ورود اولین محموله بز شیری نژاد مورسیا به استان یزد
با ورود اولین محموله بز شیری نژاد مورسیا به استان یزد طرح اقتصادی پرورش بز مورسیا در استان با ظرفیت 1200 راس دام کلید خورد.
1398/03/04

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد، بامداد روز چهارشنبه اول اردیبهشت ماه سال 1398 اولین محموله بز شیری نژاد مورسیا به ظرفیت 1200 راس به تفکیک 1140 راس ماده و 60 راس نر بالغ مستقیما از کشور اسپانیا وارد استان یزد گردید و به سایت پرورش بز واقع در بخش فهرج شهرستان یزد انتقال داده شد.

سیّد جمال سجادی پور رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد ضمن اعلام این خبر در خصوص اهداف کلان طرح توجیهی پرورش بز مورسیا در راستای تحقق اهداف سیاست های اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: به دلیل مزیت ها و ویژگی های خاص تولیدی این نژاد از بز نسبت به سایر نژادها نظیر 210 روز دوره شیردهی با تولید بیش از 600 کیلوگرم شیر با چربی 5.7 درصد و پروتئین 3.4 درصد، مدت زمان کوتاه بلوغ، چند قلوزایی و سازگار بودن با اقلیم منطقه با ورود بز مورسیا به استان یزد گامی موثر و بزرگی در توسعه اقتصادی صنعت دامداری استان یزد و به تبع آن کشور برداشته شده است.

وی در ادامه اذعان کرد: توسعه، پرورش، تکثیر و اصلاح نژاد دام های پرتولید، افزایش بهره وری از نهاده های دامی، توسعه صنعت لبنیات حاصل از شیر بز، دستیابی به بازارهای برون مرزی، توسعه اشتغال پایدار روستایی و بهبود معیشت خانوارهای روستایی با ترویج و توسعه دامداری های پرورش نژاد های اصلاح شده پر تولید روستایی از جمله مهمترین اهداف کلان طرح پرورش بز مورسیا در استان یزد است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد در خصوص ویژگی‌های اقتصادی طرح پرورش بز مورسیا و تاثیرگذاری قابل توجه آن در بالابردن بهره‌وری و توسعه پایدار بخش کشاورزی و حفظ امنیت غذایی استان و کشور اظهار داشت: با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از علوفه تولید شده در کشور به وسیله کشاورزان خرده پا تولید میشود ولی عملا وارد چرخه بازار نمی گردد پرورش بز مورسیا می تواند این حجم عظیم را با ایجاد امکان استفاده بهینه از منابع خرد و پراکنده تبدیل به کالای قابل عرضه به بازار نماید. امری که در صورت تحقق بسیاری از معادلات کلان اقتصادی را بگونه ای مثبت جابجا می کند.

شایان ذکر است؛ بز مورسیا در مقایسه با سایر رکوردهای استاندارد نژادی نظیر هلشتاین، آلپاین و سانن در زمینه بهره وری تولید چربی، پروتیئن و لاکتوز با تفاوت معنی داری عملکرد بسیار بالاتری دارد و شیر پرچرب این بز برای تولید پنیر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تعداد مشاهده خبر74 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal