نقش کلیدی ایران در کنترل و ریشه کنی بیماری های دامی در منطقه
1398/03/06

رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: ایران کشوری کلیدی در منطقه است و نقش مهمی در کنترل و ریشه کنی بیماری های دامی و بیماری های مشترک انسان و دام دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی، دکتر علیرضا رفیعی پور در دومین روز از اجلاس OIE در جمع 180 کشور عضو سازمان بهداشت جهانی دام ضمن انتقاد از تحریم های ظالمانه امریکا گفت: این تحریم ها متاسفانه سلامت و غذا را تهدید می کند.

وی ادامه داد: این تحریم ها در تجارت دارو، غذا و فرآورده های دامی تاثیر منفی گذاشته است.

ریس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به مشکلات تهیه دارو، کیت های تشخیصی و واکسن، درخواست کرد تا این موضوع در دستور کار ویژه هیئت رئیسه سازمان بهداشت جهانی دام قرار گیرد و راهکارهای مناسبی تدبیر شود.

وی تصریح کرد: رسیدن به استراتژی سلامت واحد در دنیا نیاز به مشارکت کلیه کشورها دارد و ایران کشوری کلیدی در منطقه است که نقش مهمی در کنترل و ریشه کنی بیماری های دامی و بیماری های مشترک انسان و دام دارد.

در افتتاحیه هشتاد و هفتمین اجلاس OIE، مدیرکل سازمان بهداشت جهانی دام با اشاره به این که هفتمین استراتژی OIE 2021-2025 - در حال تدوین می باشد، اظهار داشت: در استراتژی فعلی در حال اجرا ما توانستیم برای ریشه کنی و مبارزه با بیماری های اولویت دار از جمله تب برفکی، پی پی ار و هاری، گام های جدی و موفقی برداریم.

خانم دکتر مونیکا الیوا خاطرمشان کرد: در سال 2018 ارزیابی خدمات دامپزشکی pvs بیش از بیست کشور انجام شد که در سال 2019 ادامه دارد.

وی گفت: در سال 2018 هشتاد و پنج استاندارد جدید و 2000 گزارش تولید شد و 119 قرارداد جدید و 11 مرکز جدید ایجاد گردید.

مدیرکل سازمان بهداشت جهانی دام اضافه کرد: 28 کارگروه جدید ایجاد و برای 1200 نفر آموزش داده شد. 

وی گفت: استراتژی های ما در برنامه در حال تدوین روی موضوعات ذیل متمرکز خواهد شد: مقاومت های آنتی میکروبی، بهداشت بیماری های آبزیان، امنیت زیستی آبزیان، رفاه حیوانات، کاهش تهدیدهای بیولوژیکی، کنترل بیماری ها و شفاف سازی.

دکتر مونیکا الیوا ضمن تاکید بر انجام ارزیابی سرویس های دامپزشکی کشورها نتایج بدست آمده تاکنون را خوب ارزیابی کرد.

در مراسم افتتاحیه oie، وزرای کشاورزی 15 کشور سخنرانی کردند. وزرای کشاورزی کشورهای فرانسه، کلمبیا، بوتساوانا، ایتالیا، لبنان، زیمباوه، مغولستان و ازبکستان از جمله سخنرانان مراسم افتتاحیه بودند. محورهای سخنرانی وزرای کشاورزی، توسعه همکاری ها در زمینه بهداشت دام و تجارت فراورده های دامی، مبارزه و ریشه کنی بیماری هایی مثل تب برفکی پی پی ار و آنفلوانزا، برنامه باقی مانده های دارویی، مقاومت های میکروبی، انجام برنامه ارزیابی خدمات دامپزشکی pvs، بیماری های مشترک انسان و دام، مقررات و استانداردهای دامپزشکی، امنیت غذایی . واکسیناسیون بوده است.

این اجلاس تا روز جمعه ادامه خواهد داشت.

تعداد مشاهده خبر130 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal