موسسات تحقیقاتی گندم در کشور تقویت می‌شود
1398/03/25

معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی از تقویت موسسات تحقیقاتی گندم در کشور خبر داد و با بیان این که برای آنها قرارداد هم منعقد می‌کنیم، گفت: سیاست ما حمایت از دولتی‌ها و به موازات آن‌ حمایت از بخش خصوصی است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان همدان، مهندس عباس کشاورز در بازدید از ایستگاه بذر پاسارگاد، با اشاره به فعالیت 6 موسسه تحقیقاتی گندم در کشور که رقم هم ثبت کرده‌اند، افزود: در روش انتقال دولتی‌ها و خصوصی باید روش‌های قبل را کنار بگذاریم چراکه کار را غیراقتصادی می‌کند بنابراین در روش معرفی و آزمایش باید تجدید نظر کرده و به دنبال سازگاری‌های محلی باشیم.

وی ادامه داد: در همین راستا برنامه‌ای با نام  PVS شروع کرده‌ایم که اجازه می‌دهد در زمینه‌های مختلف کشاورزی رقم کشت شود و هر کشاورزی خواست رقم متناسب با اقلیم خود را خریداری کند.

معاون وزیر در امور زراعت با تأکید بر این که در اجرا برای سرعت و سازگاری‌های محلی و بخش خصوصی نباید هیچ مانعی ایجاد شود بیان کرد: باید کشاورزی را فنی کنیم زیرا تاریخ مصرف کشاورزی کلی گذشته است.

کشاورز با اشاره به این که بذر بیزینس از بذور بخش خصوصی است، افزود: نظارت، کنترل، تولید، صادرات و... در دنیا در اختیار بخش خصوصی است و دولت نباید ورود کند.

وی با بیان این که مداخله دولت در این زمینه شدت و ضعف دارد، افزود: در دهه 30 گندم‌های بومی ایران جمع‌آوری و نامگذاری شد و چون گندم برای کشور مهم بود در دهه 40 دولت وقت برای تحقیق گندم از فائو کمک گرفت.

این مقام مسوول، قوی‌ترین بخش در دولت را مربوط به بخش گندم و جو در حال حاضر دانست و ادامه داد: می‌خواهیم تنوع کشت گندم آبی و دیم را با سالی دو رقم‌ گندم دیم و 8 رقم ‌گندم آبی جواب دهیم.

به گفته وی، سالانه حداکثر 25 تا 30 رقم در ایران برای گندم و جو به کشاورزان معرفی می‌شود که این میزان در فرانسه بیش از 800 رقم و ترکیه 450 رقم را است.

وی اظهار کرد: تمام تلاش کشاورزان، برنامه‌ریزان، سیاستگذاران، بخش خصوصی، بانکی و... در تولید زمانی جواب می‌دهد که ژنتیک داشته باشیم، 60 درصد تولید در ژن و 40 درصد مرتبط با ژن است.

کشاورز خاطرنشان کرد: سیاست ما این است که دولتی‌ها حق ایجاد انحصار برای تولید کننده نداشته باشند بنابراین ما حق نداریم به کشاورز بگوییم چه بذر و سمی استفاده کند بلکه باید تلاش ما در راستای قانع کردن کشاورز باشد.

مدیر ایستگاه بذر پاسارگاد در ادامه با بیان این که واحد R&D در این ایستگاه راه افتاده است، اظهار کرد: زمانی غیرقابل باور بود که بخش خصوصی وارد این عرصه شود.

معینی با اشاره به این که تحقیقات کلاسیک در کشور رایج و زمان‌بر است، افزود: روش کلاسیک‌ برای بخش خصوصی صرفه اقتصادی ندارد.

وی با اشاره به این که بخش خصوصی اعتقاد دارد که رئیس و صاحب واقعی کار او مشتری است، ادامه داد: امیدواریم بتوانیم تفکر R&D  را به جایگاه واقعی خود برسانیم.

همچنین معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان همدان در ادامه با اشاره به این که به دنبال ایجاد تنوع در ارقام هستیم‌ اظهار کرد: 70 درصد اراضی آبی استان رقم پیشگام کشت می‌شود.

شهرام پرورش با اشاره به این که امیدواریم بتوانیم در رقم آبی و دیم ‌گندم تنوع ایجاد کنیم، افزود: در مورد کشت جو هم به دنبال تنوع رقم هستیم.

تعداد مشاهده خبر139 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal