ضرورت بازنگری ادبیات برنامه‌ریزی کشور برای ایجاد توسعه پایدار
1398/03/23

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت:‌ برای ایجاد توسعه پایدار، ضروری است ادبیات برنامه‌ریزی کشور مورد بازنگری قرار گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهادکشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان امور عشایر ایران، کرمعلی قندالی در جشنواره ملی فرهنگی - ورزشی عشایر در اسفراین با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی، وزیر جهادکشاورزی و مقامات کشوری و استانی، با بیان این که قشر عشایر یک سرمایه اجتماعی است که باید مورد توجه جدی قرار گیرد، گفت: در سال‌های اخیر تسهیلات بانکی خوبی به عشایر پرداخت شده است که حتی یک ریال هم معوق بانکی ندارد.

وی با اشاره به نگرانی عشایر نسبت به مستحکم نبودن سرپناه‌های خود در عرصه‌های طبیعی، افزود: در سیل و بارندگی‌های امسال خسارت زیادی به سرپناه‌های عشایر کشور وارد شد که تقاضای من از مجلس این است که در خصوص سرپناه های سنتی عشایر که در برابر حوادث مقاوم نیستند، فکری شود.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به مشکلات تامین وثیقه در پرداخت تسهیلات به عشایر، گفت: تسهیلات خوبی در سال‌های اخیر با کمک بانک کشاورزی به عشایر داده شده است اما بخشی از عشایر به دلیل عدم تامین وثیقه امکان دریافت تسهیلات را ندارند که تقاضا دارم بانک‌ها مراتع در اختیار عشایر را که دارای پروانه بهره برداری است، به عنوان وثیقه در پرداخت وام به این قشر زحمتکش بپذیرند.

وی همچنین اظهار داشت: سالانه هزار و 500 میلیارد ریال از محل سهم عشایر از اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده، صرف عمران و توسعه مناطق عشایری کشور می‌شود.

قندالی با بیان این که سهم عشایر از اعتبارات آبرسانی صندوق توسعه ملی که مقام معظم رهبری اذن آن را دادند، 20 درصد است، ابراز داشت: در حال حاضر 12 درصد این اعتبار برای عشایر در نظر گرفته شده است و تقاضا دارم مجلس شورای اسلامی کمک کند تمام 20 درصد آن اختصاص یابد.

رئیس سازمان امور عشایر ایران همچنین خواستار بازگشت سهمیه کنکور برای فرزندان عشایر شد و گفت: تا سال 1380 فرزندان عشایر از سهمیه کنکور در آزمون ورودی دانشگاه‌ها برخوردار بودند که این سهمیه حذف شد و اکنون از رئیس مجلس شورای اسلامی تقاضا دارم این امکان را مجددا برای فرزندان عشایر فراهم کنند.

به گفته وی، ملت ایران ملت نجیبی هستند اما نجیب‌ترین قشر کشور عشایر هستند که توقعات آنان از مسوولین بسیار کم است.

بنابه این گزارش، جشنواره ملی فرهنگی - ورزشی عشایر کشور 23 و 24 خرداد ماه در محل ارگ تاریخی بلقیس اسفراین برگزار شد. برپایی سیاه چادر، ارائه محصولات لبنی، غذایی و صنایع دستی عشایر، اجرای موسیقی محلی، برگزاری مسابقات ورزشی بومی و محلی و نشست با سران طوایف و نخبگان عشایری کشور از جمله برنامه‌های این جشنواره دو روزه بود.

همچنین مسابقات ورزشی در رشته‌های دو سرعتی، کشتی باچوخه، دال پلان انفرادی، هفت سنگ مهارتی، تیراندازی با قله کمان، فلاخن یا پرتاب سنگ، طناب کشی و چوب کشی وزن منفی85 بین مردان عشایر و نیز مسابقاتی نیز در رشته‌های هفت سنگ مهارتی، دال پلان انفرادی، چوب‌کشی وزن منفی 75 کیلوگرم، حمل مشک، تو چینی کلاف پشمی و طناب‌کشی بین بانوان عشایر استان‌های حاضر در این جشنواره برگزار شد.

گفتنی است؛ شهرستان 120 هزار نفری اسفراین در 60 کیلومتری بجنورد مرکز خراسان شمالی قرار دارد و 11 درصد جمعیت آن را عشایر تشکیل می‌دهند.

تعداد مشاهده خبر28 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal