دولت از ایجاد واحدهای صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی در کشور حمایت می کند
1398/03/23

مدیرکل میوه‌های سردسیری و خشک معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: برای حمایت از ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی هیچ گونه محدودیتی در کشور وجود ندارد و دولت از متقاضیان سرمایه گذاری در این حوزه به جد هم حمایت می کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا،«شکرالله حاجی وند» روز پنجشبنه در حاشیه نخستین جشنواره زرد آلوی فراغه از توابع شهرستان ابرکوه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا افزود: این وزارتخانه برای پرداخت تسهیلات ریالی و ارزی به متقاضیان ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی با هیچ گونه محدودیتی روبرو نیست.

وی از ضایعات محصولات باغی به عنوان یکی از مشکلات حوزه صنایع تبدیلی نام برد و خاطر نشان کرد: به عنوان مثال از 300 هزار تن ضایعات سیب در سال می‌توان با ایجاد صنایع تبدیلی آن را به ثروت و ارزش افزوده تبدیل کرد.

حاجی وند اضافه کرد: با پرداخت تسهیلات مورد نیاز به متقاضیان بخش کشاورزی، تلاش می‌شود این اقدام در کاهش ضایعات میوه نیز مؤثر باشد.

مدیرکل میوه‌های سردسیری و خشک معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: در یزد با وجود مشکلات منابع آبی پتانسیل بسیار بالایی در زمینه‌های مختلف وجود دارد و این استان از مناطق برتر کشور در حوزه اجرای طرح آبیاری نوین بارانی و قطره‌ای است.

حاجی وند تاکید کرد: مردم و کشاورزان استان یزد قدر آب را به خوبی می‌داند و از آب موجود و مجازی با تغییر الگوی کاشت و توسعه کشت‌های گلخانه‌ای استفاده می‌کنند.

وی بابیان اینکه استفاده از آبیاری نوین در اراضی و باغ‌ها از ضرورت‌های بخش کشاورزی است، تاکید کرد: اجرای آبیاری نوین (زیر سطحی و کم فشار) یک سوم مصرف آب را کاهش می‌دهد.

حاجی وند ادامه داد: 44 میلیون تن میوه هسته دار از پنج و نیم میلیون هکتار سطح زیر کشت باغ‌ها در دنیا تولید می شود و این آمار سازمان جهانی فائو در سال 2016 است.

وی همچنین بیان کرد: از 568 هزار هکتار سطح زیرکشت باغ‌های دنیا 3.8 میلیون تن زردآلو تولید می‌شود که این میزان در ایران از 68 هزار هکتار، 400 هزار تن به دست می‌آید و کشورمان از لحاظ تولید این محصول بعد از ترکیه و ازبکستان در عرصه جهانی قرار دارد.

این مسئول وسعت باغ‌های میوه ایران را 2.8 میلیون هکتار ذکر کرد و گفت: از این عدد 1.8 میلیون هکتار آن محصولات سردسیری و خشک است که بخشی از آن زردآلوست.

وی با اشاره به شرایط اقلیمی و آب و هوایی مطلوب امسال تصریح کرد: تولید سیب درختی با 20 درصد افزایش به 3.8 میلیون تن رسیده است.

حاجی وند با اشاره به اینکه سال گذشته با توجه به سرمازدگی و گرمازدگی، 80 هزار تن محصول پسته صادر شد، افزود: امسال شرایط اقلیمی مطلوبی وجود دارد، پیش بینی می‌شود تولید پسته امسال به 230 هزار تن برسد.

حاجی وند تاکید کرد: برای افزایش تولید در واحد سطح باید هرس و تغذیه به موقع درختان میوه به درستی انجام شود که با اجرای آن می‌توان تولید را تا سه برابر افزایش داد.

مدیرکل میوه‌های سردسیری و خشک معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی، تو جیه و آموزش‌های ترویجی به کشاورزان را در زمینه هرس و تغذیه در افزایش تولید بسیار مؤثر دانست.

همزمان با هفته جهاد کشاورزی (21 خرداد تا 27 خرداد) امروز پنجشنبه برای نخستین بار جشنواره زردآلوی تولید دهستان فراغه شهرستان ابرکوه در مرکز این دهستان تاریخی برگزار شد و در این مراسم که امام جمعه، فرماندار و جمعی از کشاورزان حضور داشتند، از تمبر پستی جشنواره زردآلوی فراغه رونمایی و به تعداد تمبرهای کشور افزوده شد.

همچنین رئیس سازمان جهاد کشاورزی یزد بابیان اینکه 67 درصد تولید زردآلوی استان مربوط به ابرکوه است افزود: میانگین تولید این محصول در این شهرستان 18 تن است و در بعضی از باغات تا 50 تن در واحد سطح نیز می‌رسد.

سید جمال سجادی پور خاطر نشان کرد: این اعداد حکایت از تلاش و جدیت کشاورزان در تولید محصول زراعی و باغی، شرایط آب و هوایی منطقه و تولید ارقام با کیفیت و اجرای طرح آبیاری نوین دارد.

وی تصریح کرد: این استان با محدودیت منایع آبی روبروست، کشاورزان قدر آب را بدانند، تاکنون طرح آبیاری نوین در 80 درصد از 2 هزار هکتار باغ‌های زرد آلوی ابرکوه اجرا شده است.
تعداد مشاهده خبر154 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal