مبارزه با آفت ملخ در سطح 200 هکتار از مزارع کشاورزی شهرستان آبیک
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آبیک گفت: عملیات مبارزه با آفات ملخ در سطح 200 هکتار از مزارع کشاورزی شهرستان آبیک با کانون‌یابی و کانون‌کوبی انجام شد.
1398/03/22
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین،‌ بیژن لطفی با اعلام این خبر افزود: با توجه به سطح مبارزه با آفت ملخ در سال جاری پیش‌بینی می‌­شود امسال نیز مانند سال گذشته مشکل خاصی در خصوص آفت ملخ در این شهرستان پیش نیاید.
وی اظهار داشت : شهرستان آبیک به دلیل دارا بودن مراتع وسیع در منطقه زیاران و طالقان از مناطق اصلی کانون های تجمع و تخم‌ریزی انواع ملخ ها است و ملخ جزو آفات عمومی و بومی این شهرستان محسوب می شود.
لطفی تصریح کرد: با توجه به شرایط مساعد آب و هوایی در اسفند سال گذشته و اوایل فروردین سال جاری برای ایجاد تراکم جمعیت این آفت ؛ کار مبارزه با آن در کانون ها و حاشیه باغات با جدیت توسط کارشناسان فنی این مدیریت انجام شد.
وی خاطرنشان کرد: در ابتدای سال جاری با بازدیدهای بموقع اعضای شبکه پایش و مراقبت در محل کانون‌های احتمالی تخم‌گذاری آفت ملخ که اغلب کانون‌ها در مناطق کوهستانی و صعب العبور روستاهای کوهپایه‌ای واقع شده ؛ رصد ظهور و بررسی وضعیت تراکم جمعیت و فاز حرکتی آفت آغاز شد.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آبیک با اشاره به  برنامه ریزی، تجهیز امکانات آمادگاه آفت و کانون کوبی های انجام شده تاکید کرد: با بررسی های کارشناسی انجام شده ؛ زمان انجام مبارزه با آفت در کانون های شناسایی شده تعیین و از تاریخ اواسط ازدیبهشت ماه ؛ مبارزه عمومی با پوره‌های ملخ در محل کانون های ملخ روستای توداران از توابع این شهرستان آغاز شده است.
لطفی بیان کرد: کارشناسان این مدیریت  همواره در تلاش بودند تا بر کنترل آفت در کانون ها و جلوگیری از بالدار شدن آفت و ریزش به مزارع و باغات نظارت دقیق داشته باشند  چرا که در صورت بالدار شدن آفت ؛ کار کنترل بسیار مشکل، هزینه بر و دارای حداقل کارایی خواهد بود.
وی افزود: گزارش‌های به موقع، همکاری مردم و همچنین توصیه‌های فنی کارشناسان جهادکشاورزی در مبارزه اصولی و موثر با این آفت نقش بسزایی داشته است.
تعداد مشاهده خبر12 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal