور تصریح کرد: این پروانه‌ها قدرت پروازی بالایی داشته و تا 4000 کیلومتر را به صورت گله‌ای پرواز می‌کنند به‌طوریکه می‌توانند 160 کیلومتر مسافت را در روز طی کنند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان همدان اظهارکرد: پروانه‌ها از شهد گلها استفاده می‌کند و خطری ندارند بلکه در گرده افشانی کمک می‌کنند و ازطرفی خودشان غذای پرندگان هستند.

وی با اشاره به اینکه پروانه‌ها از بوته‌های خار و گلهای روی خار تغذیه می‌کنند، خاطرنشان کرد: پروانه‌ها ازعلف هرز حاشیه جاده‌ها تغذیه می‌کنند و بنابراین کشاورزان نگران مزارع خود نباشند.

این مسوول درباره اینکه گفته می‌شوند پروانه‌ها حق زنبورهای عسل را می خورند، عنوان کرد: خوشبختانه گل‌ها و گیاهان به اندازه کافی موجود است و حقی از زنبورها ضایع نمی‌شود.

پیشه‌ور با اشاره به اینکه ملخ‌های صحرایی در استانهای جنوبی و شرقی مشاهده شده است، یادآور شد: این ملخ‌ها از شبه جزیره عربستان وارد کشور شده و از استانهای جنوبی به سمت شرق و کشورهای هند و پاکستان حرکت می‌کنند بنابراین در استانهای غربی مشاهده نشده است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان همدان افزود:درحال حاضر بیش از 150 دسته با فاصله زمانی مختلف به ایران آمده و ادامه دارد. این ملخ‌ها از گیاهان مختلف تغذیه می‌کنند.

وی با بیان اینکه ملخ‌هایی که در استانهای همجوار دیده شده است ملخ صحرایی نیست، ادامه داد: آنچه در استانهای هم مرز استان همدان دیده شده ملخ مراکشی است نه ملخ صحرایی(دریایی) بلکه مسیر حرکت ملخ های صحرایی از جنوب به شمال شرق است بنابراین کشاورزان نگران نباشند.

پیشه‌ور با تأکید براینکه تا کنون در استان همدان ملخ صحرایی مشاهده نشده است، گفت: جمعیت ملخ‌های مراکشی در استان همدان بسیار پایین است و آمادگی لازم برای مبارزه با این نوع ملخ‌ها نیز در استان وجود دارد.

تعداد مشاهده خبر10 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal