انجام ردیابی آفت خطرناک کرم برگخوار پائیزه با اپلیکشن فائو در استان کرمان
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان گفت:‌ ردیابی آفت خطرناک کرم برگخوار پائیزه با اپلیکشن فائو در استان کرمان انجام می‌شود.
1398/03/12
به گزارش پایگاه اطلاع‌‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان، طاهری افزود: آفت خطرناک کرم برگخوار پاییزه یکی از آفات مهم ذرت، یونجه، لوبیا و پنبه است که خوشبختانه تاکنون در ایران مشاهده نگردیده و جزء آفات قرنطینه خارجی محسوب می شود و سازمان حفظ نباتات  کشور با توجه به اهمیت موضوع و نیز تنوع میزبانی بر روی 80 محصول اقدامات قرنطینه ای مناسب جهت جلوگیری از ورود و استقرار در عرصه محصولات زراعی کشور اتخاذ نموده و ردیابی آفت مذکور را در اولویت ردیابی آفات قرنطینه خارجی قرار داده است.

وی با بیان این که برنامه ردیابی آفت مذکور در دستور کار پایش و ردیابی عوامل قرنطینه خارجی استان قرار گرفته است، بیان داشت: از آنجا که سازمان خواروبار جهانی فائو با هدف ردیابی آفت، اپلیکیشنی را طراحی نموده است و این مدیریت ضمن ارائه دستورالعمل های لازم جهت شناسایی و ردیابی این آفت، نسبت به آموزش فردی کارشناسان حفظ نباتات شهرستانها جهت آشنایی با نحوه نصب و شیوه کار با این اپلیکیشن اقدام کرده و ردیابی مشاهده ای این آفت به طور دقیق و منظم در استان انجام می‌گیرد.

طاهری خاطرنشان کرد: ضمن ثبت اطلاعات ردیابی در  اپلیکیشن مذکور، گزارشات دوره ای به سازمان حفظ نباتات ارسال می‌گردد و طی گزارشات ارسالی خوشبختانه آفت مذکور تا این تاریخ در استان مشاهده نشده است.

وی افزود: این آفت از تمامی قسمت‌های رویشی گیاه تغذیه کرده به طوری که میزان خسارت آفت در مراحل پایانی رشد تا 100 درصد گزارش شده است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان بیان داشت: این آفت از طریق پرواز حشرات کامل در مزارع و بین کشورها منتقل می‌شود به طوری که حشرات کامل این آفت هر شب 100 کیلومتر و در طول 20 روزه دوره زندگی قادرند 2000 کیلومتر پرواز کنند.

طاهری افزود: از دیگر راه‌های انتقال می‌توان به انتقال  تخم، لارو، شفیره و حشرات کامل از طریق واردات و ترانزیت محصولات  میزبان این آفت است.

تعداد مشاهده خبر16 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal