ملخ و پروانه‌ در استان قم آفت نیست
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم تأکید کرد و گفت: هیچ‌یک از انواع ملخ بومی استان قم طغیان نکرده و عرصه‌های طبیعی در استان تحت نظارت کامل است.
1398/03/12

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قم، عباس پورمیدانی با توجه به افزایش جمعیت ملخ‌ها در استان قم و نگرانی مردم اظهار داشت: با توجه به نگرانی‌های مردم سازمان جهاد کشاورزی استان قم پیگیری‌های لازم را انجام داده و همه عرصه‌های طبیعی در استان قم تحت نظارت سازمان است.

وی با تأکید بر آفت نبودن ملخ‌ها، به مردم برای بی‌خطر بودن ملخ‌ها اطمینان داد و خاطرنشان کرد: ملاک آفت شناختن یک حشره طغیانی بودن و افزایش تعداد آن حشره در عرصه‌های طبیعی و سطح بوده و تنها با مشاهده تعدادی از یک نوع حشره نمی‌توانیم آن را آفت بدانیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم ملخ مهاجر به بخش‌های جنوبی کشور را از نوع ملخ صحرایی و دریایی معرفی کرد و افزود: ملخی که در عرصه‌های طبیعی استان قم مشاهده‌شده از نوع ملخ مهاجم در جنوب کشور نبوده و این ملخ که از نوع ملخ مراکشی یا ایتالیایی شناخته می‌شود بومی استان قم است.

وی ملخ‌های دیده‌شده در استان قم را آفت ندانست و تأکید کرد: هیچ‌یک از انواع ملخ بومی استان قم طغیان نکرده و عرصه‌های طبیعی در استان تحت نظارت کامل بوده و تا تعداد ملخ‌ها افزایش پیدا نکند و به‌عنوان آفت ثبت نشوند نمی‌توانیم با سم‌پاشی محیط طبیعی را آلوده کنیم.

پور میدانی سطح موردتهاجم ملخ بومی را تنها 500 هکتار عنوان کرد و ادامه داد: عرصه‌های استان تحت نظارت بوده و این 500 هکتار کاملاً سم‌پاشی شده و تا امروز گزارشی مبنی بر تهاجمی بودن ملخ‌ها در استان دریافت نشده و این تعداد ملخ را هنوز نمی‌توانیم آفت بدانیم.

وی حضور ملخ‌ها را در سطح شهر و شب‌ها تشریح کرد و گفت: حرکت ملخ‌ها در شب به خاطر منبع نوری شهرها بوده و هیچ نوع آثار مضر و مخربی برای مردم و فضای سبز شهر ندارد و عامل بیماری نبوده و از گیاهان و علف‌های خشک تغذیه می‌کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم افزایش ملخ‌ها را به علت بارندگی و مساعد بودن شرایط اقلیمی دانست و تصریح کرد: افزایش دو برابری بارندگی سال جاری در استان قم شرایط برای تکثیر و افزایش حشراتی مانند ملخ‌ها و پروانه‌ها به‌صورت گسترده فراهم کرده که بعد از گذراندن عمر مفید خود تعداد آن‌ها کم شده و جای هیچ‌گونه نگرانی برای مردم و کشاورزان نیست.

تعداد مشاهده خبر31 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal