چغندر قند پاییزه، جایگزین مناسب محصولات جالیزی و سبزی صیفی آسیب‌پذیر
رئیس سازمان جهاد کشاورزی منطقه جنوب کرمان گفت: چغندر قند پاییزه، جایگزین مناسب محصولات جالیزی و سبزی صیفی آسیب‌پذیر است.
1398/03/11
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی جنوب کرمان، دکتر سعید برخوری در حاشیه بازدید از عملیات برداشت مزرعه چغندرقند پاییزه شهرستان رودبار جنوب گفت: :کشت چغندرقند پاییزه در جهت اصلاح الگوی کاشت و ساماندهی کشت و تولید محصولات آسیب‌پذیر در سطح سه شهرستان رودبار جنوب، کهنوج و قلعه گنج در سطح 300 هکتار، در اراضی با بافت خاک متفاوت و ارقام مختلف انجام شد.
وی افزود: در اراضی شهرستان رودبار برابر ارزیابی فنی و میدانی و برداشت توسط تیم کیل‌گیری سازمان جهادکشاورزی ونماینده وزارت جهادکشاورزی رکورد تولید 178 تن به عنوان بالاترین رکورد در کشور و با میانگین عملکرد 120 تن در هکتار به دست آمد.
دکتر برخوری ارقام عمده کشت شده را هیبرید پرفکتا، لوانته، آنتک و پالما اعلام کرد.
منصور خانه گیر فرماندار رودبارجنوب نیز در حاشیه این بازدید گفت: برای اولین بار کشت چغندر قند پاییزه در شهرستان رودبار جنوب  انجام گرفت که این محصول در شهرستان، رکورد خیلی مناسبی داشته و ما امیدواریم سال آینده بتوانیم این محصول را در شهرستان رودبار جنوب ، حداقل به سطح 1000 هکتار برسانیم.
وی ضمن اظهار امیدواری افزود: با ترویج کشت محصولات جدید نظیر چغندرقند پاییزه که خرید تضمینی دارند ،  سطح کشت محصولات آسیب پذیر نظیر گوجه فرنگی در این شهرستان کاهش پیدا خواهد کرد.
مدیر زراعت سازمان بیان داشت: کشت چغندر قند پاییزه با توجه به خرید تضمینی و بررسی شاخص های اقتصادی ، اشتغال، تضمین خرید ، بازگشت سرمایه و کارآیی مصرف آب برای کشت هایی نظیر هندوانه،خیار و بسیاری از محصولات لوکس که جزء سبد اصلی غذایی نیستند می تواند جایگزین خوبی باشد.
دکتر فرامرز رستگاری در ادامه گفت: از لحاظ مصرف آب با روش تیپ ،مصرف آب در چغندر قند پاییزه شبیه گوجه فرنگی و گندم می باشد و ارزش افزوده و نرخ بازدهی سرمایه در این محصول از بسیاری محصولات رقیب بالاتر هست.
مرادی کشاورز چغندرکار شهرستان رودبار جنوب ضمن ابراز خرسندی از عملکرد مزرعه افزود: این شهرستان پتانسیل تولید بالایی برای کشت چغندر قند پاییزه دارد .
وی مشکل اصلی چغندرکاران را نبود کارخانه فرآوری محصول برشمرد .
مرادی گفت: ما امیدواریم دولت از طریق بخش دولتی یا اعطاء تسهیلات ارزان قیمت به بخش خصوصی ، با احداث کارخانه قند ، زمینه ترویج و توسعه کشت این محصول و درآمدزایی و اشتغال بیشتر را در این منطقه فراهم کند.
تعداد مشاهده خبر128 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal