سمپاشی اراضی و مراتع قم بر ضد ملخ
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان قم از سمپاشی حدود 800 هکتار از مزارع مراتع اراضی و برخی مناطق حاشیه شهر خبر داد.
1398/03/12

به گزارش پایگاه اطلاع‌‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان قم، سمپاشی اراضی و مراتع بر ضد ملخپویافر گفت: سمپاشی این مناطق در حال حاضر ادامه دارد و پیش بینی می شود 2 هزار هکتار اراضی دیگر هم در برابر هجوم ملخ ها سمپاشی شود.

وی با بیان این که امسال به دلیل بارندگی های مناسب و سرسبزی مراتع شاهد افزایش جمعیت پروانه ها و ملخ ها در سطح مناطق مختلف استان هستیم افزود: ملخ های موجود در قم ، از نوع بومی و 2 گونه مراکشی و ایتالیایی هستند و ارتباطی با جمعیت ملخ های موجود در نوار جنوبی کشور ندارند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان گفت: ملخ های بومی قم تک نسلی هستند و یک بار در سال تخم ریزی می کنند که به دلیل شرایط مساعد زیست محیطی و بارش های مناسب تعداد آنها افزایش یافته است.

وی افزود: جمعیت ملخ ها در هنگام شب و در اماکن عمومی به دلیل فعال بودن نورافکن ها بیشتر مشاهده می شود که به دلیل عوارض ناشی از سموم و مسمومیت شهروندان ، نمی توان این محل را سمپاشی کرد.

پویافر گفت : در مراتع و اراضی کشاورزی هم به دلیل احتمال بروز آسیب برای دام ها،سمپاشی با احتیاط بیشتری انجام می شود. سلامی معاون تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان هم با بیان اینکه ملخ های موجود در سطح استان جزئی از وضعیت زیست محیطی استان است گفت: این ملخ ها هیچگونه آسیب جسمی برای شهروندان و سلامت آنها ایجاد نمی کند.

وی افزود:براساس ارزیابی های انجام شده ملخ های موجود در سطح استان تاکنون خسارت چندانی برای مزارع و محصولات کشاورزی نداشته اند .

به گفته مسئولان کشاورزی استان جمعیت ملخ های بومی قم به دلیل تک نسل بودن حداکثر تا 12 روز آینده در سطح قم حضور خواهند داشت.

تعداد مشاهده خبر20 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal