پیش بینی برداشت حدود 150 تن گل محمدی
معاون فنی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ساوجبلاغ، از پیش بینی برداشت حدود 150 تن گل محمدی از حدود 50 هکتار باغات جدید و قدیم پرورش گل محمدی در این شهرستان خبر داد.
1398/03/11

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان تهران، مهندس بدرزاده گفت: توسعه باغات گل محمدی و گیاهان دارویی جهت رعایت الگوی کشت و کاهش مصرف آب و همچنین استفاده از ظرفیت آب و هوای شهرستان ساوجبلاغ و بالا بودن ماده موثره محصول استحصالی از باغات گل محمدی بویژه اختلاف دمای شب و روز در زمان رسیدن محصول از ویژگی های بالقوه تولید گل محمدی در شهرستان ساوجبلاغ است.

وی افزود: با توجه به احداث باغات گل محمدی به روش مکانیزه و اجرای روش های آبیاری تحت فشار در این باغات و همچنین اصلاح بستر کشت و نیز استفاده از ارقام مناسب گل محمدی و در نهایت وجود اراضی مناسب با آب و خاک مناسب، عملکرد تولید این محصول در ساوجبلاغ از میانگین عملکرد کشوری بالاتر بوده است.

بدرزاده اضافه کرد: پیش بینی می شود باغات جدیدالاحداث فنی موجود به رکورد عملکرد بالای پنج تن در سال پنجم کشت برسد.

این مقام مسئول عنوان کرد: از آنجایی که برداشت خام و عرضه بدون فرآوری گل محمدی ارزش افزوده چندانی ایجاد نمی کند و همچنین با توجه به فرجه کوتاه زمان برداشت محصول (حدو 3 الی 4 هفته) محدودیت کارگر و همچنین محدودیت در نگهداری و عرضه تولیدات به صورت تازه به بازار، درکنار بزرگترین مزرعه گل محمدی استان مجوز احداث واحد تولید اسانس و گلاب گیری نیز صادر شده است، که در راستای این موضوع فاز یک نصب بویلر و دستگاه تقطیر و گلاب گیری و روغن گیری و سرد خانه نگهداری احداث و فعال شده و جهت توسعه، در حال اخذ مجوزهای احداث و ساخت برای بقیه فازهای کارخانه مربوطه است.

در این مزرعه در حال حاضر 400 نفر به صورت فصلی و دائمی مشغول به کار می باشند که با افزایش سن باغ به 600 نفر در روز افزایش پیدا می کند.

همچنین با راه اندازی سیستم کارخانه فرآوری 50 نفر اشتغال زایی در این قسمت نیز اضافه خواهد شد.

واحد فرآوری مزرعه دارای ظرفیت تولید گلاب، اسانس و روغن بوده که با توجه به قیمت های جهانی بویژه روغن و اسانس در آینده ارز آوری فوق العاده برای کشور خواهد داشت .

معاون فنی مدیریت جهاد کشاورزی ساوجبلاغ بیان داشت: از هر 5 تن گل محمدی تازه حدود یک لیتر روغن استحصال میشود که در بازار های جهانی قیمت خیلی مناسبی دارد.

در صورت راه اندازی این واحد و نیاز به مواد اولیه فراوان ،توسعه باغات گل محمدی جهت فرآوری محصول در این کارخانه در برنامه کشت و توسعه باغات در شهرستان قرار خواهد گرفت.

تعداد مشاهده خبر97 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal