خودکفایی ایران در تولید گندم برای چهارمین سال پیاپی
1398/03/06

مجری طرح گندم گفت: به رغم سیلی که اتفاق افتاد به سبب بارندگی خوب و ارتقای بهره وری، تولید و خرید گندم 10 تا 15 درصد نسبت به پارسال بیشتر شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از شبکه خبر، اسماعیل اسفندیاری پور در برنامه گفتگوی 18:30 با اعلام این خبر گفت: امسال چهارمین سال است که در تولید گندم خودکفا هستیم و اگر مثل سال های 90 تا 92 برنامه ادامه می یافت الان باید وارد کننده گندم بودیم، اما با خودکفایی سالانه 9 تا 10 میلیارد دلار صرفه جویی ارزی شده است.

او با اشاره به افزایش 30 تا 35 درصدی قیمت خرید تضمینی گندم گفت: دولت هر سال قیمت خرید گندم را اعلام می کند که امسال هم قیمت تضمینی خرید گندم نان 1700 تومان است و خرید گندم برای صنعت 1770 تومان و تاکنون 2 میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شده است.

مجری طرح گندم با بیان این که سطح زیر کشت گندم 12 درصد کاهش یافته افزود: با وجود کاهش سطح کشت به واسطه ارتقای بهره وری با نوسازی ماشین آلات از جمله کمباین و تراکتور و کارنده ها تولید افزایش یافته است.

او با اشاره به این که استان خوزستان استان اول در تولید گندم است گفت: بوشهر امسال رکورد شکست، پارسال این استان 16 هزار تن خرید داشت که امسال این رقم به 141 هزار تن رسید که حاکی از رشد نزدیک به 800 درصدی در تولید گندم است.

اسفندیاری پور با اشاره به متوسط مصرف سرانه کشور که 165 کیلوگرم است گفت: متوسط مصرف سرانه برای نان حدود 110 کیلوگرم و برای صنف و صنعت حدود 130 کیلوگرم است. 

مجری طرح گندم با اشاره به ممنوع بودن صادرات گندم و آرد گفت: درباره قاچاق گندم و آرد نگرانی چندانی نیست و مبادلات مرزی به صورت محدود همیشه انجام گرفته و نگرانی اگر باشد در مورد قاچاق خوراک دام و طیور است و الا سطح تولید آنقدر هست که برآورد مبادلات مرزی 300 تا 400 هزار تنی گندم و آرد نگرانی ایجاد نکند.

تعداد مشاهده خبر149 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal