تاثیر کشاورزی در افزایش رونق تولید استان گیلان
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان گفت: کشاورزی بخش پیشرو در توسعه استان گیلان است.
1398/03/05

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان گیلان، مهندس درجانی  در کارگروه تسهیل و رفع موانـع تولیـد استان اظهار داشت: میزان اشتغال استان در بخش کشاورزی بالغ بر27 درصد است که از متوسط نرخ اشتغال کشور 7تا 8 درصد بالاتر هستیم.

وی افزود: اراضی کشاورزی استان مشتمل بر 420 هزار هکتاراراضی زراعی و باغی است که بالغ بر 303 هزارخانوار در حوزه کشاورزی در 16 شهرستان به صورت مستقیم فعالیت می‌کنند.

درجانی خاطر نشان کرد: در بخش کشاورزی با سطح زیر کشت کمتر از  0.9 درصد کل کشور بیش از 3.4 درصد از تولیدات کشور را دارا میباشد.

وی با اشاره به اینکه در محصولات بخش کشاورزی به ویژه محصولات استراتژیک رتبه های اول تا سوم را دارا هستیم گفت: با کمک تسهیلاتی معادل دویست و پنجاه میلیارد تومان ازمحل اعتبارات رونق تولید، ره آورد سفر اخیر ریاست جمهوری به استان گیلان حائز رتبه اول تولید کشور در مرغ اجداد گوشتی با ظرفیت 25 درصد، تولید کشور رتبه دوم ، در جوجه کشی با ظرفیت 30درصد و مادرگوشتی ظرفیت 10 درصد کشور هستیم که حدود 15 هزار خانوار به صورت مستقیم در صنعت طیور استان مشغول به فعالیت می باشند.

درجانی ادامه داد: بیش از 14 هزارجعبه تخم نوغان در حال توزیع در استان است که نسبت به سال گذشته 20درصد افزایش داشته و بیش از 200 اصله نهال توت رایگان نیز توزیع گشته و در سال آتی برآنیم بیش از یک میلیون نهال با توجه به ظرفیت بخش خصوصی تولید کنیم.

رئیس جهادکشاورزی استان گیلان گفت: گیلان حائز رتبه 7 کشور در صنایع تبدیلی و غذایی بابرخورداری از 2095 واحد شامل 1450واحد شالیکوبی و سایر صنایع تبدیلی به ظرفیت 1.7 میلیون تن است.

وی اظهار داشت: حدود 50 درصد از کل اراضی شالیزاری قابل تجهیز استان به مساحت هشتاد و چهار هزار هکتار تجهیز و نو سازی شده است.

گفتنی است؛ جهاد کشاورزی استان گیلان در بخش آبیاری که نقش مهمی در حفظ اراضی باغی دارد از محل منابع اعتباری سفر اخیر ریاست محترم جمهور بالغ برسیزده هزار و چهارصد و بیست و یک هکتار آبیاری تحت فشار را اجرا کرد.

همراه ما در پیام رسان سروش باشید https://sapp.ir/j

تعداد مشاهده خبر11 بار
تصاویر مرتبط

  • جلسه رفع موانع رونق تولید_0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal