پیش بینی 2 هزار میلیارد تومان برای اجرای سامانه های نوین آبیاری در سال 98
1398/03/22

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی از پیش بینی 2 هزار میلیارد تومان برای اجرای سامانه های نوین آبیاری در سال 98 خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مهندس علیمراد اکبری در بازدید اعضای کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی از طرحهای آب و خاک استان فارس، اظهار داشت: در سال جاری 150 میلیون یورو از صندوق توسعه ملی و 600 میلیارد تومان از محل اعتبارات عمومی دولت (در مجموع بیش از 2 هزار میلیارد تومان اعتبار) برای توسعه روش های نوین آبیاری پیش‌بینی‌ شده است.

وی گفت: از آغاز امسال تا کنون 20 هزار هکتار آبیاری نوین در کشور اجرا شده و 140 هزار هکتار نیز در حال اجراست و در صورت تخصیص اعتبار مذکور حدود 200 هزار هکتار از انواع سیستم های مدرن آبیاری در سال 98 در کشور اجرا می شود‌.

اکبری ب بیان این که استان فارس از استان های پیشرو در اجرای سامانه های نوین آبیاری است، یادآور شد: سال گذشته بیش از 16 هزار هکتار آبیاری نوین در استان فارس انجام شد و در این زمینه رتبه اول کشوری را کسب کرد و امسال نیز حدود سه هزار و 700 هکتار انجام شده و بیش از 4 هزار هکتار در دست اجرا است و تاکنون مقام اول کشور را دارد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی هدف از اجرای روش های مدرن آبیاری را افزایش راندمان، کارآیی و بهره‌وری آبیاری عنوان کرد و افزود: این روش ها در میزان صرفه جویی آب در تولید محصولات بخش کشاورزی به ویژه روش های میکرو در باغبانی و زراعت نقش بسزایی دارد به طوری که رکورد تولید محصول گندم با بیش از 13 تن در هکتار را باروش آبیاری تیپ داشتیم.

اکبری گفت: به کمک بهره وری آب در کشور و تمام پارامترهای موثر در بهره وری بخش کشاورزی شامل عملیات به زراعی، به نژادی و روش های بهینه کردن مصرف آب خوشبختانه در محصول گندم در سه سال اخیر به خودکفایی رسیده ایم، در محصول شکر در آستانه خودکفایی و در روغن ضریب وابستگی به واردات در چند سال گذشته 15 درصد کمتر شده است.

وی خاطرنشان ساخت: یکی از روش های بهینه کردن مصرف آب، توسعه گلخانه ها، انتقال گیاهان پر مصرف مثل سبزی و صیفی به محیط های کنترل شده و روش دیگر تغییر فصل کشت چغندر بهاره به پاییزه و انتقال حبوبات در اقصی نقاط کشور از بهاره به پاییز است.

اکبری ادامه داد: از دیگر روش های مصرف بهینه آب، استفاده از نشاکاری در تولید محصولات کشاورزی است که با این روش تا دو مرحله کاهش آبیاری داریم و 2 تا 3 هزار مترمکعب در هکتار در مصرف آب صرفه جویی خواهد شد.

وی افزود: روش دیگر، حاصلخیزی خاک و افزایش مواد آلی به خاک به منظور بالا بردن ظرفیت نگهداری آب در خاک  است.

اکبری اذعان کرد: بهبود بافت و ساختمان خاک، تولید را افزایش و مصرف آب را کاهش می دهد.

تعداد مشاهده خبر78 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal