نشاء برنج در سطح 3650 هکتار از شالیزارهای استان قزوین آغاز شد
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: عملیات نشا برنج از سطح 3 هزار و 650 هکتار از شالیزارهای شهرستان قزوین آغاز شده است.
1398/03/13
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین، تورج بنیادی با اعلام این خبر افزود: اولین نشا کشت برنج طی چند روز گذشته در روستای هریان منطقه رجایی دشت از توابع این شهرستان در سطح 40 هکتار آغاز شده است .

وی اظهار داشت: مناطق برنج‌کاری استان شامل؛ الموت غربی (رجائی دشت و رازمیان)، الموت شرقی (معلم کلایه) و بخش طارم سفلی از توابع شهرستان قزوین می باشد.

بنیادی ارقام کشت شده این محصول را ؛ صدری هاشمی ، صدری حسن سرا ، علی کاظمی ، طارم ، موسی طارم و خنجری ذکر کرد.

وی اظهار داشت: بارش‌های مناسب سال زراعی جاری و  پر آب شدن رودخانه‌های فصلی (نینه رود ، الموت رود ، اندج رود و شاهرود) که مهمترین منبع تامین آب برای اراضی شالیزاری در سطح استان محسوب می‌شوند امیدی را در کشاورزان و بهره‌برداران برنج کار این منطقه ایجاد کرده است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین با بیان این که این قزوین جزو معدود استان‌های برنج خیز کشور می‌باشد، گفت: تمامی آب مورد نیاز اراضی شالیکاری از طریق آب‌های سطحی و روان آب در رودخانه‌های ذکر شده تامین می‌شود.

بنیادی تصریح کرد: با توجه به این که کاشت برنج دارای مراحل مختلفی از جمله؛ تهیه زمین، بستر بذر (خزانه برنج)، انتقال نشاء از خزانه به مزرعه،  نشاکاری و وجین را دارد نیازمند تلاش و کوشش شالیکاران است که در حال حاضر برنج‌کاران منطقه نسبت به آبگیری کرت‌ها و شخم اولیه اقدام کرده‌اند.

به گفته این مقام مسئول؛ در حال حاضر 3 بانک نشا جهت پرورش مکانیزه نشا در سطح استان در حال فعالیت بوده که هر کدام از آنها سالانه بین 15 تا 20 هزار سینی نشا را آماده تحویل کشاورزان منطقه می‌کنند.

بنیادی خاطرنشان کرد: کلیه فرآیند آماده‌سازی زمین از کاشت تا برداشت برنج به صورت کاملا مکانیزه در سطح استان انجام می‌شود.

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal