تولید بیش از 3 میلیون تن محصول زراعی در همدان
مدیرامور زراعت سازمان جهادکشاورزی استان همدان با بیان اینکه سطح زیرکشت محصولات کشاورزی این استان 619 هزار و 117 هکتار است، گفت: درصد کاربری اراضی زراعی استان همدان 38 درصد است.
1398/03/22

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان همدان، امیر لاهوتیان اظهار کرد: 441 هزار و 214 هکتار از اراضی استان همدان دیم و 177 هزار و 903 هکتارآبی است.

وی با تأکید براهمیت محصولات زراعی استان، تصریح کرد: در سال‌زراعی 95-96 در استان همدان 3 میلیون و 235 هزار تن محصول زراعی تولید شد که سهم قابل توجهی از کل محصولات کشاورزی استان را شامل می‌شود.

وی با اشاره به ارزش محصولات زراعی استان همدان، یادآور شد: ارزش 3میلیون و 235 هزار تن محصول زراعی تولید شده در سال زراعی گذشته بیش از 26 میلیون و 812 هزار میلیون ریال بوده است.

پیش‌بینی تولید بیش از 680 هزار تن گندم در همدان

لاهوتیان با بیان اینکه در استان همدان 392 هزار و 526 هکتار گندم کشت شده است، خاطرنشان کرد: در سال‌جاری 69هزار و 568 هکتار گندم آبی و 322 هزار و 958 هکتار گندم دیم در استان همدان کشت شد که پیشبینی می‌شود در سالجاری 682 هزار تن گندم در استان تولید شود.

وی با اشاره به اینکه پیش‌بینی می‌شود در سالجاری 566 هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شود، بیان کرد: نرخ مصوب گندم 1700 تومان به ازای هرکیلوگرم است که 27 مرکز خرید دولتی و مکانیزه در استان درنظر گرفته شده است.

مدیرامور زراعت سازمان جهادکشاورزی استان همدان اظهارکرد: ظرفیت ذخیره‌سازی گندم در استان همدان بیش از 850 هزار تن است و از نظر فضای ذخیره‌‍سازی مشکلی در استان وجود ندارد.

لاهوتیان با اشاره به مبارزه با سن در مزارع غلات، افزود: مزارع گندم استان در اکثر نقاط در مرحله نیمه خمیری و ظهور کامل سنبله قرار دارند و تا کنون در 35 هزار هکتار از اراضی مبارزه با سن مادر و 27 هزار و 826 هکتار مبارزه با سن پوره انجام گرفته است.

از نظر پراکنش بارش سال زراعی خوبی نداریم

این مسوول با بیان این که در مجموع 63 هزار و 182 هکتار مبارزه علیه سن در مزارع استان انجام شده است، یادآور شد: در مزارع دیم پیش‌بینی می‌شود اگر مبارزه با سن پوره به موقع صورت بگیرد منجر به تولید خوبی شود.

وی با اشاره به بارش‌های بهاره در استان همدان، گفت: از ابتدای مهرماه تا کنون به‌طور میانگین 559 میلی متر بارش در استان رخ داده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 195 میلیمتر و نسبت به بلند مدت 223 میلیمتر افزایش داشته است.

مدیر امور زراعت سازمان جهادکشاورزی استان همدان ادامه داد: اگرچه میزان بارندگی‌ها بی‌سابقه بوده است اما این حجم از بارندگی تا پایان فروردین مؤثر بوده و از ابتدای اردیبهشت که نیاز به بارش بوده بارندگی مؤثری در استان رخ نداده است بنابراین از نظر پراکنش بارندگی سال زراعی خوبی نداریم.

کشت بیش از 115 هزار هکتار جو در همدان

لاهوتیان با بیان این که 115 هزار و 10 هکتار جو در استان همدان کشت شده است، اظهار کرد: براساس برنامه 43 هزار هکتار جو آبی و 68 هزار و 400 هکتار جو دیم در استان باید کشت می‌شد درحالی که 44 هزار و 165 هکتار جو آبی و 70 هزار و 145 هکتار جو دیم از این محصول کشت شده است و پیش‌بینی می‌شود در سال جاری 340 هزار تن جو از مزارع استان همدان برداشت شود.

وی یادآور شد: متولی خرید جو آبی و دیم در استان همدان شرکت پشتیبانی امور دام است که با نرخ 1100 تومان از کشاورزان خریداری می‌شود البته کشاورزان محدودیتی برای تحویل محصول خود به این شرکت ندارند.

بخشی از کلزای استان به دلیل سیل و تگرگ از دسترس خارج شد

وی با اشاره به کشت کلزا در 5200 هکتار از مزارع استان، عنوان کرد: برنامه ابلاغی کشت کلزا برای استان همدان 6000 هکتار بوده که 5200 هکتار در استان کشت شد اما سطح سبز مزارع کلزای استان 4225 هکتار است چرا که بخشی از کلزای استان به دلیل سیل و تگرگ از دسترس خارج شد.

این مقام مسئول پیش‌بینی کرد: در سال زراعی جاری 10 هزار تن دانه روغنی کلزا در استان همدان تولید شود و ادامه داد: متولی خرید کلزا از کشاورزان شرکت بازرگانی دولتی ایران و کارخانه روغن نهاوند است.

پیش‌بینی تولید 400 هزارتن سیب‌زمینی تابستانه در همدان

لاهوتیان تصریح کرد: برنامه ابلاغی کشت سیب‌زمینی تابستانه در سال‌ زراعی جاری 8600 هکتار بوده که تاکنون 8800 هکتار کشت شده است و پیش‌بینی می‌شود 400 هزار تن سیب‌زمینی تابستانه در همدان تولید شود.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با اشاره به این که کشت سیب‌زمینی تا دهه اول تیرماه ادامه دارد، خاطرنشان کرد: برنامه ابلاغی کشت سیب‌زمینی پاییزه استان همدان 11 هزار و 500 هکتار با پیش‌بینی تولید 500 هزار تن بوده که 6500 هکتار محقق شده و پیش‌بینی می‌شود 280 هزار تن از این محصول تولید شود.

وی با بیان این که در استان همدان 7000 هکتار چغندر قند کشت شده است، تأکید کرد: پیش‌بینی می‌شود بیش از 400 هزار تن چغندرقند در استان همدان تولید شود. همچنین امسال 30 هکتار چغندرقند به صورت نشائی کشت خواهد شد.

لاهوتیان با اشاره به کشت ذرت زودرس و میانرس در استان، اذعان کرد: در سال زراعی جاری 1590 هکتار ذرت دانه ای و علوفه‌ای در استان کشت شده است که پیش‌بینی می‌شود از هر هکتار ذرت دانه‌ای 9 تن دانه و از ذرت علوفه‌ای 60 تن در هکتار محصول برداشت شود.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با اشاره به کشت محصول جدید کینوا، افزود: در استان همدان برای اولین بار محصول جدید کینوا در سطح 15 هکتار کشت شده است.

وی با بیان این که خرید کینوا به صورت تضمینی انجام می‌گیرد، ادامه داد: این گیاه خاویار گیاهی نام دارد و از خانواده غلات بوده که در تأمین سبد غذایی خانوار نقش دارد و جایگزین مناسبی برای برنج است.

لاهوتیان با اشاره به کشت حبوبات و علوفه‌های دیم در مزارع آیش، عنوان کرد: 2 طرح پایلوت با مرکز بین المللی سیمیت در حال انجام است که در این طرح محصولات جدید و سناریوهای جدیدی برای کشت اجرا می‌شود به طوریکه بیش از 15 رقم گندم در این طرح کشت شده است.

وی افزود: بالنگو، گاودانه، ماشک، گلرنگ و انواع نخود به شکل حفاظتی و دیم در مزارع آیش استان همدان کشت شده است.

تعداد مشاهده خبر31 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal