کارگاه آموزشی بین المللی آبزی پروری پایدار در تهران برگزار می شود
1398/03/21

رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور، از برگزاری کارگاه آموزشی بین المللی آبزی پروری پایدار با همکاری موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور و دانشگاه واخنینگن هلند خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر محمد پورکاظمی با بیان اینکه هلندی ها سابقه بسیار خوبی در افزایش بهره وری و ارزش افزوده از محصولات شیلاتی دارند، گفت: قرار است روز چهارشنبه 22 خرداد ماه، کارگاه آموزشی با عنوان آبزی پروری پایدار در محل سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی برگزار شود که 5 نفر از اساتید دانشگاه واخنینگن در این کارگاه حضور داشته و به ارائه سخنرانی خواهند پرداخت.

به گفته وی، در این کارگاه به روزترین علوم و فنون دنیا با تاکید بر اصلاح نژاد، فرآوری و تجارت آبزیان عنوان می شود که بدون شک برای بهره برداران صنعت شیلات، محققان وکارشناسانبسیار مفید خواهد بود.

دکتر پورکاظمی معتقد است، همکاری موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور با دانشگاه واخنینگن هلند، مدت هاست پایه ریزی شده و محققان علوم شیلاتی کشور تاکنون توانسته اند از تجربیات ارزنده پژوهشگران هلندی بهره مند شوند. ضمن اینکه روابط متقابل مذکور در انتقال جدیدترین یافته های علمی و تجربیات جهانی برای طرفین نقشی تاثیرگذار داشته است.

به گفته وی، گرچه موسسه تحقیقات علوم شیلاتی، اصلاح نژاد ماهی کپور را با کشور مجارستان، قزل آلای رنگین کمان را با همکاری فائو از طریق پروژه TCP شیلات ایران و کارشناسان نروژی و نیز اصلاح نژاد میگو را با کارشناسانی از کشور برزیل آغاز کرده است، اما عملیاتی کردن اصلاح نژاد گونه های جدید در صنعت پرورش ماهی در قفس از قبیل سی‌باس و شانک و همچنین تولید تیلاپیای ابرنر و عقیم برای آبزی پروری در 4 استان مورد توافق با سازمان محیط زیست، بسیار ارزشمند خواهد بود.

اصلاح نژاد ماهی سی‌باس و شانک، تولید ارزش افزوده از ماهیان، نیاز بازار و اولویت های مصرف کننده، اصلاح نژاد ماهی تیلاپیا، شبکه هوشمند تجارت دریایی و استانداردهای کیفی برای صادرات به اروپا از مهمترین عناوین این کارگاه آموزشی است که رییس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور به آن اشاره کرد.

شایان ذکر است که کارگاه آموزشی بین المللی آبزی پروری پایدار (اصلاح نژاد، فرآوری و تجارت آبزیان) در تاریخ 22 خرداد 98 از ساعت 8:30 تا 19 در سالن فجر سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در تهران برگزار خواهد شد.

تعداد مشاهده خبر122 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal