پیش‌بینی تولید 500 هزار تنی دانه روغنی کلزا در استان لرستان
1398/03/18

معاون زراعت وزارت جهادکشاورزی در سفر به استان لرستان ضمن بازدید از شرکت‌های دانش بنیان کشاورزی از پروژه‌های تحقیقاتی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان بازدید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان، مهندس کشاورز در این سفر از شرکت های دانش بنیان مستقر در مرکز رشد واحدهای فن آور کشاورزی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان شاخه بروجرد چهارشنبه 15 خرداد سال جاری بازدید کرد.

حضور در ایستگاه تحقیقاتی چند منظوره سراب چنگایی و بازدید از پروژه‌های مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان از دیگر برنامه سفر مهندس کشاورز به استان لرستان بود.

در این بازدید، آقایان دکتر بازدار رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان، مهندس ابراهیمی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان و دکتر سپهوند رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی لرستان و جمعی از مدیران، محققان و کارشناسان مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان نیز حضور داشتند.

مهندس کشاورز در بازدید از پروژه ایران - ایکاردا در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی با حضور در سایت جامع الگویی - ترویجی کلزای آبی شهرستان الشتر لرستان پیرامون تولید کلزا در کشور بیان داشت: امسال با سیل در بندر ترکمن، آق‌قلا، گمیشان و علی‌آباد حجم زیادی از مزارع کلزا به زیر آب رفت و همانطور که می دانید کلزا برخلاف گندم به پوسیدگی حساس است و سریع از بین می‌رود.

معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به سهم 25 درصدی استان لرستان در تولید کلزای کشور تولید این دانه روغنی را سال جاری 500 هزار تن پیش بینی کرد و گفت: سال گذشته 340 هزار تن برداشت داشتیم که تا روز گذشته تقریباً 212 هزار تن خریداری شده و نسبت به مدت مشابه 12 درصد بیشتر بوده است که ادامه خواهد داشت.

این مقام مسوول با تاکید بر این که زنجیره تولید در بخش کشاورزی باید تقویت شود، افزود: در هیچ بخشی با خام فروشی نمی‌توان صاحب ارزش افزوده شد بنابراین در حوزه کشاورزی یکی از سیاست‌هایی که به طور جدی پیگیری می‌شود حمایت از صنایع تبدیلی است که با حمایت از این بخش می‌توانیم شاهد ایجاد اشتغال و درآمد در حوزه کشاورزی باشیم.

کشاورز با حضور در مرکز رشد واحدهای فن آور کشاورزی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان از پروژه‌های تحقیقاتی این مرکز رشد از جمله پروژه‌های تولید پودر ریزجلبک جهت تغذیه دام طیور و آبزیان، تولید پودر شوینده گیاهی از برگ گردو، تولید رقم کلزای داخلی، تولید اولین رقم شبدر ایران و سایر طرح های پژوهشی مربوط به تاثیر سموم مختلف بر بیماری‌های گندم بازدید کرد.

وی با تشکر از فعالیت‌های سازمان جهادکشاورزی استان لرستان عملکرد مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان، را در راستای توسعه زیر بخش زراعت استان نوید بخش ارزیابی کرد و تداوم تعامل مطلوب بین بخش تحقیقات و بخش اجرا را خواستار شد.

تعداد مشاهده خبر94 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal