تخصیص 582 هکتار از عرصه های ملی برای توسعه کشت های گلخانه‌ای در آذربایجان غربی
سرپرست شعبه شرکت شهرک های کشاورزی آذربایجان غربی گفت : در راستای توسعه شهرک‌های کشاورزی در استان، در حال حاضر 582 هکتار از عرصه‌های ملی واقع در محدوده منطقه آزاد ماکو و شهرهای شمالی استان برای ایجاد واحدهای گلخانه‌ای شناسایی و امکان‌سنجی شده است.
1398/03/13

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی ، عزیز امانی در جلسه توسعه شهرک های گلخانه ای در استان با بیان این مطلب افزود: با تکمیل و آماده‌سازی زیرساخت‌های این واحدها به متقاضیان وسرمایه‌گذاران در این زمینه واگذار می‌شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 10 شهرک کشاورزی در استان وجود دارد، اضافه کرد: این شهرک‌ها شامل هشت شهرک گلخانه‌ای در سطح 477هکتار، یک شهرک شیلاتی در سطح 3.2 هکتار و یک شهرک گلخانه‌ای بخش خصوصی در سطح 16 هکتار هستند.

امانی ادامه داد: در حال حاضر از سطح 477 هکتار از واحدهای گلخانه ای قابل واگذاری به متقاضیان در حدود 141 هکتار واگذار شده است که از این اراضی واگذار شده در حدود 9 واحد گلخانه ای به بهره برداری رسیده و در حال تولید می باشد که محصولاتی از قبیل شاخه گل بریده ، خیار ، گوجه فرنگی و زعفران در این واحدها تولید و روانه بازار مصرف می شود.

وی بیان کرد:  از سرمایه‌گذاران در زمینه کشت‌های متراکم گلخانه‌ای با اعطای کمک‌های فنی اعتباری و مشوق‌های صادراتی حمایت می‌کنیم.

این مسئول خاطر نشان کرد: سیر تکاملی صنعت گلخانه در کشور به سرعت در حال افزایش است و استان‌های مختلف کشور این مقوله را آغاز کرده و در آذربایجان‌غربی نیز فعالیت‌های مربوط به آن وضعیت مطلوبی دارد. در همین راستا درخواست  تسهیلات اعتباری  از محل سامانه سیتا به تعداد 9 واحد  متقاضی گلخانه  مستقر در شهرک ها با اعتبار بالای 2000 میلیارد ریال مصوبه ی کار گروه شهرستانی و استانی دریافت و 3واحد از این متقاضیان به کار گروه ملی ارجاع داده شده است.

وی با تاکید بر کاهش هزینه‌های تولید در واحد سطح در گلخانه‌ها تصریح کرد: افزایش درآمد تولیدکنندگان، توسعه زیرساخت‌های شهرک‌های کشاورزی و حمایت و پشتیبانی از توسعه بازار و بازاریابی نیز در ایجاد واحدهای گلخانه ای مدنظر است .

در ادامه این جلسه گزارشی از اقدامات انجام گرفته در خصوص وضعیت شهرک گلخانه ای درشک سلماس توسط حاضرین در جلسه ارائه شد و نحوه تخصیص اراضی ملی واقع در محدوده شهرستان چایپاره و مسائل مربوط به سایر شهرک های کشاورزی استان  بررسی و برای رفع موانع آنها تصمیمات لازم اتخاذ شد.

تعداد مشاهده خبر9 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal