نوسازی شبکه تعاونی‌های روستایی و اتحادیه‌ها و ایجاد نهادهای نوبنیاد از رویکردهای سازمان تعاون روستایی/ نظام‌های بهره‌برداری سازمان تعاون روستایی آذربایجان غربی از استان‌های پیشرو در تشکیل تعاونی های تولید است
1398/03/08

معاون توسعه تعاونی‌ها، تشکل‌ها و نظام‌های بهره‌برداری سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران،‌ نوسازی شبکه تعاونی‌های روستایی و اتحادیه‌ها و ایجاد نهادهای نوبنیاد را از رویکردهای اخیر سازمان مرکزی تعاون روستایی اعلام کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهادکشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، عبدالرضا مسلمی در نشست با رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، با توجه به قدمت بیش از 50 ساله شبکه تعاون روستایی کشور تصریح کرد: بررسی‌ها نشان داده که اگر نوسازی و بازسازی در شبکه تعاونی‌ها صورت نگیرد موجبات حذف این تعاونی‌ها فراهم می‌شود که با توجه به ظرفیت این تعاونی‌ها و ارتباط مستقیم آنها با بهره‌برداران می‌تواند برای بخش کشاورزی تبعات منفی داشته باشد.

وی افزود: شبکه تعاون روستایی به لحاظ ساختار و شکل در خاورمیانه بی‌نظیر است و این شبکه قابلیت ارائه انواع مختلف خدمات در حوزه‌های مختلف کشاورزی از جمله در حوزه دامداری، طیور، باغداری، زنبورداری و ... را دارد که از جمله این نهادهای نوبنیاد می‌توان به فدراسیون صنایع غذایی، زنجیره‌های محصولاتی مثل سیب و خرما و اتحادیه گیاهان دارویی اشاره کرد.

معاون توسعه تعاونی‌های سازمان مرکزی تعاون روستایی خاطرنشان کرد: سرعت عمل و کیفیت کار در زمینه اجرای طرح آبیاری و زهکشی غرب و شمالغرب کشور درآذربایجان غربی مطلوب و شایسته تقدیر است.

وی با اشاره به نقش ارزشمند تعاونی‌های تولید در ارائه خدمات به بهره‌برداران و حفاظت از منابع آب و خاک و پایداری محیط زیست، در ارتباط با کسب رتبه نخست نظام بهره‌برداری استان در ارزیابی عملکرد سال 97 گفت: این استان به لحاظ ظرفیت و قابلیت تولید انواع محصولات کشاورزی، داشتن مرزهای مشترک با سه کشور، هم به لحاظ امنیت ملی و هم از جهت واردات و صادرات محصولات کشاورزی دارای جایگاه ویژه ای در منطقه است. 

مسلمی اظهار کرد: گیاهان دارویی جز هشت گیاهی است که وزیر جهاد کشاورزی بر زنجیره‌سازی آن تاکید داشته و در این راستا سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران اقدام به تشکیل اتحادیه ملی گیاهان دارویی کرده است و اگر کشاورزی استان آذربایجان غربی ظرفیت و استعداد کشت و پرورش این گیاهان را داشته باشد، سازمان مرکزی از اجرای این طرح‌ها حمایت خواهد کرد.

وی با اشاره به تامین نهاده‌ها بخصوص در مورد نهاده‌های مربوط به طیور گفت: این نهاده‌ها تا پایان مهر ماه تامین شده است و هیچ نگرانی در زمینه کمبود آن وجود ندارد و مشکل اصلی در مورد نحوه توزیع درست این نهاده‌هاست که در واقع باید ساختار اتحادیه مرغداران در این زمینه نظام‌مند و ساماندهی شود و اولین قدم برای نوسازی اصلاح آیین‌نامه‌ها، دستورالعمل‌هاست و در این راستا حذف برخی از تعاونی‌های غیرفعال یا بهبود شرایط برای بازسازی تعاونی‌های نیمه فعال در دستور کار این سازمان قرار گرفته است.

در این نشست‎، رییس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی با تببین وظایف سازمان در مورد نظام بهره‌برداری اظهار کرد: اساسی‌ترین مشکل کشاورزی امروز ایران، نظام بهره‌برداری خرده دهقانی است که در این استان بیشتر نمود یافته و می‌توان با ایجاد تشکل‌ها، بهره‌برداران منطقه را با هم هماهنگ و همسو کرد و از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های این تشکل‌ها برای تولید و عرضه محصولات در بازارهای داخلی و خارجی بهره برد.

رسول جلیلی با تاکید بر لزوم افزایش تشکیل جلسات مشترک ما بین تعاون روستایی و جهاد کشاورزی استان در خصوص نظام‌های بهره‌برداری اظهار کرد: در صورت کمبود نیروی انسانی متخصص در حوزه نظام‌های بهره‌برداری، سازمان جهاد کشاورزی استان آمادگی دارد تا این کمبود نیرو را تامین کند.

وی با اشاره به محوری بودن بخش کشاورزی در اقتصادآذربایجان غربی افزود: هدف فعالین در بخش کشاورزی استان باید افزایش راندمان تولید، ارتقای درآمد کشاورزان، حفظ محیط زیست و احیای دریاچه ارومیه باشد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: مشکل دیگر در حوزه کشاورزی استان بازاریابی و بازاررسانی محصولات کشاورزی است که در این راستا با توسعه شبکه اطلاع رسانی بازار و به روز رسانی اطلاعات اتحادیه‌ها کارهای بزرگ را می توان به سر انجام رساند و در این مورد می توان از تجارب سایر کشورهای موفق در این زمینه بهره برد.

در این نشست مدیر تعاون روستایی استان ضمن ارائه گزارشی از عملکرد نظام های بهره برداری استان اظهار کرد: در راستای اجرای طرح آبیاری و زهکشی غرب و شمالغرب کشور، نظام بهره برداری تعاون روستایی استان با تشکیل 23 تعاونی تولید جزو استان های پیشرو در این زمینه است.

شهریار حیدری گفت: از 220 هکتار طرح اجرایی آبیاری و زهکشی درغرب و شمالغرب کشور، 61 هزار و 570 هکتار آن در استان آذربایجان غربی اجرا می شود که سطح قابل ملاحظه ای است و تلاش سازمان معطوف به انتخاب مدیران عامل اصلح و توانمند برای تعاونی های نوبنیاد تولید بوده که در این راستا تمامی مدیران عامل این تعاونی‌ها از طریق آزمون کتبی و مصاحبه شفاهی و از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و رشته‌های مرتبط در حوزه کشاورزی و آبیاری انتخاب شده‌اند.

تعداد مشاهده خبر11 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal