استاندار خراسان شمالی:
استاندار خراسان شمالی با اشاره به جامعه 30 هزار نفری عشایر این استان، گفت: عشایر این استان به عنوان یکی از بازوان مهم پروژه‌های تولیدی کشور به شمار می‌روند
1398/03/25

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان امور عشایر ایران، محمدعلی شجاعی روز پنجشنبه در جشنواره ملی عشایر در اسفراین با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی، وزیر جهادکشاورزی، رئیس سازمان امور عشایر ایران اظهار کرد: عشایر از دیرباز نقش مهمی در تولید داشته‌اند و با توجه به این که عشایر این استان در زمینه دامداری و صنایع دستی فعالیت های قابل توجهی دارند می توانند در پروژه های مهم تولیدی کشور سهیم باشند.

وی افزود: عشایر غیرتمند کشور همواره وطن پرستی را نشان داده اند و تا به امروز این سنت پا برجای مانده است.

شجاعی با تاکید بر اینکه باید شرایط لازم برای جذب سرمایه گذار به خراسان شمالی فراهم شود، تصریح کرد: برای تحقق این مهم ضرورت دارد مدیران شرایط و فرایند ورود بخش خصوصی را تسهیل کنند تا زمینه توسعه و پیشرفت در استان فراهم شود.

استاندار خراسان شمالی با بیان این که تاکنون آن طور که باید شرایط برای حضور بخش خصوصی در این استان فراهم نشده است، افزود: موضوع اقتصاد مقاومتی و تولید سال‌هاست مورد توجه مقام معظم رهبری قرار دارد، که به منظور عملیاتی شدن بیانات رهبر معظم انقلاب در این استان راهی جز جذب سرمایه‌گذار نداریم.

وی همچنین بر تسهیل امور و کوتاه کردن فرایندهای اداری تاکید کرد و افزود: حذف بروکراسی اداری و رفع موانع در جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی بسیار حائز اهمیت است.

شجاعی گفت: قطعاً با حضور سرمایه گذار و فعال شدن واحدهای تولیدی وضعیت اقتصادی مردم این استان دگرگون می‌شود.

گفتنی است؛ جشنواره ملی فرهنگی - ورزشی عشایر کشور 23 و 24 خرداد ماه با حضور مقامات کشوری و استانی و عشایر 15 استان کشور در محل ارگ تاریخی بلقیس اسفراین برگزار شد. برپایی سیاه چادر، ارائه محصولات لبنی، غذایی و صنایع دستی عشایر، اجرای موسیقی محلی، برگزاری مسابقات ورزشی بومی و محلی و نشست با سران طوایف و نخبگان عشایری کشور از جمله برنامه‌های این جشنواره دو روزه بود.

همچنین مسابقات ورزشی در رشته‌های دو سرعتی، کشتی باچوخه، دال پلان انفرادی، هفت سنگ مهارتی، تیراندازی با قله کمان، فلاخن یا پرتاب سنگ، طناب‌کشی و چوب‌کشی وزن منفی 85 بین مردان عشایر و نیز مسابقاتی نیز در رشته‌های هفت سنگ مهارتی، دال پلان انفرادی، چوب‌کشی وزن منفی 75 کیلوگرم، حمل مشک، تو چینی کلاف پشمی و طناب‌کشی بین بانوان عشایر استان‌های حاضر در این جشنواره برگزار شد.

شهرستان 120 هزار نفری اسفراین در 60 کیلومتری بجنورد مرکز خراسان شمالی قرار دارد و 11 درصد جمعیت آن را عشایر تشکیل می‌دهند.

تعداد مشاهده خبر2 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal