افزایش کیفی تولیدات مهم‌ترین نیاز حوزه کشاورزی استان قم است
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم گفت: رسیدن به توسعه کمی در استان قم قابل‌توجه بوده و امروز نیازمند توسعه کیفی در کشاورزی به‌خصوص در مدیریت آب هستیم.
1398/03/22

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قم، دکتر عباس پورمیدانی ظهر امروز در مصاحبه‌ای مطبوعاتی که به مناسبت آغاز هفته جهاد کشاورزی و فرمان تاریخی امام خمینی (ره) برای تشکیل جهاد سازندگی در سالن شهید شرعی این سازمان برگزار شد با اشاره به فرهنگ جهادی اظهار داشت: با توجه به تأکید مقام معظم رهبری بر نهادینه شدن فرهنگ جهادی باید به مفهوم این کلمه دقت کرده و به شعار آن اکتفا نکنیم.

وی اولین ویژگی تشکیل جهاد سازندگی را شناخت نیازهای روز دانست و افزود: نیاز در عرصه‌های کشاورزی، محیط‌زیست و صنایع مرتبط به کشاورزی و همچنین فقر جامعه بهره‌بردار مهم‌ترین علت صدور این فرمان از سوی امام خمینی (ره) بوده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم مشارکت عمومی و مردمی بودن این نهاد را موردتوجه قرارداد و ادامه داد: در همه پروژه‌ها و راهکارهای ارائه‌شده نیاز مردم به‌خصوص در روستاها موردتوجه بوده و اقشار ضعیف، جامعه هدف این برنامه‌ها بوده است.

وی افزود: نکته سوم در فرهنگ جهادی تلاش بی‌منت و ایثارگرانه جهادگران در آن زمان بوده و ما وارثان آن‌ها هستیم و باید به این موارد در امروز توجه کنیم و تأثیر ایمان در فرهنگ جهادی را موردتوجه قرار دهیم.

وی احیای فرهنگ اصیل جهادی را در زمان رونق اقتصادی و جنگ اقتصادی لازم خواند و گفت: در عصر حاضر و جهت رونق اقتصادی نیازمند احیای فرهنگ جهادی بوده و با فراهم کردن زیرساخت‌های مناسب برای تأمین امنیت غذایی، استان قم بیش از بیش به این مهم اهتمام دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم توجه به مسائل علمی و دانش‌بنیان را موردتوجه قرارداد و به ارائه برنامه‌های جدید سازمان پرداخت و تصریح کرد: رسیدن به توسعه کمی در استان قم قابل‌توجه بوده و امروز نیازمند توسعه کیفی در کشاورزی به‌خصوص در مدیریت آب هستیم.

وی نگرانی در حوزه آب را منطقی دانست و گفت: مدیریت آب و استفاده بهینه از نهاده‌ های پایه مانند آب، منابع سرمایه‌ای، نیروی انسانی، کود و سم در قالب کمیته‌های فنی از برنامه‌های مهم سازمان بوده و ارتقاء بهره‌برداری و کاهش هزینه‌های تولید را خواهیم داشت.

پورمیدانی ادامه داد: رسیدن به کشاورزی پایدار و ارتقا کیفی در استفاده از نهاده‌ها و توسعه کشت گلخانه‌ای با افزایش ضریب استفاده از تکنولوژی و ورود علمی دانش کشاورزی در این عرصه یکی دیگر از برنامه‌های توسعه کیفی سازمان است.

وی از تدوین برنامه‌های جامع برای سه سال آینده خبر داد و گفت: تدوین و اجرای الگوی بهینه کشت در دو دشت استان قم جهت بالا بردن بهره‌برداری در استفاده از نهاده‌های پایه را در برنامه خود داریم.

وی برگزاری برنامه الگوی کشت در بخشی از دشت‌های استان قم را موفقیت‌آمیز خواند و تصریح کرد: اجرای الگوی کشت نتایجی ازجمله کاهش مصرف آب، اصلاح ترکیب گونه‌های گیاهی و توقف توسعه کمی و مدیریت آب بوده است و در سه سال آینده ارتقاء کیفی این برنامه را خواهیم داشت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: برنامه توسعه محصولات شیلاتی با توجه به اقلیم استان قم و کویری بودن منطقه برای مدیریت آب در دستور کار قرارگرفته و در آینده‌ای نزدیک افزایش پروژه‌های تولیدات شیلاتی را خواهیم داشت.

وی ادامه داد: توسعه کشت گیاهان دارویی و کم آب بر یکی دیگر از برنامه‌های جهاد بوده و این برنامه در جهت ایجاد اشتغال بیشتر و افزایش ارزش‌افزوده بیشتر برای کشاورزان خواهد بود.

پورمیدانی به افزایش بهره وری مصرف آب با اجرای پروژه لوله گذاری اشاره کرد و اظهار داشت: استفاده از سیستم‌های آبیاری نوین و سیمانی کردن کانال‌ها و لوله‌گذاری بیش از 3000 هکتار و اجرای آبیاری زیرسطحی را در سال جاری داشته تا از هدر رفت آب از منبع آبی تا مزرعه را مدیریت کنیم.

وی تأکید کرد: استان قم یکی از قطب‌های دامداری در کشور بوده و بر همین اساس تولید گیاهان علوفه در دستور کار قرارگرفته و امسال برنامه کشت گیاهان علوفه‌های کم آب را در سطح استان خواهیم داشت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم برنامه‌های جهاد کشاورزی استان قم را در هفته جهاد بیان کرد و گفت: برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی از امروز با غبارروبی مزار شهدای جهاد آغازشده است.

وی ادامه داد: روز 5 شنبه23 خرداد برنامه بهره‌برداری از بیش از 33 پروژه در سطح استان را بااعتباری بیش از 600 میلیارد ریال و اشتغال‌زایی برای 247 نفر را داشته و بیش از آن نیز با خانواده‌های شهدا دیدار خواهیم کرد.

پور میدانی دیگر برنامه‌های هفته جهاد را بیان و اظهار داشت:

حضور در نماز جمعه این هفته استان قم، اهدای خون کارمندان سازمان، دیدار با بهره‌برداران سلفچگان، کهک و قاهان و تجدید بیعت با آرمان‌های امام خمینی و حضور در مرقد امام خمینی (ره) است.

تعداد مشاهده خبر14 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal