رفع مشکل فرآوری محصولات کشاورزی با افتتاح کارخانه‌های فرآوری در کردستان
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: با افتتاح کارخانه‌های فرآوری محصولات کشاورزی در دست ساخت، مشکلی در فراوری محصولات کشاورزی استان نخواهیم داشت.
1398/03/19

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان خالد جعفری در جلسه شورای هماهنگی سازمان که با حضور فرشادان، نماینده مردم شریف شهرستان های سنندج، کامیاران و دیواندره در مجلس شورای اسلامی، مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان، مدیر امور شعب بانک کشاورزی استان، معاونین، مدیران و دیگر مسئولین سازمان و دستگاههای وابسته برگزار شد اظهار کرد: وظایف سازمان جهاد کشاورزی به جهت گستردگی مخاطبان بسیار زیاد است و  مسئولیت بیشتری قبال جامعه دارد.

وی  همراهی و همکاری بانک کشاورزی  با مجموعه جهاد کشاورزی تقدیر کرد و افزود: این همکاری باعث شده که روند سرمایه گذاری در این حوزه رونق بگیرد و این تعامل تا اکنون بی سابقه بوده است.

جعفری خاطر نشان کرد: 70 هزار تن به ظرفیت سیلویی استان اضافه شده است و تلاش ما در مجموعه جهاد کشاورزی برای جذب سرمایه و انتقال دانش به مزارع است.

وی اذعان کرد:‌ دانش فنی حاصل شده در سازمان  به واسطه همکاری و تعاملی که بین مجموعه جهاد کشاورزی و دستگاه ها ی وابسته و پیوسته سازمان  وجود دارد حاصل شده است.

جعفری یادآور شدخوشبختانه با نگاهی که استاندار دارد و همراهی که نمایندگان مجلس با این بخش دارند توسعه بخش کشاورزی استان بیش از پیش اتفاق خواهد افتاد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان طرح‌های پیشران تدوین شده را استارتی برای  توسعه بیش از پیش  بخش کشاورزی استان دانست و خواستار حمایت، همکاری و همراهی بیش از پیش نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این راستا شد.

* در سال گذشته بیش از 85 هزار تن گوشت مرغ در استان تولید شد
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان در گزارش مبسوطی که از بخش کشاورزی استان برای نماینده مجلس شورای اسلامی ارائه اظهار کرد:  در راستای احیای استعدادها و پتانسیل های بخش کشاورزی استان گام های خوبی برداشته ایم و طرحهای پیشران تدوین شده در بخش کشاورزی استان را عملیاتی خواهیم کرد.

وی  با بیان اینکه در سال گذشته 42 میلیون قطعه جوحه ریزی در سطح مرغداری های استان انجام شده است افزود: در تولید گوشت مرغ مقام نهم کشوری و رتبه اول در غرب و شمال غرب کشور را داریم.

وی ظرفیت جوجه ریزی مرغداری های استان را  60 میلیون قطعه عنوان کرد و اضافه کرد: سالانه بیش از  85 هزار تن گوشت مرغ در استان تولید می شود که علاوه بر تامین گوشت مرغ مورد نیاز استان به تعدادی از استان های کشور هم صادرات داشته ایم.

جعفری میزان تولید علوفه در استان را 400 هزار تن  دانست و اذعان کرد:  بر اساس براوردهای صورت گرفته حدود 2میلیون تن علوفه در مراتع استان تولید می شود که ظرفیت بسیار مناسبی برای توسعه دامپروری در اختیار استان قرار داده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان یادآور شد: بر اساس مجوزهای صادر شده از سوی دامپزشکی استان در سال گذشته 209 هزار راس دام از استان صادر شده و این وظعیت مطلوب بخش دامداری استان را نشان می دهد.

وی جذب اعتبارات در بخش دامداری استان را بسیار مطلوب ارزیابی کرد و تصریح کرد: بر اساس طرح‌های پیشران تدوین شده باید در طول 5 سال 13 هزار تن به ظرفیت تولید گوشت قرمز در استان اضافه کنیم و از 27 هزار تن کنونی به تولید 40هزار تن گوشت قرمز در سال برسیم.

وی با تاکید بر اینکه تامین نهاده های دامی برای استان بسیار اهمیت دارد تصریح کرد:  در طول چهار ماه گذشته 46 هزاتن  کنجاله سویا با ارز دولتی خرید یا پیش خرید و یا وارد استان شده است.

وی ایجاد طرح های بزرگ صنعتی در بخش دامداری مثل گاوداری 5 هزار راسی در دهگلان ، گاوداری 2 هزار و 500 راسی و ...  در استان خبر داد و اذعان کرد: این طرح ها می تواند پشتیبان خوبی برای دامداری های روستایی و نیمه صنعتی در استان باشند.

جعفری بر وجود پتانسیل ها و ظرفیت های طبیعی و فرهنگی در بخش دامداری استان تاکید کرد و خواستار افزایش حمایت تمام مسئولین استان بویژه نمایندگان مجلس برای تقویت این حوزه در کشاورزی است.

** ترویج ارقام جدید و  پرمحصول در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی کردستان

جعفری اذعان کرد: ترویج ارقام جدید و  پرمحصول در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی کردستان قرار دارد و هم اکنون ارقام مختلف و زیای از محصولات زراعی در استان کشت می شود.

وی تصریح کرد در حال حاضر  5 رقم گندم آبی، 8 رقم نخود، 6 رقم جو، 10 رقم گندم  دیم به ارقام موجود در استان اضافه شده و در مزارغ استان کشت می شود.

این مسوول از برنامه ریزی و مصمم بودن سازمان برای کشت نشائی محصولات زراعی خبر داد و تصریح کرد: کشت های پاییزی و انتظاری در بحث حبوبات از دیگر برنامه های سازمان است که تاثیر چشمگیری در عملکرد محصول دارد.
رئیس سازمان جهادکشاورزی کشت علوفه‌های کم‌آب‌بر مثل ماشک و سورگوم را از دیگر برنامه‌های سازمان در خصوص افزایش بهره‌وری آب دانست و تصریح کرد:  با تولید حدود 50 هزار تن توت فرنگی در سال مقام اول تولید این محصول را در کشور داریم و برنامه های مناسبی برای توسعه بیشتر و کشت ارقام جدید در استان داریم.

جعفری تصریح کردتوسعه گلخانه ها در استان،  اصلاح باغات گردو با سرشاخه کاری و ایجاد باغات فنی و اصولی از اولویت های کاری این  سازمان در حوزه باغبانی است.

وی بر بازسازی  45 تا 50 درصد از باغات استان به دلیل پیری و فرسوده شدن تاکید کرد و خاطرنشان کرد: در تولید انگور دیم رتبه دوم کشوری را داریم.

جعفری از فعالیت 270 ایستگاه پیش آگاهی با حضور بیش از 300 نفر از کارشناس در سطح استان خبر داد و تصریح کرد: تلاش همه کارشناسان سازمان بلاخص همکاران مستقر در این ایستگاه ها، تولید محصول سالم و با کیفیت برای مردم است.

** در سال گذشته 480میلیارد تومان  تسهیلات در بخش کشاورزی استان پرداخت شد

جعفری در خصوص جذب اعتبارات در سال گذشته برای بخش کشاورزی گفت: 480میلیارد تومان  تسهیلات در بخش کشاورزی استان پرداخت شده که در سر فصل اشتغال پایدار روستایی 143 میلیارد تومان بوده است.

وی در خصوص  امهال وام های بخش کشاورزی هم تصریح کرد: در کل حدود 58 میلیارد تومان اعتبار برای امهال این وام ها  مصوب شده که تا اکنون حدود 31 میلیارد تومان آن جذب و برای  5 هزارو 500 نفر وام گیرنده  امهال انجام شده است.

این مسوول از جذب 6 میلیارد تومان اعتبار برای پرداخت وام هایی با سود  10 درصد برای بهره برداران بخش کشاورزی خبر داد و خاطر نشان کرد: سیل فروردین ماه سال جاری حدود 108 میلیارد تومان به بخش کشاورزی استان کردستان خسارت زد که 21 میلیارد تومان اعتبار بلاعوض برای جبران بخشی از خسارتها مصوب شده است و به زودی به بهره برداران خسارت دیده بخش کشاورزی استان پرداخت خواهد شد.

* پیشرفت 90 درصدی طرح شبکه های آبیاری زهکشی پایاب رودخانه های شمال و شمال غرب کشور در استان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت:  طرح شبکه های آبیاری زهکشی پایاب رودخانه های شمال و شمال غرب کشور در استان کردستان تا کنون 90 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

وی اظهار کرد: در سال 97 حدود 46میلیارد تومان اعتبارات مصوب ملی  به طرح ملی آب و خاک استان کردستان تخصیص داده شد که 19 ونیم میلیارد  تومان آن به پروژه های آب وخاک اختصاص داده شده است.

جعفری تصریح کرد: استان کردستان جز استانهایی می باشد که کمترین درصد زمینهای آبی کشور را دارد بطوری که مقدار زمینهای آبی آن نسبت به میانگین کشوری یک چهارم یعنی در حدود 11 درصد می باشد  و لازم است که بصورت جدی اعتبارات جهشی در این زمینه تخصیص داده شود..

وی افزود: یکی از بزرگترین طرحهای دردست اقدام طرح شبکه های آبیاری زهکشی پایاب رودخانه های شمال و شمال غرب است که 227 هزار هکتار در کل کشور بوده که سهم استان کردستان 6 ونیم درصد می باشد.

وی عنوان کرد: پروژه پایاب سد زیویه کامیاران صددرصد به بهره برداری رسیده است و حوزه سد آزاد 4300 هکتار دارد که نهایتا تا اواخر تیرماه 98 به اتمام می رسد.

جعفری افزود: یکی از طرحهایی که نیاز به حمایت ویژه دارد بخصوص حمایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی،  طرحهای پیشران 100 هزار هکتاری تبدیل اراضی آبی به دیم می باشد که نیاز به پیگیری همه جانبه دارد تا بتوانیم شاخص آن را به شاخص کشوری نزدیک  وهمچنین موجبات درآمد زایی مردم را  فراهم سازیم.

** در سال 97  از 29 طرح بهره برداری ،88 جواز تاسیس و375 موافقت اصولی  در بخش صنایع کشاورزی صورت گرفته است

خالد جعفری در خصوص صنایع تبدیلی و تکمیلی هم افزود: صنایع تبدیلی و غذایی بر ایجاد ارزش افزوده محصولات کشاورزی ،کاهش ضایعات ، ایجاد اشتغال و توسعه بخش کشاورزی تاثیر بسزایی دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان یادآور شد: در چند سال اخیر به دلیل همکاری و همراهی مسئولین استان،  سرمایه گذاران داخلی و خارجی جذب شده بطوری که در سال 97 ،حدود 29 طرح به بهره برداری ،88 جواز تاسیس و375 موافقت اصولی  در بخش صنایع کشاورزی صورت گرفته است
جعفری از پرداخت 42 میلیارد تومان تسهیلات در سال 97  به بخش صنایع تبدیلی و غذایی خبر داد و یادآور شد: هم اکنون سه طرح بزرگ در حال عقد قرارداد  با حدود80 میلیارد تومان تسهیلات داریم که امیدواریم به نتیجه برسد.

وی خاطر نشان کرد:  هم اکنون حدود 66 طرح در حال احداث داریم که امیدواریم تا سال آینده به بهره برداری برسد.

جعفری تاکید کرد: اکنون در بخش صنعت نیاز به  35 میلیارد تومان  سرمایه در گردش داریم که امیدواریم با همراهی و همکاری نمایندگان مجلس و دیگر مسئولین ارشد استانی این مبلغ تامین شود. 

تعداد مشاهده خبر13 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal