لزوم توسعه کشت دانه های روغنی در اراضی دیم کشور
1398/03/25

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی بر توسعه کشت دانه های روغنی در اراضی دیم کشور تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان همدان، مهندس عباس کشاورز در بازدید از مزرعه مقایسه ارقام روستای قزلجه حاجیلو شهرستان کبوداهنگ اظهار کرد:کشت دیم‌ در استان همدان بسیار شکننده است و اگر بارش باران مقداری تغییر کند کشاورزان تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

وی با اشاره به اینکه محصول دیم‌ محدود است ادامه داد: در کشاورزی کشور 40 درصد آیش، 50 درصد غله و هشت درصد حبوبات کشت می‌شود.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه کشت دیم در جریان فرسایش شدید است تاکید کرد: باید مراقب حاصلخیزی خاک بود.

وی با اشاره به اینکه کشاورزان دیم‌‌کار آسیب‌پذیرترین قشر کشور هستند ادامه داد: کشت دیم در برخی از مناطق مثل خراسان رضوی یک سال خوب و یک سال بد است.

کشاورز با اشاره به اینکه 40 سال روی مسئله دیم فکر کردم و دو بار از سمت «ایکاردا» مأمور شدم افزود: نظریه‌ای از سمت ایران را روی میز گذاشتیم که در کشت دیم پنج محصول مد نظر قرار گیرد و اگر شرایط فراهم نشد محصولات بعدی کمک کنند.

وی در رابطه با کاهش شکنندگی کشت دیم کشور در برابر نوسانات اقلیمی افزود: دومین گام آسیب‌شناسی و به حداقل رساندن مسائل حاصل از تغییرات اقلیمی بود.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه امسال بارندگی عالی بود و پارسال هم در مقطعی بارندگی خوب بود بیان کرد: سال گذشته و امسال جزو سال‌های استثنایی در بارندگی هستند اما با این حال از دهم اردیبهشت‌ماه باران نباریده است.

وی با بیان اینکه براساس فرمول، کشاورزان باید به هر میزان رطوبت وارد خاک شده را نگاه دارند افزود: باید به هم زدن خاک را به حداقل رساند و این به معنی کم خاک ورزی‌ است.

کشاورز با تاکید بر اینکه باید هر چقدر می‌توانید برای سطح خاک پوشش نگهدارید تا از تماس مستقیم آفتاب به خاک جلوگیری کند تصریح کرد: با این فرمول با «ایکاردا» صحبت کردیم و این فکر از ایران سرچشمه گرفت اما مواد اولیه محدود بود.

وی با بیان‌اینکه برای اجرای این طرح همکاران هشت محصول کشت دیم را معرفی کردند افزود: در مورد کشت نخود در کشور انتظاراتی وجود داشت که نخود رقم «سعید» و رقم «آنا» وارد میدان شدند.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در اراضی دیم کشور باید دانه‌های روغنی بکاریم افزود: در برخی مناطق کشور کشت برخی‌ محصولات صیفی هم جواب می‌دهد به طور مثال می‌توان نخود فرنگی دیم در برخی مناطق تولید کرد.

وی با اشاره به اینکه غیر از استان‌های حاشیه خلیج فارس و دریای خزر، بقیه مناطق در ارتفاع بالای 1000 متر از سطح دریا کشاورزی می‌کنند افزود: به این نوع از کشاورزی، کشاورزی کوهستانی گفته می‌شود و با دامداری عجین است.

کشاورز با اشاره به اینکه در سیستم جدید کشت دیم می‌خواهیم مقداری سایه روی اراضی دیم داشته باشیم ادامه داد: کشاورز دامدار نمی‌تواند به خاطر ما دام خود را کم کند پس باید حتما علوفه مورد نیاز دام را وارد کنیم تا امکان نگهداشتن 40 درصد در اراضی کشاورزی وجود داشته باشد، این یک زنجیره است.

وی با تاکید بر اینکه درخواست دارم این زنجیره همه با هم دیده شود افزود: این زنجیره چندین اصل دارد و از مشکلات آن نباید ترسید.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه اول کشاورز هرچه می‌کارد باید در پاییز بکارد افزود: گیاه باید از آب باران بعد از کشت بهره‌مند شود.

وی با بیان اینکه در کشت پاییز اگر‌ گیاه به سرما حساس است و امکان سبز شدن‌ آن وجود دارد باید دیرتر کشت شود افزود: این‌نوع کشت انتظاری نام دارد.

کشاورز بیان‌کرد: مسئله دوم به طور مثال در کشت محصولی مثل نخود 50 ساعت بین زمین‌ها مزرعه معمولی است و باید خاکورزی عالی انجام شود.

وی با اشاره به اینکه نخود باید ریشه عالی داشته باشد یعنی باید بیشترین رطوبت را جذب کند افزود: برای داشتن ریشه عالی در کنار محصولات و بذر و ... باید دستگاه هوشمند داشت تا کشت در عمق مناسب را برای دیم انجام دهد.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: همدان یک واحد تولید دستگاه‌های کشاورزی دارد که باید برای ساخت دستگاه هوشمند برای کشت دیم به این واحد کمک کنیم.

وی با اشاره به اینکه دو مرکز سیمیت و ایکاردا از پاییز سال گذشته و بعد از تحریم‌ها با ایران همکاری رسمی ندارند افزود: این پروژه در واقع به سیمیت و ایکاردا ربطی ندارد و پروژه جمهوری اسلامی ایران است.


 

تعداد مشاهده خبر148 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal