بازدید معاون استاندار یزد از سایت نگهداری و تکثیر بز مورسیا
سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری یزد از مرکز نگهداری و تکثیر بز مورسیا در منطقه فهرج شهرستان یزد بازدید کرد.
1398/03/05

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد، سیّد مسعود عظیمی در این بازدید که ریاست سازمان جهاد کشاورزی، رییس سازمان تعاون روستایی و مدیرعامل اتحادیه دامداران وی را همراهی می‌کردند از نزدیک در جریان روند واردات، نگهداری و ویژگی های منحصر به فرد این نژاد بز قرار گرفت.

در این بازدید رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد گفت: این نژاد به عنوان اصلی ترین نژاد بز شیری اسپانیا محصوب شده و تولید شیر آن به مراتب بیشتر از بزهای معمولی است.

سیّد جمال سجادی‌پور با بیان این که این نژاد با سرزمین‌های نیمه بیابانی گرم و خشک جنوب شرقی اسپانیا سازگاری داشته و توانسته بزرگترین تولید کننده در این شرایط آب و هوایی از جمله شرایط اقلیمی مشابه ایران باشد افزود: این نژاد تقریبا در 210 روز شیردهی، بیش از 600 کیلوگرم شیر با چربی 5.7 درصد و پروتئین 3.4 درصد تولید می کند. وزن ماده ها 40 تا 60 کیلوگرم، وزن نرها 55 تا 80 کیلوگرم ، نرخ تولید مثل متوسط 180 تا 220 درصد ، تولید مثل خارج از فصل ،دو منظوره (تولید شیر و گوشت ) ترکیب شیر بسیار مناسب برای تولید پنیر و ...از ویژگیهای خاص این نژاد بوده و از این نظر نسبت به سایر نژادهای نواحی مدیترانه ارجحیت دارد.

وی ایجاد سایت تکثیر، پرورش و توزیع دام مولد پر تولید و کمک به توسعه دامداریهای روستایی در سطح استان و کشور، همچنین ایجاد و توسعه اشتغال پایدار روستایی، محرومیت زدایی از روستاها و بهبود معیشت خانوار روستایی، استفاده حداکثری از منابع خرد کشاورزی ، معرفی بعنوان یکی از سلسله مشاغل خرد اقتصادی و دانش بنیان کردن بخش کشاورزی را از جمله اهداف پرورش بز مورسیا در استان یزد اعلام کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد گفت: این محموله وارداتی از اسپانیا که 1140 ماده و 60 راس آن نر است، بعد از دوره قرنطینه، برای تکثیر و تولید مثل آماده خواهد شد و نتایج آن از طرق اتحادیه دامداران استان با هماهنگی معاونت امور دام این سازمان در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت.

بر اساس این گزارش معاون استاندار یزد در این بازدید ضمن ارائه رهنمودهای لازم ابراز امیدواری کرد که اجرا و توسعه چنین پروژه‌هایی در استان بتواند نقش موثری در توسعه صنعت دام سبک استان در دو حوزه تولید شیر و گوشت قرمز در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در این بخش به دنبال داشته باشد.

تعداد مشاهده خبر149 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal