با طرح ایران – ایکاردا شاهد افزایش 25 درصدی تولید گندم در کشور خواهیم بود
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت در حاشیه بازدید از پایگاه تحقیقاتی نوآورانه دیم شهرستان هشترود در استان آذربایجان شرقی گفت: با طرح ایران – ایکاردا شاهد افزایش 25 درصدی تولید گندم در کشور خواهیم بود .
1398/03/09

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی، مهندس عباس کشاورز با اشاره به طرح ایران ایکاردا در استان آذربایجان شرقی گفت: پروژه امنیت غذایی مشترک ایران ـ ایکاردا به منظور افزایش 25 درصدی تولید سیستمهای مبتنی بر غلات دیم محور در طی مدت 5 سال طراحی و در حال اجرا می باشد که در شهرستان هشترود این پروژه در سالجاری (98-97) برای سومین سال پیاپی بصورت موفق آمیز در دست اجرا می باشد.

وی افزود: از اهداف کلی و مهم این پروژه می‌توان به افزایش آگاهی کشاورزان منطقه از سیستم‌های تولید بهبود یافته، انتقال سریع تکنولوژی، توانمندسازی بهرهبرداران، آزمون شیوه‌های تولید پیشرفته در مکان‌های مختلف تحت شرایط زارعین، افزایش و پایداری تولید در سیستم‌های زراعی گندم محور با استفاده از لاینها و ارقام پیشرفته و مدیریت آب و خاک اشاره کرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت ادامه داد: پروژه امنیت غذایی مشترک ایران- ایکاردا در دو قالب ایجاد پایگاه‌های نوآورانه به منظور ارزیابی یافته‌های تحقیقاتی و تکنولوژی های موجود در کنار روش های مرسوم در شرایط زارعین و ایجاد مزارع نمایشی ـ ترویجی به منظور افزایش ضریب نفوذ یافته‌های تحقیقاتی در مزارع زارعین با کاشت ارقام جدید همراه با عوامل مدیریتی به زراعی اجرا می‌شود.

وی افزود: طرح ایران ایکاردا در استان آذربایجان شرقی در 21 هزار هکتار از دیم زارهای گندم استان ، 1500 هکتار جو و 900 هکتار نیز برای حبوبات بکار گرفته شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی نیز در این بازدید گفت: امسال در استان 450 هزار هکتار از مزارع زیر کشت گندم رفته است.

فتحی افزود: به علت بارندگی های مناسب وضعیت مزارع استان مناسب است و پیش بینی می شود امسال 900 هزار تن گندم در استان برداشت و 650 هزار تن گندم مازاد از کشاورزان استان خریداری شود .

وی با اشاره به طرح ایران ایکاردا در استان آذربایجان شرقی افزود: در سال زراعی جاری پایگاه نوآورانه این پروژه در سطح 7 هکتار در روستای جغل علیا با کشت و آزمایش 25 رقم و لاین گندم، 4 رقم و لاین جو، 32 رقم و لاین نخود و 6 رقم و لاین عدس بصورت طرح به زراعی اجرا شده و همچنین در این سایت بصورت طرح به زراعی 17 رقم نخود و 6 رقم علوفه در سه سیستم خاکورزی حفاظتی، اجرای طرح کنترل علف های هرز نخود، کاشت انتظاری نخود و ارزیابی نقش پتاسیم درکاهش اثرات تنش‌های محیطی اجرا شده است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان افزود: پایگاه نوآوری پروژه امنیت غذایی مشترک ایران و ایکاردا در سال زراعی جاری در استان آذربایجان شرقی فقط در شهرستان هشترود اجرا شده است که در قالب مزارع نمایش - ترویجی نیز جهت دستیابی به اهداف پروژه بصورت گسترده در نقاط مختلف شهرستان با 8 رقم جدید گندم دیم در سطح چهار هزار و 5 هکتار ، 3 رقم جدید جو دیم در سطح 247 هکتار و 5 رقم جدید نخود دیم با رعایت تمامی نکات فنی به زراعی کشت و اجرا گردیده است.

لازم به ذکر است طرح ایران - ایکاردا در 4 استان کشور اجرا شده است که در استان آذربایجان شرقی نیز در 7 شهرستان مراغه ، چاراویماق ، هشترود ، میانه ، سراب ، بستان آباد و هریس اجرایی شده است و استان آذربایجان شرقی به عنوان استان معین برای آذربایجان غربی انتخاب شده است.

تعداد مشاهده خبر64 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal