تسهیل روابط بازرگانی و تعاملات اقتصادی با افزایش سرمایه سازمان مرکزی تعاون روستایی
1398/03/25

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی از افزایش چشمگیر سرمایه سازمان خبر داد و گفت: براساس مصوبه اخیر مجمع عمومی، سرمایه سازمان مرکزی تعاون روستایی با افزایش قابل ملاحظه از 8000 میلیون ریال به 7000 میلیارد ریال رسیده است که این میزان می‌تواند به طرز چشمگیری قدرت شبکه تعاونی‌‌های روستایی را برای تامین منابع مالی افزایش دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهادکشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان مرکزی تعاون روستایی، دکتر حسین شیرزاد در گفتگویی با اشاره به این که یکی از مشکلات تعاونی‌های روستایی در سال‌های اخیر، فقدان پشتوانه اعتباری لازم جهت دریافت تسهیلات بانکی مورد نیاز و راه‌اندازی طرح‌های سودآور بوده، اعلام کرد: افزایش سرمایه سازمان ضمن تسهیل روابط بازرگانی و تعاملات اقتصادی برای تعاونی‌های روستایی، حضور شبکه تعاونی‌های روستایی و کشاورزی را در بازار سرمایه مانند بورس کالا امکان‌پذیر کرده و در عین حال بستر لازم به منظور افزایش توان چانه‌زنی آنها را برای دریافت تسهیلات بانکی فراهم می‌کند.

وی با یادآوری اینکه حدود 22 درصد سهام سازمان متعلق به اتحادیه مرکزی شرکت‌های تعاونی روستایی کشور شامل اتحادیه‌های فعال در حوزه‌های مختلف کشاورزی است، تصریح کرد: هیچ گونه محدودیتی برای تعاونی‌های روستایی جهت استفاده از این سرمایه وجود ندارد و آنها می‌توانند از این پشتوانه سرمایه‌ای برای فعالیت در حلقه‌های مختلف بخش کشاورزی استفاده کنند.

شیرزاد تاکید کرد: با توجه به افزایش سرمایه سازمان، محدودیت‌های قبلی برای تامین وثایق بانکی و دریافت تسهیلات کافی برای تعاونی‌ها و اتحادیه‌های زیرمجموعه سازمان مرکزی تعاون روستایی وجود نخواهد داشت.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران همچنین اولویت را با طرح‌هایی دانست که اکنون در وزارت جهاد کشاورزی یا حوزه اقتصاد مقاومتی مطرح هستند و از جمله این طرح‌ها به توسعه کشت گلخانه‌ای، ‌کشت دانه‌های روغنی، پرورش دام سبک و کشت گیاهان دارویی اشاره کرد.

رییس هیات مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی برخوداری از منابع اولیه تولید شامل؛ آب، زمین یا ظرفیت راه‌اندازی صنایع تبدیلی و فرآوری را شرط اولیه بهره‌مندی تعاونی‌ها و اتحادیه‌ها از این سرمایه عنوان کرد.

شیرزاد در پایان اظهار امیدواری کرد: افزایش سرمایه سازمان مرکزی تعاون روستایی زمینه‌ساز حرکتی بزرگ برای توسعه فعالیت‌های تعاونی‌ها و اتحادیه‌ها باشد که سهامداران اصلی آنها کشاورزان و روستاییان سراسر کشور هستند.

خرید بالغ بر یک و نیم میلیون تن محصولات کشاورزی از ابتدای سال تاکنون

مدیرعامل سازمان تعاون روستایی ایران خاطرنشان کرد: سازمان تعاون روستایی از ابتدای سال تاکنون بیش از یک و نیم میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در قالب تضمینی – مباشرتی و توافقی از کشاورزان خریداری کرده است.

وی مهمترین انواع این محصولات را سیر، دانه روغنی کلزا و گندم برشمرد و اظهار داشت: خرید سیر در قالب خرید توافقی به میزان یک هزار و 645 تن، گندم به میزان یک میلیون 224 هزار تن و دانه روغنی کلزا به میزان 150 هزار تن تا تاریخ بیستم خرداد ماه جاری بوده است.

این مسوول در این ارتباط تصریح کرد: خرید تضمینی – مباشرتی گندم و گلزا توسط مراکز تحت پوشش سازمان تعاون روستایی ایران همچنان ادامه دارد.

شیرزاد با تاکید بر این که یکی از وظایف سازمان تعاون روستایی ورود به بازار محصولات کشاورزی برای جلوگیری از زیان کشاورزان و تنظیم بازار این محصولات است، افزود: حمایت از کشاورزان و کوتاه کردن دست دلالان از وظایف سازمان تعاون روستایی است و بر اساس این وظیفه در صورت لزوم و با موافقت وزارت جهاد کشاورزی به بازار محصولات کشاورزی ورود کرده تا از زیان کشاورزان جلوگیری نماید که این امردر بلندمدت به نفع مصرف کنندگان نیز خواهد بود.

وی یکی از آخرین محصولاتی که در دستور کار خرید توافقی سازمان متبوع قرار گرفته است را محصول خرما عنوان کرد و افزود: گزارش‌هایی از کاهش قیمت خرما در یکی از استان‌های کشور و زیان نخلداران داشته‌ایم بر همین اساس به زودی خرید توافقی را در این استان آغاز خواهیم کرد.

مدیرعامل سازمان همچنین درباره مجموع اقدامات سازمان تعاون روستایی ایران از سال گذشته تا امروز با هدف حمایت از کشاورزان این گونه تشریح کرد: از ابتدای سال 1397 تاکنون سازمان تعاون روستایی و شبکه‌های زیرمجموعه آن در مجموع حدود 4 میلیون تن از محصولات کشاورزان را خریداری کرده که از این میزان بیش از 275 هزار تن خرید حمایتی، بیش از 51 هزار تن خرید تضمینی و بیش از 3 میلیون تن خرید تضمینی – مباشرتی بوده است.

به گفته این مقام مسئول از مجموع خرید گندم در استان‌های مختلف کشور، شبکه‌های زیر مجموعه تعاون روستایی حدود 35 درصد از کل خرید این محصول را به خود اختصاص داده‌اند .

وی دیگر محصولات خریداری شده توسط سازمان و شبکه تعاون روستایی در سال گذشته را سیب زمینی، جو، دانه روغنی کلزا، آفتابگردان،‌گلرنگ، سویا، سبز چای، ذرت، خرما، زعفران و گوجه فرنگی عنوان کرد.

براساس اعلام دکتر شیرزاد، میزان خرید سیب زمینی توسط سازمان تعاون روستایی بیش از 25 هزارتن، جو 25 هزار تن، کلزا بالغ بر 202 هزار تن، آفتابگردان حدود 2 تن، گلرنگ یک هزار و688 تن ، سویا بیش از 7 هزار تن، برگ سبز چای افزون بر 2 هزارتن، ذرت بیش از 3 هزارتن، خرمای استعمران حدود 4 هزار تن ، خرمای مضافتی 8 هزار و 500 تن، گوجه فرنگی حدود 19 هزار تن و زعفران بیش از 66 تن بوده است.

وی تاکید کرد: این سازمان با ورود به موقع در خرید حمایتی گوجه فرنگی، سیب زمینی و خرما موفق شد تولیدکنندگان این محصولات را از بحران جدی اقتصادی نجات دهد .

رکورد شکنی در 13 شهر تا خرید 900 هزار تنی گندم در خوزستان

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در ادامه این گفتگو اظهار داشت: خوشبختانه امسال با وجود تمامی مشکلاتی که برای خرید گندم استان خوزستان حادث شده بود، توانستیم به خوبی و با تلاش شبانه روزی همکاران در خرید تضمینی گندم به رکوردی مناسب دست یابیم.

وی افزود: تا این لحظه 13 شهرستان این استان تا قبل از اتمام فصل خرید توانسته‌اند رکورد سال گذشته خود در گندم را بشکنند و با رکورد 457 هزار و 500 تن گندم خریداری شده، حدود 60 درصد رکورد سال گذشته را بهبود بخشیده‌اند که این مهم ما را یک گام دیگر به خودکفایی کامل نزدیکتر کرده است.

شیرزاد همچنین با اشاره به اتمام کار خرید کلزا در استان خوزستان گفت: در این زمینه نیز موفق به ثبت رکورد 32 هزار و 500 تن خرید دانه روغنی کلزا از کشاورزان این استان شده‌ایم که خوشبختانه تمامی این محصول استراتژیک و با ارزش راهی کارخانجات روغن کشی شده‌اند.

آغاز اجرای طرح پرورش بز شیری نژاد مورسیا توسط شبکه اتحادیه‌ها و تعاونی‌های دامدارای تحت پوشش سازمان تعاون روستایی ایران

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی از آغاز اجرای طرح پرورش بز شیری نژاد مورسیا توسط شبکه اتحادیه‌ها و تعاونی‌های دامداری تحت پوشش سازمان خبر داد و گفت:‌ با ورود اولین محموله بز شیری نژاد مورسیا به استان یزد اجرای طرح پرورش بز مورسیا در سطح این استان با مشارکت و سرمایه‌گذاری شبکه اتحادیه و تعاونی‌های دامداران تحت نظارت سازمان تعاون روستایی آغاز شد.

وی افزود: با حمایت وزارت جهادکشاورزی و مشارکت و سرمایه‌گذاری اتحادیه و شرکت‌های تعاونی دامداران اولین محموله بز شیری نژاد مورسیا مستقیما از کشور اسپانیا وارد استان یزد شد و اجرای طرح اقتصادی پرورش بز مورسیا به ظرفیت 1080 راس و سرمایه گذاری بالغ بر 70 میلیارد ریال (تاکنون) توسط مجموعه ای از اتحادیه ها و تعاونی تحت پوشش سازمان تعاون روستایی کلید خورد.

شیرزاد اذعان داشت: اتحادیه تعاونی‌های دامداران استان یزد یکی از توانمندترین تشکل های بخش کشاورزی استان یزد با عضویت بیش از 15 هزار نفراز دامداران منطقه در قالب 11 شرکت تعاونی دامداران با ظرفیت‌های قابل توجه و سرمایه‌ای بالغ بر 56 میلیارد ﷼ تحت نظارت سازمان تعاون روستایی در زمینه امور دام به عنوان پایلوت اصلی این طرح انتخاب شده است.

وی همچنین افزایش بهره‌وری از نهاده‌های دامی، توسعه صنعت لبنیات حاصل از شیر بز، دستیابی به بازارهای برون مرزی، توسعه اشتغال پایدار روستایی و بهبود معیشت خانوارهای روستایی را از جمله اهداف اقتصادی این طرح عنوان کرد.

گفتنی است‎‏‏؛ بز شیری نژاد مورسیا با 210 روز دوره شیردهی در سال با تولید سالانه بیش از600 کیلوگرم شیر با چربی 5.7 درصد و پروتئین 3.4 درصد در مقایسه با سایر رکوردهای استاندارد نژادی نظیر هلشتاین، آلپاین و سانن در زمینه بهره‌وری تولید چربی، پروتیئن و لاکتوز باتفاوت معنی داری عملکرد بسیار بالاتری دارد و شیر پرچرب این بز برای تولید پنیر مورد استفاده قرار می گیرد. از دیگر مزیت‌ها و ویژگی‌ھای خاص این نژاد مدت زمان کوتاه بلوغ، چندقلوزایی و سازگار بودن با اقلیم منطقه و مقاومت بالا در برابر انواع بیماری‌های شایع دامی است.

تعداد مشاهده خبر80 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal