کلنگ‌زنی اولین کارگاه سبز کشور در حوزه تولید فرآورده‌های گیاهان دارویی و معطر در خرم آباد
اولین کارگاه سبز کشور در حوزه تولید فرآورده‌های گیاهان دارویی و معطر در خرم آباد کلنگ‌زنی شد.
1398/03/21
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی لرستان، صبح امروز با حضور پروفسور محمد باقر رضایی استاد پیشکسوت در حوزه گیاهان دارویی و معطر و رئیس اتحادیه انجمن های علمی گیاهان دارویی کشور.
خانم دکتر اخباری، از پژوهشکده اسانس های طبیعی دانشگاه کاشان،
دکتر بازدار،  رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان.
دکتر عبداللهی، فرماندار شهرستان خرم آباد و جمعی از مسئولین شهرستان خرم آباد، اولین کارگاه سبز کشور در حوزه تولید فرآورده های گیاهان دارویی و معطر در منطقه طالقان از توابع شهرستان خرم آباد کلنگ‌زنی شد.
پروفسور رضایی، رئیس اتحادیه انجمن‌های علمی گیاهان دارویی کشور در مراسم کلنگ‌زنی این پروژه گفت: لرستان استانی غنی از لحاظ علمی، فنی و عرصه‌ای می‌باشد. به خصوص منطقه زاگرس در دنیا مطرح است و این می‌طلبد تمام متخصصان در رشته‌های مختلف از جمله علوم پزشکی، صنعت، نخبگان و نه تنها جهادکشاورزی بلکه همه این مجموعه‌ها هم جهت و هم سو و با همکاری بخش خصوصی به صورت هسته‌ای مشترک در زمینه فرآورده‌های گیاهان دارویی برای سلامت جامعه فعالیت کنند و در این صورت می‌توان با این ذخایر عظیم دنیا را تغذیه کرد.
وی افزود: تمام روستاهای کشور عملاً خود یک دهکده سلامتی هستند و در صورت استفاده صحیح می توان بهره مندی روستاییان و سایر افراد جامعه را از روستاها افزایش داد.
در ادامه سرکار خانم دکتر اخباری، از پژوهشکده اسانس‌های طبیعی دانشگاه کاشان گفت: لرستان دارای پتانسیل‌های زیادی در حوزه گیاهان دارویی و معطر است، این مهم و وجود دانش، توان و همت در جوانان این استان و همچنین دقت نظر و حسن نیت مسئولان سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان و اداره شهرستان خرم‌آباد و عزم جدی آنان برای انجام اقدامی مفید و اثربخش از یک سو و رسالت ما دانشگاهیان برای کمک‌ به رشد و توسعه پایدار در کشور از سوی دیگر موجب شد اتفاقی مهم در استان لرستان کلید بخورد.
وی ادامه داد: این کارگاه به عنوان اولین کارگاه سبز کشور در حوزه تولید فرآورده‌های گیاهان دارویی و معطر راه‌اندازی خواهد شد و کارگاه سبز به این معناست که با بکارگیری روش نوین و ابداعی ارائه شده از طرف دانشگاه کاشان این کارگاه هیچ گونه پسابی نخواهد داشت و هیچ گونه آلودگی زیست محیطی ایجاد نخواهد کرد.
وی عنوان کرد: دانش فنی روش نوین مذکور برای مدیریت پساب طی طرحی دوساله با حمایت موسسه مطالعات پیشرفته سعیدی در دانشگاه کاشان تولید شده است.
سرکار خانم دکتر اخباری در پایان گفت: ما امیدواریم با این اقدام ارزشمند، سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان و اداره جهاد کشاورزی شهرستان خرم آباد الگویی باشد برای انجام کارهای تاثیرگذار در راستای به ثمر رساندن کشاورزی پایدار و سودمند در منطقه و کشور.
در پایان این مراسم دکتر بازدار رئیس سازمان جهادکشاورزی استان لرستان اظهار کرد: این پروژه یکی از پروژه‌های صنایع تبدیلی و غذایی در راستای تکمیل زنجیره تولید است و جهت اجرای آن مبلغ 2 میلیارد تومان هزینه خواهد شد.
تعداد مشاهده خبر12 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal