پیش‌بینی برداشت 1300 تن گیلاس از باغات شهرستان اشنویه
مدیر جهاد کشاورزی اشنویه گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال یک هزار و 300 تن محصول گیلاس از باغ‌های اشنویه برداشت شود که نسبت به سال گذشته 100 تن افزایش خواهد داشت.
1398/03/20

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، سید انور حسینی با اعلام این خبر افزود: سطح زیر کشت باغات گیلاس شهرستان 300 هکتار می باشد که از این میزان حدود 160 هکتار به مرحله باردهی اقتصادی رسیده است که با در نظر گرفتن میانگین برداشت 8 تن در هکتار پیش بینی می شود امسال بیش از 1300 تن گیلاس از باغات شهرستان برداشت شود.

وی همچنین اضافه کرد: با توجه به شرایط اقلیمی و ارگانیک بودن محصول تولیدی در باغات شهرستان، گیلاس اشنویه ضمن برخورداری از کیفیت مناسب،طعم و مزه خاصی نیز دارد که بر بازارپسندی آن افزوده است و مازاد تولید نیز علاوه بر تامین بخشی ازنیاز بازار های داخلی به کشورهای روسیه،ارمنستان و عراق نیز صادر می شود.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان اشنویه اظهار کرد: ارقام تکدانه مشهد، زرد دانشکده، سفید ارومیه، خوشه ای و رقم محلی با طعم و مزه خاص به نام خومالی از مهمترین ارقام کشت شده گیلاس در شهرستان می باشند و با توجه به اینکه پایه‌های کشت شده در شهرستان پایه‌های بذری هستند، به منظورافزایش راندمان و کیفیت محصول و با توجه به پتانسیل موجود در شهرستان، جایگزینی ارقام پایه رویشی به جای پایه های بذری از سیاست‌ها و برنامه‌های این مدیریت است.

وی تصریح کرد: برداشت گیلاس مرغوب اشنویه از اواخر خرداد شروع می‌شود و 35 تا 45 روز طول می‌کشد که در فصل برداشت بیش از هفت هزار نفر روز به صورت مستقیم مشغول به کار می‌شوند.

مدیر جهاد کشاورزی اشنویه افزود: با توجه به شرایط اقلیمی و قدمت طولانی تولید گیلاس و کیفیت عالی این محصول در این شهرستان، اشنویه به پایتخت گیلاس کشور معرفی شده است.

تعداد مشاهده خبر33 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal