آغاز برداشت گلرنگ در جنوب کرمان
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی منطقه جنوب کرمان، از آغاز برداشت گلرنگ در این منطقه خبر داد.
1398/03/11
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی جنوب کرمان، دکتر فرامرز رستگاری  بیان داشت: در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی و برنامه های ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی با هدف افزایش ضریب خوداتکایی در تولید محصولات استراتژیک از جمله دانه های روغنی در سال زراعی 98-97 برنامه توسعه کشت گلرنگ پاییزه با تاکید بر رعایت تناوب زراعی و جایگزینی کشت دیرهنگام گندم پس از ذرت تابستانه ،بهینه‌سازی مصرف آب ،استفاده مناسب از اراضی حاشیه‌ای و لب شور، تضمین برگشت سرمایه در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان قرار گرفت.
وی اضافه کرد: برابر بررسی‌های کارشناسی ، مطالعات فنی و کاربردی و مشارکت کشاورزان سطحی معادل 130 هکتار در جنوب کرمان به کشت این محصول اختصاص یافت.
این مسوول با اشاره به مقاومت گیاه گلرنگ به شوری افزود: از آنجایی گلرنگ گیاهی مقاوم به شوری  (EC کمتر تا 7)،  خشکی هوا و سرما می باشد و نیاز آبی آن به مراتب بسیار کمتر از گندم بوده و هزینه تولید آن نیز خیلی از گندم کمتر می باشد و امکان استفاده از گل آن به عنوان گیاهرنگ و دانه  آن برای روغن‌کشی و مصرف خوراکی میسر می باشد، جایگزین مناسبی پس از کشت ذرت تابستانه و همچنین کاشت در اراضی حاشیه ای و فقیر می باشد.
رستگاری اظهار داشت: با توجه به شرایط اقلیمی و بارندگی زمستانه، با 4 مرحله آبیاری در مراحل حساس رشد امکان تولید محصول اقتصادی میسر می باشد .
وی گفت: در شرایط مطلوب رشد علاوه بر دانه در هر هکتار 50 تا 70 کیلوگرم امکان برداشت گل قابل دسترس می باشد.
این مسوول افزود:  براساس نیاز و تقاضای بازار مصرف قیمت هر کیلو گل خشک حداقل 600 هزار ریال می باشد.
مدیر زراعت سازمان اعلام کرد: برابر بررسی  انجام شده برداشت محصول از اوایل خردادماه از شهرستان فاریاب آغاز و با توجه به تاریخ های کاشت تا پایان خرداد ماه در منطقه ادامه دارد.
وی پیش بینی کرد: از سطح مذکور بیش از 260 تن محصول دانه  در جنوب کرمان برداشت و عرضه گردد.
گفتنی است؛ محصول تولیدی دانه توسط شرکت غله و بازرگانی خریداری و قیمت محصول  به صورت تضمینی از قرار هر کیلو 31424 ریال پرداخت می شود.
تعداد مشاهده خبر48 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal