پیش بینی افزایش 1.2 میلیون تنی تولید گندم در سال 98
1398/03/12

سطح زیر کشت گندم، امسال به 6 میلیون هکتار رسیده است و پیش بینی می‌شود چهارده و نیم میلیون تن برداشت محصول در این سطح صورت گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، اسماعیل اسفندیاری پور اظهار داشت: در سال جاری 2 میلیون و 200 هزار تن خرید تضمینی گندم از کشاورزان 18 استان که وارد گردونه برداشت گندم شده اند انجام و 80 درصد از مطالبات کشاورزان استان‌ها نیز پرداخت شده و مابقی نیز به تدریج با ورود به سامانه پرداخت می‌شود.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با مطلوب خواندن روند تولید و تحویل گندم افزود: با توجه به روند تولید، پیش بینی می‌شود امسال نیز همچون سه سال گذشته کل نیاز گندم کشور از محل تولید داخلی تامین شود.

اسفندیاری پور تاکید کرد: تامین همه نیاز گندم کشور از محل تولید داخلی، از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که در برخی مواقع مانند سال 1391، شش میلیون و هفتصد هزار تن گندم وارد و برای این میزان واردات، 2 میلیارد و 600 میلیون دلار هزینه شد و با خودکفایی در تولید گندم جلوی خروج میزان قابل توجهی ارز از کشور گرفته می‌شود.

وی ادامه داد: تولید سال گذشته گندم کشور 13 میلیون و 300 هزار تن بوده است که برآورد‌های امسال مبنی بر تولید 14.5 میلیون تن از این محصول است و این مهم بیانگر رشد 1.2 میلیون تن افزایش تولید گندم است.

اسفندیاری اضافه کرد: همچنین برآورد‌ها نشان می‌دهد که امسال بیشترین میزان خرید تضمینی با خرید دوازده میلیون تن از این محصول محقق شود.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به لزوم حمایت بیشتر از کشاورزان تولید کننده گندم اظهار داشت: در حال حاظر کشاورزان گندم را با سود حداقلی و ناچیزی به فروش می‌رسانند که باید در این خصوص اقداماتی برای افزایش سود کشاورزان و در نتیجه افزایش میزان تولیدشان صورت پذیرد.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: از دولت می‌خواهیم که در صورت فراهم شدن شرایط موضوع قیمت گندم را برای کشاورزان به گونه‌ای که صرفه اقتصادی این قشر افزایش یابد تنظیم کند.

وی تصریح کرد: البته حمایت هایی، چون تامین ماشین آلات و بیمه نیز از کشاورزان انگیزه‌های تولید آن‌ها را افزایش می‌دهد.

اسفندیاری پور ادامه داد: انتظار می‌رود برای سال پیش رو هم پشتیبانی‌های مناسبی بویژه در حوزه تعیین قیمت در قالب بودجه از کشاورزان گندمکار گردد و دولت نیز موظف به انجام آن شود تا طرح دوازده ساله گندم به خوبی پیش برود و خیال کشور از بابت تولید گندم که در امنیت غذایی کشور تعیین کننده است راحت شود.


تعداد مشاهده خبر145 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal