گیاهان دارویی، مزیتی که در کردستان حائز اهمیت نیست
پایین بودن مصرف آب در تولید گیاهان دارویی به دلیل اینکه اکثرا در شرایط دیم رشد می‌کنند و تمایل مردم در استفاده از داروهای گیاهی و پرهیز از مصرف داروهای شیمیایی از مزایای تولید این محصول است که می‌تواند ارزش افزوده زیادی را برای فعالین این عرصه در سطح استان به دنبال داشته باشد، ظرفیتی که همچنان نادیده گرفته می‌شود.
1398/03/19

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان، کردستان به واسطه طبیعت کوهستانی و داشتن کوه‌های مرتفع و زیبا و آبشارها و مراتع و رودخانه‌هایی چشم‌نواز همواره به عنوان یکی از بکرترین مناطق گردشگری خاستگاه گردشگران داخلی و خارجی بوده است.

کردستان در کنار جاذبه‌های بکر چشم‌نواز دارای گیاهان دارویی بی‌نظیری است که نمونه آن را در کمتر جایی از این کره خاکی می‌توان پیدا کرد.

شنگ، گیلاخه، گل گاوزبان، جعفری کوهی، ریواس، کنگر، اسفناج وحشی، پونه، قازیاغی، نعنا کوهی، سولان، موسیر، قارچ کوهی و پیچک از جمله گیاهان دارویی در کردستان است که رویش آنها  علاوه بر تامین بخشی از مواد غذایی مورد نیاز مردم، منبع درآمد خوبی را برای روستائیان منطقه فراهم کرده است.

شرایط زراعی کردستان برای کشت گیاهان دارویی  مستعد است
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان در این باره می‌گوید: شرایط زراعی کردستان برای کشت گیاهان دارویی بسیار مستعد است و در حال حاضر بیش از 13 نوع گیاه دارویی در استان کشت می‌شود.

به گفته فرید سپری، در حال حاضر بیش از 180 نفر در زمینه گیاهان دارویی در استان فعالیت دارند و رونق و توسعه این بخش با توجه به ظرفیت بالای آن در استان به صورت ویژه مورد توجه است.

وی به چرخه اقتصادی گیاهان دارویی در برخی از کشورها مانند آلمان گریزی زد و گفت: چرخش اقتصادی سالانه گیاهان دارویی در آلمان سالانه بیش از 60 میلیارد یورو است.

سپری با اشاره به اجرای طرح گیاهان دارویی در 6 هزار هکتار از اراضی استان گفت: رونق این صنعت نقش مهمی در رونق اقتصاد کشاورزی استان خواهد داشت.

25 درصد انواع گونه‌های گیاهی کشور در کردستان است
کردستان به دلیل داشتن مراتع غنی و تنوع پوشش گیاهی در زمینه گیاهان دارویی نقاط قوت زیادی دارد که باید از آن به صورت جدی بهره گرفت.

بیش از 25 درصد انواع گونه‌های گیاهی کشور در این استان وجود دارد تولید محصولات گیاهان دارویی ارزش افزوده بالاتری نسبت به سایر محصولات کشاورزی دارد.

پایین‌بودن مصرف آب در تولید گیاهان دارویی به دلیل اینکه اکثرا در شرایط دیم رشد می‌کنند و  تمایل مردم در استفاده از داروهای گیاهی و پرهیز از مصرف داروهای شیمیایی از مزایای تولید این محصول است که می‌تواند ارزش افزوده زیادی را برای فعالین این عرصه در سطح استان به دنبال داشته باشد.

در حال حاضر در روستای نوره سنندج که روستای هدف گردشگری در استان است اکثر قریب به اتفاق مردم روستا در حوزه کشت و حتی عرق‌گیری گیاهان دارویی فعالیت می‌کنند.

جمشید انصاری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور سال گذشته در سفر به کردستان از مسوولان امر خواست مدل اقتصادی طرح گیاهان دارویی در کردستان را تدوین کنند تا مشخص شود در این حوزه استان  قرار است به کدام نقطه برسد!
وی از کارهای خوبی که در حوزه گیاهان دارویی در سطح استان انجام شده بود در آن نشست ابراز رضایت کرد و عنوان داشت: مهم‌ترین مسئله در حال حاضر تدوین یک مدل اقتصادی مناسب است و باید براساس ظرفیت‌های موجود زنجیره ارزش در حوزه گیاهان دارویی در استان تشکیل شود.
هر چند ماه‌ها از این قضیه می‌گذرد اما مانند بسیاری از مسائل دیگر دولت تدبیر و امید، این موضوع هم روی کاغذ و در حد یک جلسه و سخنرانی باقی ماند.

تولید گیاهان دارویی براساس ظرفیت شهرستان‌ها هدف‌گذاری شده است
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این راستا اظهار کرد: روستاهای هدف در بحث داروهای گیاهی در استان شناسایی شده است.

برهان صلواتی تصریح کرد: در هر شهر استان با توجه به ظرفیت‌هایی که وجود دارد بحث تولید یک نوع  گیاه دارویی هدف‌گذاری شده است.

وی افزود: در کنار افرادی که در بحث گیاهان دارویی به صورت سنتی فعالیت می‌کنند افرادی را هم داریم که جایگاه جهانی در این زمینه دارند.

رئیس شعب بانک ملی استان کردستان نیز در این راستا عنوان کرد: استان کردستان غنی از گیاهان دارویی است که باید از این ظرفیت به نفع توسعه اقتصاد و اشتغال استفاده کرد.

وی افزود: دعوت از سرمایه‌گذار برای ایجاد واحد تولید برای تکمیل چرخه اقتصادی از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی خاطرنشان کرد: اگر خروجی این کار برای بانک‌های عامل که در توسعه پایدار روستایی فعالیت می‌کنند تشریح شود رغبت بیشتری برای حمایت از این بخش پیدا خواهند کرد.

رئیس خانه صنعت و معدن کردستان هم در این راستا با اشاره به توانایی استان در بحث گیاهان دارویی گفت: امروز بستر در کردستان در این زمینه به لحاظ ظرفیت‌های خدادادی مهیا است و رونق آن نیاز به حمایت مسوولان دارد.
عبدالله کاردانی اضافه کرد: گیاهان دارویی اگر در کردستان توسعه پیدا کند قطعا برای سرمایه‌گذاری ایجاد می‌شود.

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط

  • zxzx_0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal