طغیان و هجوم پروانه‌ها به همدان تهدید نیست
معاون مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی استان همدان گفت: مردم و کشاورزان نگران نباشند افزایش پروانه روز پرواز نیم‌پالیده در همدان جای نگرانی ندارد و این نوع پروانه آفت محسوب نمی‌شود.
1398/03/22

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان همدان، صمد‌پور در پاسخ نگرانی مردم از افزایش تعداد پروانه‌ها در همدان اظهار داشت: این نوع پروانه به دلیل افزایش ناگهانی رطوبت در محیط بر اثر بارش 700 میلمتری در شهر و استان همدان امسال افزایش نسل داشت و فقط در روز پرواز می‌کند و تغذیه کمی در دوره کرمینگی از برگ درختان دارد و آفت هم برای مردم ، مزارع و باغ‌ها محسوب نمی‌شود.

وی افزود: حتی می‌تواند مفید به فایده برای افزایش تولید مزارع و محصول هم باشد چون از مقدار کم شهد گیاهان تغذیه می‌کند و به افزایش گرده‌افشانی گیاهان و افزایش بار و محصول هم کمک خواهد کرد.

صمد‌پور در پاسخ این سئوال که آیا احتمال انتقال آلودگی قارچی یا میکروبی توسط این پروانه به باغ‌ها، مزارع و فضای سبز شهری وجود دارد، اظهار داشت: در سئوال‌ها متعددی که مردم و مسئولان پرسیدند؛ به آفت نبودن پروانه‌های روز پرواز نیم‌پالیده تاکید کردیم؛ با افزایش دما هوای و کاهش رطوبت محیط نسل این حشره هم کاهش خواهد یافت و جایی برای نگرانی مردم و کشاورزان نیست.

وی افزود: این حشره فقط در روز پرواز می‌کند و پرنده‌های حشره‌خواری مانند سار‌، زاغچه، گنجشک و خفاش‌های حشره‌خوار که نزدیک غروب در شهر دیده می‌شوند هم از این حشره و سایر حشرات تغذیه می‌کنند کنترل طبیعی از انواع حشرات به خصوص پروانه نیم‌پالیده دارند و این پروانه خطری برای زندگی شهر و کشاورزی محسوب نمی‌شود.

معاون مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی استان همدان گفت: معمولا حشرات افزایش نسلی در 5 تا 10 درصد از نوع خود دارند در زمان تولید مثل دارند با مساعد شدن شرایط محیطی وقتی افزایش نسل هر گونه حشره به 20 تا 30 درصد می‌رسد به عنوان طغیان مطرح می‌شود که البته در این گونه به مانند برخی حشرات همچون ملخ تهدیدی برای زیست بوم نیستند و با افزایش دما نسل آنان هم کنترل خواهد شد. این افزایش نسل منجر به تامین غذای برخی پرندگان حشره‌خوار و دوام نسل‌ آنها شده است.

تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal