اجرای دو سایت الگویی مدیریت مشارکتی جامع تولید(IPCM) در گیلان
سرپرست مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی استان گیلان، از اجرای دو سایت الگویی مدیریت مشارکتی جامع تولید(IPCM) خبر داد.
1398/03/19

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان گیلان، مهندس منشی‌زاده گفت: این طرح به عنوان یک راهبرد ترویجی با مشارکت آگاهانه کشاورزان منطقه­ی هدف برای استقرار کشاورزی پایدار، درصد توانمندسازی، ارتقاء مهارت و آگاهی بهره برداران به منظور کاهش مخاطرات زیست محیطی کشاورزی، مدیریت پایدار خاک و آب، کاهش آلاینده­های شیمیایی در کشاورزی و افزایش بهره‌­وری ست.

وی افزود: محل اجرای این طرح محدوده مشخصی ازعرضه کاربری کشاورزی با منابع تولید همسان، خاک، پیوستگی اجتماعی، کاربری کشاورزی، هیدرولوژی، پیوستگی مدیریت اداری و ... می‌باشد.

این مسوول ادامه داد: این طرح با توجه به استقبال روستاییان، پتانسیل و ظرفیت‌های موجود و واجد شرایط بودن منطقه در قالب سایت الگویی در روستاهای فلکده به وسعت 27 هکتار اراضی شالیزاری با همکاری یک کشاورز پیشرو (مددکار ترویجی) به عنوان بهره‌بردار اصلی و 15 نفر کشاورز به عنوان بهره‌برداران تابعی و در روستای سقالکسار در 57 هکتار از اراضی شالیکاری با همکاری یک کشاورزی پیشرو (مددکار ترویجی) و 51 نفر کشاورز به عنوان بهره‌برداران تابعی در حوزه مرکز جهادکشاورزی پسیخان اجرا خواهد شد.

وی اذعان داشت: جهت زمینه‌سازی و برنامه‌ریزی برای اجرای طرح، جلسات هماهنگی متعدد با حضور این مدیریت، روسا و کارشناسان آموزش و ترویج ستادی و شهرستانی، مسئول و مروج مسئول پهنه مرکز جهادکشاورزی پسیخان، بهره‌برداران اصلی و تابعی دو سایت، دهیاران و شورای روستا و کلینیک گیاهپزشکی، در طی ماه گذشته تشکیل شد.

این مسوول گفت: در راستای اجرای طرح فوق جلسه کارگروه استانی با حضور همه عوامل و ارگان‌های مرتبط با موضوع از جمله معاونت غذا و دارو علوم پزشکی گیلان، اداره کل استاندارد، معاونت خدمات بیمه‌ای بانک کشاورزی، دفتر محیط زیست و سلامت غذا، دانشکده کشاورزی دانشگاه گیلان، دانشکده کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت در حال برنامه‌ریزی و پیگیری می‌باشد.

مهندس منشی‌زاده معیارها و دستاوردهای برنامه سایت IPCM را، افزایش بهره‌وری اقتصادی در واحد سطح، مدیریت کمی و کیفی آب در کشاورزی بر مبنای شاخص کارآیی مصرف واحد آب، مدیریت خاک در کشاورزی بر مبنای توان آلی زیستی، حذف و کاهش کودها و آفت‌کش‌های شیمیایی، مدیریت پسماند و ضایعات کشاورزی، بهداشت حرفه‌ای و سلامت کشاورزی، حمایت و حفاظت از تنوع زیستی و مهم‌تر از همه تولید محصولات سالم و ارگانیک برشمرد.

همراه ما در پیام رسان سروش باشید https://sapp.ir/jkgcrasht
تعداد مشاهده خبر96 بار
تصاویر مرتبط

  • سرپرست مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی از اجرای دو سایت الگویی مدیریت مشارکتی جامع تولید(IPCM) خبرداد_0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal