افتتاح 269 پروژه عمرانی بخش کشاورزی در هفته جهاد کشاورزی در خراسان جنوبی
1398/03/19

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان جنوبی، از افتتاح و بهره‌برداری از 269 پروژه عمرانی بخش کشاورزی با اعتباری معادل 46 میلیارد تومان به مناسبت هفته جهاد کشاورزی در این استان خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، غلامرضا قوسی در نشست خبری اصحاب رسانه ویژه هفته جهاد کشاورزی با اشاره به این که از مجموع اعتبارات مبلغ 8 میلیارد تومان خودیاری و سهم مشارکت خودمردم است، بیان کرد: از مجموع اعتبارت همچنین 19 میلیارد تومان تسهیلات بانکی و 18 میلیارد تومان اعتبارات دولتی است.

وی با بیان این که از مزایای پروژه‌های هفته جهادکشاورزی بیش از 15 هزار و 227 خانوار بهره‌مند می‌شوند، اظهار داشت: 314 شغل پایدار و سه هزار و 64 تثبیت شغل نیز این پروژه‌ها ایجاد شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به این که بیشترین فراوانی پروژه در حوزه‌های اجرایی مربوط به پروژه‌های آب و خاک با 161 پروژه و اعتبار 142 میلیارد ریال بوده است، افزود: سیستم‌های نوین آبیاری، بازسازی قنوات، احداث گلخانه‌های سبزی و صیفی از جمله پروژه‌های شاخصی است که در این هفته به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی با بیان این که از محل اعتبارات قانون بودجه یک هزار و 85 میلیارد ریال از محل منابع مختلف ابلاغ شده است، گفت: سال گذشته برای اجرای 400 پروژه عمرانی 607 میلیارد ریال هزینه شده است.

قوسی ادامه داد: طی سال گذشته 10 هزار و 92 میلیارد ریال تسهیلات بانکی نیز داشته‌ایم که زمینه اشتغال 9 هزار و 415 نفر را در سطح استان فراهم کرده است.

وی با اشاره به این که توسعه کشت‌های گلخانه‌ای از جمله شاخص‌هایی است که در سال جاری هدفگذاری شده است، عنوان کرد: در سال جاری تعهد 60 هکتار کشت گلخانه‌ای را برای خود تعریف کرده‌ایم که تاکنون از محل تبصره 18 مبلغ 30 میلیارد تومان در این زمینه ابلاغ شد است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، اجرای سیستم‌های نوین آبیاری را از دیگر اولویت‌های جهادکشاورزی در سال جاری دانست و افزود: در سال گذشته تعهد ما در حوزه سیستم‌های نوین آبیاری سه هزار و 700 هکتار بوده که تا امروز هفت هزار و 48 هکتار اجرا شده و 11 هزار هکتار نیز در دست اجرا داریم.

وی ادامه داد: تاکنون 16 درصد اراضی کشاورزی به سیستم‌های نوین آبیاری مجهز شده‌اند که تلاش خواهیم کرد این رقم را در سال جاری به 30 درصد برسانیم.

قوسی مرمت و بازگشایی قنوات را از دیگر اولویت‌های جهاد کشاورزی در سال جاری برشمرد و بیان کرد: در سال جاری 13.5 میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی برای بازگشایی و مرمت قنوات اخذ شده که این اعتبار نسبت به سال گذشته حدود 60 درصد افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته یک هزار میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت برای خسارت دیدگان سیل تصویب شده بود و به 13 هزار نفر پرداخت شده است، گفت: در سال جاری نیز 950 میلیارد ریال کمک بلاعوض برای جبران خسارت بخش کشاورزی اختصاص پیدا کرده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به این که طی سال 96 حدود 100 میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت برای سرمازدگی به تعداد هفت هزار و 278 نفر پرداخت شده است، اظهار داشت: بخش کشاورزی از محل اشتغال پایدار توانست 143 میلیارد تومان برای 625 طرح جذب کند و زمینه ایجاد اشتغال یک هزار و 900 نفر را نیز فراهم کند.

وی ادامه داد: تا به امروز 230 میلیارد تومان مجموع خسارت سیل به بخش کشاورزی در سال جاری بوده است.

قوسی با بیان این که در شرایط تحریمی امروز یکی از بهترین بخش‌هایی که توانست رشد اقتصادی مثبتی داشته باشد کشاورزی است، افزود: کشاورزی کمترین وابستگی را به خارج دارد و نیاز خاصی در این زمینه به بیگانه نداریم.

وی با اشاره به این که باید در تولید محصولات کشاورزی خودکفا باشیم، گفت: جهاد کشاورزی هرساله برای اجرای سیستم‌های نوین آبیاری اعتباراتی را در نظر می‌گیرد تا بتواند حداکثر بهره‌وری را از منابع آب موجود داشته باشیم.

تعداد مشاهده خبر5 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal