مصرف سم در محصولات کشاورزی همدان 22 هزار لیتر کاهش یافت
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان همدان گفت: در سال گذشته 22 هزار لیتر سم کمتر در همدان مصرف شده و این روش کاهشی ادامه دارد.
1398/03/18

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان همدان،‌حسین فضلی اظهار داشت: برای مبارزه با انواع آفت‌ها و حشرات مضر گیاهان کشاورزی همدان توزیع فرمون را آغاز کردیم و فرمون رایگان برای مبارزه با کرم خراط بین کشاورزان به تعداد 5 هزار عدد توزیع شده است. 5 هزار فرمون جنسی دیگر هم آماده توزیع است که تاکید داریم باغداران برای تهیه آن اقدام لازم را انجام دهند.

وی افزود: مبارزه بیولوژیک مانند استفاده از روش تله‌گذاری فرمونی نقش موثری در کنترل افزایش نسل آفت‌ها به خصوص آفت کرم خراط داشت که سایر سم‌ها به دلیل نوع زندگی این حشره بر آن تاثیر ندارند.

فضلی با اشاره بر اینکه سال گذشته 22 هزار لیتر سم کمتر در همدان مصرف شده است، گفت: سال گذشته نقش موثر این روش مبارزه بیو‌لوژیک را در مبارزه با آفت‌ها با توزیع 60 هزار فرمون اخلالگر‌ شاهد بودیم و امسال هم برای کاهش مصرف سم در مزارع همچنان این روش را ادامه می‌دهیم و دردصد هستیم که تعداد فرمون بیشتری تهیه کنیم اما به دلیل تحریم و نبود فناوری مناسب و خاص آن فعلا این تعداد فرمون جنسی تهیه شده است.

وی افزود: افزون بر استفاده از فرمون برای مبارزه با آفت‌ها از کارت زرد هم استفاده کردیم و برنامه‌ریزی برای بهره‌مندی از توان مبارزه بیولوژیک حشره‌های شکار‌گر مانند تلنموس‌ها، کشفدوزک‌ها، بالاتوری‌ها و سنک‌ها را داریم.

مدیر جهاد کشاورزی همدان همچنین از اجرای روش جدید آبیاری تحت فشار زیر‌زمینی(میکرو) برای تولید محصول یونجه در مرکز تحقیقات کشاورزی همدان خبر داد و گفت: این طرح فعلا در شهرستان همدان به صورت آزمونه در 2 هکتار اجرا شده است و در طرح آزمایشی اجرا شده مشخص شد که این الگوی کشت یک چهارم مصرف آب نسبت به سایر روش‌های آبیاری دارد.

فضلی افزود: این روش آبیاری نوین محصولات کشاورزی شاید در سایر محصولات مانند ذرت یا چغندر قند اجرا شده باشد اما برای نخستین بار در شهرستان همدان اجرا شده است و راندمان آبیاری محصولات کشاورزی را تا 95 درصد افزایش می‌دهد که اگر به سطح زیر‌کشت این محصول در همدان توجه کنیم که حدود 6 هزار هکتار است اهمیت آن را متوجه خواهیم شد.

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal